1/13
Wśród najbardziej popularnych nowotworów kobiecych warto...
fot. Anna Tarazevich / Pexels.com

Wśród najbardziej popularnych nowotworów kobiecych warto wymienić: raka piersi, jajnika, sromu oraz trzonu i szyjki macicy. Przypominamy, jakie objawy dają poszczególne typy nowotworów.

2/13
Nieprawidłowe krwawienia maciczne, tj. inne niż regularne...
fot. 123rf.com

1. Plamienia międzymiesiączkowe

Nieprawidłowe krwawienia maciczne, tj. inne niż regularne krwawienia miesiączkowe o prawidłowej objętości, częstotliwości i czasie trwania, powinny skłonić nas do wizyty u ginekologa. Przy czym, co należy podkreślić, jest to niespecyficzna dolegliwość o bardzo zróżnicowanych przyczynach występowania. System klasyfikacji plamień międzymiesiączkowych został opracowany przez Menstrual Disorders Working Group.

Występowanie plamień międzymiesiączkowych może towarzyszyć owulacji (zwykle pojawiają się wtedy w połowie cyklu). W takiej sytuacji przyjmują one charakter ok. 1- lub 2-dniowego plamienia o jasnoróżowym zabarwieniu. Tego typu plamienia stosunkowo często występują również po nadmiernym wysiłku fizycznym, silnym osłabieniu organizmu, nadmiernej utracie tkanki tłuszczowej (np. przy agresywnym odchudzaniu). Oprócz tego nieprawidłowe krwawienia maciczne mogą świadczyć o stanach chorobowych, w tym głównie o: mięśniakach macicy, polipach, zespole policystycznych jajników, nadżerkach szyjki macicy, zaburzeniach krzepnięcia i endometriozie.

Plamienia międzymiesiączkowe mogą także świadczyć o nowotworach narządów rodnych. Według danych plamienia te występują u ok. 90 proc. pacjentek ze zmianami nowotworowymi w obrębie narządów płciowych. Zazwyczaj są one bardzo obfite i przyjmują ciemnoczerwone lub nawet brunatne zabarwienie.

3/13
Nieregularna miesiączka jest jednym z niepokojących...
fot. 123rf.com

2. Nieregularne krwawienia miesiączkowe

Nieregularna miesiączka jest jednym z niepokojących symptomów, które powinny wzbudzić w nas szczególną czujność i skłonić do wizyt u specjalisty. Przy czym należy podkreślić, że nieregularne krwawienia miesiączkowe są właściwe dla dojrzewających dziewczynek.

Kiedy należy umówić się na wizytę do ginekologa? Wtedy, gdy miesiączka nie występuje powyżej 35. dni lub występuje częściej niż co 21 dni. Nasz niepokój powinna wzbudzić także obecność dużych skrzepów (powyżej 2,5 cm) w krwi menstruacyjnej. Alarmujące są również bardzo obfite krwawienia miesiączkowe (takie, które wymagają wymiany podpaski lub tamponu po godzinie), a także krwawienia utrzymujące się powyżej 7 dni.

4/13
Ból w podbrzuszu jest jedną z częstych kobiecych...
fot. 123rf.com

3. Ból w podbrzuszu

Ból w podbrzuszu jest jedną z częstych kobiecych dolegliwości. Zazwyczaj pojawia się jeden lub dwa dni przed miesiączką i utrzymuje się przez pierwsze dni krwawienia menstruacyjnego. Wówczas nie powinien on wzbudzać powodu do niepokoju – wyjątkiem są przypadki, w których ból menstruacyjny jest tak silny, że skutkuje utratą przytomności.

Ból w podbrzuszu jest bardzo nieswoistą dolegliwością, mogącą świadczyć zarówno o problemach z funkcjonowaniem układu pokarmowego, jak i płciowego. Towarzyszy on m.in. stanom zapalnym jelita. Może być on również skutkiem m.in. pęknięcia torbieli jajnika, ciąży pozamacicznej, skrętu przydatków. Ból w podbrzuszu może świadczyć również o nowotworach narządów rodnych, dlatego też nie należy go bagatelizować.

Polecamy

Przepisy na domowe maseczki i peelingi ze śliwek na piękną skórę

Przepisy na domowe maseczki i peelingi ze śliwek na piękną skórę

Molestowanie w taksówkach „na aplikację". RPO pisze do prokuratury i policji

Molestowanie w taksówkach „na aplikację". RPO pisze do prokuratury i policji

COVID-19 osierocił 10 milionów dzieci na całym świecie. Grozi im przemoc seksualna

COVID-19 osierocił 10 milionów dzieci na całym świecie. Grozi im przemoc seksualna

Zobacz również

20 ubrań, których noszenie postarza. Unikaj tych strojów, aby wyglądać młodo

20 ubrań, których noszenie postarza. Unikaj tych strojów, aby wyglądać młodo

Short bob – modna fryzura damska, która będzie hitem w sezonie jesienno-zimowym

Short bob – modna fryzura damska, która będzie hitem w sezonie jesienno-zimowym

Dodaj ogłoszenie