Baby shower: impreza dla przyszłych mam. Co to jest i jakie wiążą się z tym rytuały. Jak przygotować dekoracje i tort na baby shower?

Aneta Redzik
Baby shower to kolejne, zaraz po walentynkach i Halloween, święto, które przywędrowało do nas z Ameryki i szybko zjednało sobie rzesze fanów.
Baby shower to kolejne, zaraz po walentynkach i Halloween, święto, które przywędrowało do nas z Ameryki i szybko zjednało sobie rzesze fanów. kzenon/Getty Images
Baby shower wywodzi się z Ameryki, ale jest celebrowane już niemal na całym świecie. W Polsce coraz częściej organizowane są przyjęcia na cześć przyszłej mamy i dziecka, które niebawem ma pojawić się na świecie. Wyjaśniamy, co to jest baby shower oraz kto powinien zająć się organizacją takiego przyjęcia, nie zapominając o dekoracjach oraz torcie na baby shower.

Spis treści

Baby shower jest przyjęciem organizowanym przez krewne i przyjaciółki na cześć przyszłej młodej mamy oraz jej jeszcze nienarodzonego dziecka, które niebawem ma pojawić się na świecie. Tradycja przybyła do Polski zza oceanu i z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Baby shower często utożsamiane jest z tradycyjnym polskim „becikowym”, a impreza najczęściej odbywa się w ostatnim miesiącu ciąży.

Co to jest baby shower?

Baby shower to uroczystość, na którym przyszła mama i jej najbliższe przyjaciółki i rodzina celebrują przyjście na świat dziecka, które niedługo ma się pojawić. Na przyjęciu ciężarna otrzymuje prezenty dla siebie i dziecka. To właśnie podarunki stanowią główny punkt programu tego typu imprez.

Mody na imiona trwają po kilka lat. W poszczególnych rocznikach zawsze pojawiają się takie, które mają wyraźną przewagę nad innymi. Jakie imiona obecnie dominują? I co one znaczą? Oto to 10 najpopularniejszych imion dla dziewczynek.Listę imion najczęściej nadawanych w 2018 roku podajemy za  Ministerstwem Cyfryzacji.

Imiona dla dziewczynek. Sprawdź, co znaczą najpopularniejsze...

Idea przyjęcia wyprawianego przed narodzinami dziecka, choć znana i lubiana w Polsce, ciągle najwięcej swoich fanek ma w Stanach Zjednoczonych, skąd się wywodzi – imprezy tego typu były organizowane już w osiemnastym wieku. Przyjęcia potrafią przybierać skromną formę spotkania przy herbatce, ale zdarzają się też naprawdę huczne uroczystości nawet dla kilkudziesięciu gości. Liczba baby shower w czasie ciąży jest praktycznie nieograniczona i chociaż kobiety najczęściej decydują się na jedną kameralną imprezę, to zdarzają się osoby, które w oczekiwaniu na pociechę organizują kilka przyjęć.

Warto przeczytać:

Jak wygląda uroczystość: przebieg, menu, dekoracje baby shower

Wydarzenie najczęściej organizowane jest przez najbliższe otoczenie ciężarnej kobiety – często przybiera postać imprezy-niespodzianki – ale zdarzają się też uroczystości wyprawione przez samą przyszłą mamę. Koordynowanie przebiegu uroczystości najczęściej spoczywa na osobie, która ja zainicjowała, jednak organizacja leży już w gestii wszystkich zaproszonych gości, którzy w zaproszeniach są informowani o terminie i miejscu imprezy oraz liście rzeczy do przygotowania i oczekiwanych prezentach. Gośćmi na baby shower mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni – w Polsce przeważają kameralne przyjęcia, w których uczestniczy grupka przyjaciółek i najbliższa rodzina płci żeńskiej. Najpopularniejszym miejscem na imprezę jest mieszkanie przyszłej mamy lub głównej koordynatorki przyjęcia bądź przydomowy ogródek. Rzadziej baby shower organizowane jest w plenerze albo restauracji – takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej, gdy liczba zaproszonych gości jest wysoka.

Menu na baby shower to najczęściej tort powitalny dla pociechy, słodycze, smaczne i zdrowe przekąski oraz drinki bezalkoholowe. Impreza związana jest z licznymi zwyczajami i rytuałami. W jej centrum znajduje się nienarodzone dziecko, dlatego dobrze, jeśli cała oprawa przyjęcia nawiązuje właśnie do tego tematu. Pożądanymi elementami wystroju będą więc pluszowe misie, balony, poduszeczki i inne gadżety tego typu kojarzone z niemowlęcymi pokoikami. Dobrze, aby w tle leciały kołysanki lub piosenki przeznaczone dla dzieci. Ponadto w programie nie powinno zabraknąć gier, zabaw, konkursów i wróżb.

Przyjęcie na baby shower – krok po kroku

Przyjęcie na baby shower najlepiej zorganizować w ostatnim miesiącu ciąży. Dobrze, aby z inicjatywą jego wyprawienia wyszła najlepsza przyjaciółka, mama lub druhna przyszłej mamy, która zaangażuje do pomocy resztę znajomych i rodziny.

Najważniejszymi elementami przy organizacji imprezy jest motyw przewodni – dobrze wiedzieć, czy na świat przyjdzie chłopiec, czy dziewczynka – plan uroczystości oraz dopasowanie czasu przyjęcia do samopoczucia ciężarnej.

