Błędy w aplikacji eWniosekPlus w zakresie norm GAEC? Trwają prace modernizacyjne. Można jednak wysyłać wnioski

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
ARiMR wprowadza zmiany w aplikacji eWniosekPlus.
ARiMR wprowadza zmiany w aplikacji eWniosekPlus. 123rf/chagin
W tym roku w ramach dopłat przewidziano wiele zmian, m.in. w zakresie spełnienia norm GAEC. Prace modernizacyjne nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus trwają, ale rolnicy zastanawiają się, jak złożyć wniosek m.in. w przypadku GAEC8. W przypadku ugorowania u większości pojawiał się błąd. Nie ma jednak powodów do obaw, wnioski wysłane w tym czasie nie będą objęte pomniejszeniem płatności.

Spis treści

Błąd techniczny. Rolnicy na tym nie stracą

Błąd w aplikacji eWniosekPlus pojawiał się w trakcie wypełniania wniosku, rolnikom wyświetlał się brak deklaracji o 4 proc. powierzchni gruntów ornych na potrzeby realizacji normy GAEC8. W tym roku wymóg ten został zniesiony. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że nieprawidłowość została wyłączona. Co z wnioskami, które już zostały wysłane z błędem?

Jak zapewnia resort rolnictwa, ten błąd nie wpływa na przyznanie płatności, nie będzie też uwzględniany przy dalszej obsłudze wniosku. Wciąż można ubiegać się o dopłatę na ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji.

Dla wniosków wysłanych z błędem dotyczącym niespełnienia normy GAEC8, przedmiotowy błąd nie będzie uwzględniany przy dalszej obsłudze wniosku o przyznanie płatności na kampanię 2024 i nie będzie skutkować żadnymi pomniejszeniami płatności, informuje ARiMR.

Zmianowanie i dywersyfikacja. Tu też zmiany systemowe

Dodatkowo Agencja poinformowała o pracach nad dostosowaniem aplikacji także pod normę GAEC7. Dotyczy ona rolników, którzy spełnią wymóg zmianowania albo dywersyfikacji. W przypadku zmianowania zasady nie uległy zmianie – na 40 proc. gruntów ornych taka sama uprawa nie może być utrzymywana rok do roku na jednej powierzchni. W dywersyfikacji unijne przepisy określiły zależność od powierzchni upraw:

  • od 10 do 30 ha gruntów ornych, rolnikowi wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc.,
  • powyżej 30 ha gruntów ornych, rolnikowi wystarczy posiadać 3 uprawy, z tym największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc., a dwie uprawy główne nie więcej niż 95 proc.

Powyższe zasady mają być uwzględnione przy aktualizacji aplikacji. Na ten moment dla wniosków wysłanych lub wysłanych z błędem, zasadność występowania błędu można zweryfikować, dokonując sprawdzenia tylko warunku zmianowania, który nie uległ zmianie lub normy przez dywersyfikację poprzez pozasystemowe obliczenia oparte na ustalonych regułach.

Po wprowadzeniu zmian systemowych, w zakresie sprawdzenia spełnienia normy GAEC7, aplikacja eWniosekPlus będzie na bieżąco prezentować w dedykowanym panelu Normy GAEC7 (w zakładce: WNIOSEK i PODSUMOWANIE) spełnienie normy osobno: w zakresie zmianowania oraz osobno w zakresie dywersyfikacji upraw. Po spełnieniu jednego z warunków dla normy GAEC7 rolnik będzie mógł wysłać wniosek, widnieje w oficjalnym komunikacie ARiMR.

W tym samym czasie trwają też prace ułatwiające aplikowanie o płatność dla małych gospodarstw.

Źródło: ARiMR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.