1/11
Choroby układu sercowo-naczyniowego i ich powikłania w...
fot. Olga Yastremska/123RF

10 nawyków dla zdrowego serca

Choroby układu sercowo-naczyniowego i ich powikłania w postaci zawałów i wylewów są wiodącą przyczyną zgonów w naszym kraju. Tymczasem o ich profilaktykę można dbać na co dzień za pomocą odpowiednich działań i produktów spożywczych.

Sprawdź, co robić, by obniżyć ryzyko rozwoju chorób serca – i w jakim stopniu można zmniejszyć to zagrożenie!

Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

2/11
Orzechy uznano niedawno za jedne z najzdrowszych produktów...
fot. Kira Garmashova/123RF

SIĘGANIE PO ORZECHY – 37%

Orzechy uznano niedawno za jedne z najzdrowszych produktów spożywczych. Według badań opisanych na łamach „British Journal of Nutrition”, są one korzystne również dla serca. Udowodniono, że sięganie po orzechy co najmniej 4 razy w tygodniu wiąże się z redukcją ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca o 37 proc. Zdrowe są wszystkie ich rodzaje, choć naukowcy coraz częściej wskazują na te włoskie. Podobne właściwości mają też jednak orzechy ziemne, które tak naprawdę należą do nasion roślin strączkowych. Jeśli ktoś nie lubi chrupać orzechów, może sięgać po masło orzechowe, migdałowe, z nerkowców – również przygotowane w domu.

3/11
Chociaż zbyt krótki sen sprzyja rozwojowi chorób...
fot. Rui Santos/123RF

WSTAWANIE Z BUDZIKIEM – 30%

Chociaż zbyt krótki sen sprzyja rozwojowi chorób metabolicznych, zbyt długie spanie może szkodzić jeszcze bardziej! Jak czytamy w „Journal of the American Heart Association”, zwiększa częstotliwość występowania chorób serca i przedwczesnej śmierci. Spędzanie w łóżku 10 godzin na dobę podnosi to ryzyko o 30%, a sen trwający 9 godzin – o 14%. Skąd ta zależność? Badacze twierdzą, że nadmierna senność może wynikać z występujących już zaburzeń w układzie krążenia, które nasilają uczucie zmęczenia. Powodem może być też niedostateczna aktywność fizyczna, depresja czy brak zatrudnienia, a czynniki te również mają niekorzystny wpływ na stan zdrowia. Warto więc nawet w wolne dni spędzać w łóżku tylko zalecane 7-8 godzin, korzystając przy tym z pomocy budzika.

4/11
Chociaż słodycze są uznawane za niezdrowe, czekolada jest...
fot. Pauliene Wessel/123RF

RACZENIE SIĘ CZEKOLADĄ – 20%

Chociaż słodycze są uznawane za niezdrowe, czekolada jest jednym w niewielu wyjątków – zwłaszcza, jeśli zawiera co najmniej 60 proc. kakao. To właśnie ten składnik odpowiada za jej prozdrowotne właściwości, m.in. związane z działaniem przeciwzapalnym. Jak wynika z badań przeprowadzonych z udziałem 55 tys. osób przez naukowców duńskich i harwardzkich, sięganie po małe porcje czekolady 6 razy w tygodniu pozwalało ograniczyć występowanie migotania przedsionków serca o 20 proc. Z kolei analiza badań ponad 575 tys. osób, przedstawiona na konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, pokazała też inną zależność. Sięganie po czekoladę 3 razy w miesiącu wiązało się z obniżeniem ryzyka rozwoju niewydolności serca o 13 procent.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Czysta Piętnastka 2024. To lista owoców i warzyw, w których jest najmniej chemii

Czysta Piętnastka 2024. To lista owoców i warzyw, w których jest najmniej chemii

Rozjaśnij cienie pod oczami w 15 minut. Naturalne i tanie kosmetyki masz pod ręką

Rozjaśnij cienie pod oczami w 15 minut. Naturalne i tanie kosmetyki masz pod ręką

Brudna Dwunastka 2024. Oto najbardziej zanieczyszczone chemią warzywa i owoce

Brudna Dwunastka 2024. Oto najbardziej zanieczyszczone chemią warzywa i owoce

Zobacz również

To podstępna choroba. Gdy pojawia się ból może być już za późno. Spójrz w lustro

To podstępna choroba. Gdy pojawia się ból może być już za późno. Spójrz w lustro

Co jeść przy zażywaniu antybiotyków? Po te produkty warto sięgnąć

Co jeść przy zażywaniu antybiotyków? Po te produkty warto sięgnąć