Rozpoczęcie przygotowań należy zacząć od sporządzenia listy gości, ponieważ to od niej będą zależeć takie elementy jak dokładny termin, godzina i miejsce spotkania. Tradycyjnie zaproszenia powinny otrzymać jedynie kobiety, ale ostateczną decyzję w tej sprawie powinna podjąć przyszła mama. Ważne, aby nie czuła ona skrępowania czy zdenerwowania podczas imprezy, która przecież w założeniu ma ją odprężyć, ucieszyć i wyrazić troskę oraz miłość najbliższego otoczenia.

Popularną porą na organizację baby shower są sobotnie popołudnia – czas, kiedy goście zazwyczaj nie pracują, nie spieszą się do pracy i nie są przytłoczeni powinnościami codziennego życia. Przyjęcie nie powinno trwać dłużej niż kilka godzin (około dwóch do trzech godzin), aby nie przemęczyć ciężarnej. Miejscem często wybieranym przez organizatorki jest dom przyszłej mamy, który gwarantuje największe poczucie komfortu. W sytuacji, kiedy gości ma być dużo, lepiej wybrać neutralne otoczenie, na przykład restaurację, które nie narazi na dodatkowe nerwy związane z przygotowaniem miejsca imprezy, sprzątaniem i gotowaniem. Tutaj najważniejszym kryterium wyboru jest zaplanowany na imprezę budżet.

Po wykorzystaniu płatnego urlopu macierzyńskiego można pójść na płatny urlop rodzicielski. Dodatkowo pracownicy płci męskiej mogą skorzystać z pełnopłatnego urlopu rodzicielskiego. Porównaj płatne urlopy dla rodziców - ile dni przysługuje i kiedy

Płatne urlopy dla rodziców. Zasady udzielania urlopu macierz...

Menu podczas baby shower powinno obfitować w zdrowe i lekkie przekąski, które nie zaszkodzą dziecku i przyszłej mamie. Warto pomyśleć o owocach i urozmaiceniu imprezy kolorowymi drinkami bezalkoholowymi. Nie należy podawać dań, które nie są zalecane do spożycia na późnym etapie ciąży, czyli przede wszystkim surowego mięsa, serów pleśniowych, gazowanych napojów, alkoholi i potraw ciężkostrawnych. Często praktykowanym pomysłem jest przygotowanie tortu powitalnego na cześć nienarodzonej jeszcze pociechy. Może być on personalizowany pod płeć i imię dziecka albo przybrać bardziej tradycyjną klasyczną formę. Dobrym pomysłem będzie też zakup drugiego tortu, tym razem nieprzeznaczonego do jedzenia, a wykonanego na przykład z pieluszek, ręczniczków, maskotek, smoczków, grzechotek, kokardek lub innych przydatnych gadżetów.

Mile widziane będą wszelkie elementy ozdobne, które oddadzą charakter imprezy: baloniki, maskotki, kokardki, kolorowe talerzyki, kubeczki, serpentyny, chorągiewki i inne tego typu dekoracje. Jeśli znamy płeć dziecka, to dobrze, aby dla dziewczynki przygotować je w kolorze różowym, a dla chłopca – błękitnym. Dobrym pomysłem będzie również oprawa muzyczna, która nierozerwalnie kojarzy się z latami dzieciństwa: kołysanki, piosenki z przedszkola.

Warto przeczytać"

Warto także pomyśleć o atrakcjach dla ciężarnej i jej gości w postaci gier i zabaw. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • wymyślanie imion dla dziecka, które niebawem ma przyjść na świat,
  • stworzenie słoika z życzeniami od gości dla przyszłej mamy i dziecka,
  • dobre wróżby z fusów, ciasteczek, dłoni, kubeczków na nowy etap w życiu przyszłej mamy,
  • przebieranie lalek w dziecięce ubranka,
  • rytualne wykonanie naszyjnika na szczęście do zawieszenia na wózku lub w kołysce bobasa – każdy z zaproszonych gości przynosi ze sobą jeden koralik,
  • oglądanie zdjęć z dzieciństwa lub zdjęć dzieci zaproszonych mam,
  • zabawa w dekorowanie i malowanie brzuszka przyszłej mamy i robienie sobie z nim zdjęć.

Prezenty na baby shower

Prezenty są doskonałym pomysłem na skompletowanie wyprawki dla maluszka i przyszłej mamy, dlatego dobrze, aby były z nią wcześniej skonsultowane – część rzeczy mogła kupić już wcześniej albo otrzymała je od najbliższych. Najczęstszym rozwiązaniem jest stworzenie listy podarków, z których kobieta ucieszy się najbardziej. Umieszcza się ją na zaproszeniach, a zadaniem organizatorki jest dopilnowanie, aby prezenty nie zostały zdublowane.

Najczęściej na liście prezentów dla przyszłej mamy znajdują się:

  • pieluszki,
  • zabawki,
  • pluszaki,
  • ubranka,
  • smoczki,
  • butelki,
  • poduszka do karmienia,
  • nosidełko,
  • przewijak,
  • kołyska,
  • wózek

.

Dysponując małym budżetem warto pomyśleć o własnoręcznie wykonanym podarunku – mogą być to:

  • buciki zrobione na drutach,
  • bransoletka z koralików na szczęście,
  • poszewka na kołderkę,
  • samodzielnie uszyta maskotka.

Przyjaciółce lub siostrze można podarować bezterminowe kupony na pomoc w przewijaniu i godzinne kupony na opiekę nad maluchem. Nie zawsze prezenty stanowią element wyprawki, w przypadku przesądnych mam podarki powinny być przeznaczone tylko dla niej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet