IPT - pasek artykułowy

Bajkowe miejsca w Polsce. Gdzie spotkać Reksia, Muminki i Pszczółkę Maję? Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Większość z nas z utęsknieniem wraca do lat dzieciństwa, kiedy – po szalonej zabawie – wracaliśmy do domów na spotkania z bohaterami ulubionych bajek. Okazuje się, że te czasy wcale nie przeminęły – wciąż istnieją nostalgiczne i bajkowe miejsca w Polsce. Gdzie spotkać Reksia, Muminki i Pszczółkę Maję? Poznajcie najciekawsze atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Spis treści

Bajkowe miejsca w Polsce: atrakcje dla dzieci i dorosłych

Pomnik kota Filemona w Łodzi.
Bajki uwielbiają dzieci i dorośli. Wybierz się z nami na wycieczkę po najbardziej bajkowych miejscach w naszym kraju!

CC BY-SA 4.0

Wikipedia.org / Maciek Szostek / CC BY-SA 4.0

Kiedy powracamy do lat dzieciństwa, większość z nas ma na myśli zabawy z przyjaciółmi od rana do późnego popołudnia i oczywiście ukochane bajki, a szczególnie te wieczorne seanse. Pojawiający się na ekranach bohaterowie – m.in. Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka czy kot Filemon – niezmiennie bawili i uczyli miliony dzieci przez wiele lat. Co ciekawe, pamięć o nich istnieje nie tylko w umysłach ówczesnych dzieci (a teraz już przecież dorosłych, poważnych ludzi), ale także w polskich miastach i wsiach. Gdzie warto się wybrać, by przypomnieć sobie beztroskie czasy i przekazać tę pamięć następnym pokoleniom?

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to jedno z miejsc, do którego chętnie zajrzą nie tylko dzieci, ale i dorośli. W jego zbiorach znajdują się eksponaty z bajek, które wieczorami, po całodniowej zabawie na podwórku oglądał kiedyś prawie każdy. „Wilk i zając”, „Bolek i Lolek” czy „Jacek i Agatka” to tylko kilku bohaterów, których można spotkać podczas zwiedzania. Dorośli, tak samo jak dzieci, prawdopodobnie pokochają to oryginalne muzeum.

Bilety wstępu i godziny otwarcia
Ceny biletów

  • Bilet normalny – 12 zł
  • Bilet ulgowy – 6 zł
  • Zwiedzanie z przewodnikiem (klienci indywidualni, po wcześniejszej rezerwacji) – 35 zł

Placówkę można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 9:00–17:00 i w weekendy w godzinach 10:00–18:00.

Muzeum Dobranocek ze Zbiorów W. Jamy mieści się w Rzeszowie, przy ul. Adama Mickiewicza 13.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie – jak dojechać? Mapa:

Szlak Bajek w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała to miasto bajek – znajdziecie tam bohaterów kreskówek takich jak m.in. „Reksio”, „Pampalini łowca zwierząt” czy „Bolek i Lolek”. W mieście zlokalizowana jest siedziba Studia Filmów Rysunkowych (obecnie trwa w niej remont), w którym tworzono odcinki i filmy pełnometrażowe znanych wszystkim tytułów. Żeby dodatkowo upamiętnić ulubione postacie ówczesnych dzieci, utworzony został także szlak „Bajkowe Bielsko-Biała” – podążając wyznaczoną ścieżką, na swojej drodze napotkacie Reksia, Pampaliniego, Bolka i Lolka, Smoka Wawelskiego, Bartłomieja Bartoliniego Herbu Zielona Pietruszka, a nawet… Szpiega z Krainy Deszczowców! Jeżeli pragniecie przywołać słodkie wspomnienia z dzieciństwa, koniecznie wybierzcie się na Śląsk.

Szlak „Bajkowe Bielsko-Biała” prowadzi przez kilka lokalizacji w mieście – zwiedzanie najlepiej zacząć od pomnika Pampaliniego, mieszczącego się przy ul. Bohaterów Warszawy.

Szlak Bajek w Bielsku-Białej – gdzie jest? Mapa:

Bajka Pana Kleksa w Katowicach

Bajka Pana Kleksa w Katowicach, czyli miejsce spotkań dzieci z Panem Kleksem – sympatycznym czarodziejem wymyślonym przez Jana Brzechwę. Na powierzchni 1000 metrów kwadratowych najmłodsi mogą wybawić się w bajkowej krainie. Przestrzeń podzielona jest na 8 stref tematycznych. Pod tajemniczymi nazwami, takimi jak: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza czy Psi Raj kryją się ciekawe atrakcje dla najmłodszych.

Wizyta dziecka w tym miejscu może także poszerzyć jego wiedzę - dzięki interaktywnym ekspozycjom (m.in. w „Strefie Kosmosu”) waszą pociechę może zaciekawić nauka. W weekendy, wraz z Panem Kleksem, młodzi odkrywcy zwiedzają „Bajkę” oraz biorą udział w interesujących warsztatach.

Bilety wstępu i godziny otwarcia

  • Bilet normalny – 65 zł
  • Bilet ulgowy – 55 zł
  • Bilet rodzinny (2+2 / 2+1) – 209 / 159 zł

Bajkę Pana Kleksa można odwiedzać 7 dni w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku od godz. 15:00 do 20:00, w weekendy w godzinach 10:00–20:00.

Bajka Pana Kleksa zlokalizowana jest przy ul. Porcelanowej 23 w Katowicach.

Bajka Pana Kleksa w Katowicach – jak dojechać? Mapa:

Czytaj też: Dolny Śląsk na jesień: atrakcje dla dzieci. Najciekawsze miejsca na zabawę, spacer i relaks na świeżym powietrzu

„Łódź Bajkowa”, czyli śladem projektów studia Se-Ma-For

Łódź, znana przecież jako kolebka polskiego filmu, ma wiele do powiedzenia także w kwestii uroczych bajek znanych przedstawicielom wielu pokoleń – mowa tu o bohaterach, którym życie dało Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Wśród nich m.in. Miś Uszatek, Plastuś, Miś Colargol, wróbel Ćwirek, pingwin Pik-Pok czy Filemon i Bonifacy, na których pomniki możecie natknąć się podczas spaceru po centrum miasta.

Pomnik Misia Uszatka zlokalizowany jest przy ul. Piotrkowskiej 87, a pozostałe obiekty rozmieszczone są w niewielkiej odległości.

„Łódź Bajkowa" – gdzie się znajduje? Mapa:

To też może cię zainteresować: Warszawa z dzieckiem na weekend. TOP 21 najlepszych atrakcji dla dzieci

Majaland, czyli Pszczółka Maja w nowoczesnym wydaniu

„Wszyscy Maję znają i kochają” – śpiewał Zbigniew Wodecki w słynnej piosence rozpoczynającej bajkę o przygodach wesołej pszczółki. Rzeczywiście, Maja nie daje o sobie zapomnieć nie tylko dorosłym, ale i dzieciom, które mogą spotkać ją w Kownatach (woj. lubuskie), a dokładniej w parku rozrywki „Majaland”. Na najmłodszych czekają tam szalone atrakcje i spotkanie nie tylko z bohaterką kreskówki, ale także jej przyjaciółmi: Guciem i Filipem.

Podobne miejsce zabaw zlokalizowane jest także na Mazowszu – to Majaland niedaleko Warszawy.

Bilety wstępu i godziny otwarcia

  • Bilet dla osób o wzroście powyżej 1 m – 129,90 zł
  • Bilet dla dzieci o wzroście wyższym niż 85 cm, ale niższym niż 99 cm – 64,90 zł
  • Bilet dla dzieci, których wzrost nie przekracza 85 cm – 1 zł
  • Parking – 15 zł

Godziny otwarcia parku różnią się w zależności od miesiąca. Rozpiskę można znaleźć na stronie internetowej Majaland.

Majaland w Kownatach – jak dojechać? Mapa:

Kalevala – kraina Muminków na Dolnym Śląsku

We wsi Borowice (woj. dolnośląskie) na wszystkich wielbicieli sympatycznych stworów przypominających hipopotamy czeka miejsce naprawdę niezwykłe – Lapońska Wioska Kalevala. To obiekt noclegowy, który – oprócz wielu udogodnień dla najmłodszych – umożliwia spędzenie nocy w dobrze wyposażonym namiocie. Na gości czeka nie lada gratka, czyli niebieski dom rodem z bajki o Muminkach. Warto wybrać się tam co najmniej na dwa dni (wioskę można też zwiedzić po wcześniejszej rezerwacji). W okolicach ciekawych atrakcji nie brakuje – w końcu to Karkonosze, pełne tajemnic i pięknej przyrody.

Cennik
Zwiedzanie

  • Bilet normalny – 30 zł
  • Bilet ulgowy (od 3 do 18 lat oraz emerytów i rencistów) – 25 zł
  • Dzieci lat 3 – bezpłatnie

Ceny noclegów w namiocie dla maksymalnie 4 osób to koszt ok. 850 zł za dobę.

Kalevala w Borowicach – jak dojechać? Mapa:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży