
Cellulit. Top 11 najpopularniejszych faktów i mitów!
Większość kobiet wie, czym jest cellulit, a wiele z nich zmaga się z tą dolegliwością. Wyjaśniamy 11 faktów i mitów dotyczących cellulitu, na jakie można natrafić w sieci.
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Jakie są fakty i mity na temat pomarańczowej skórki?
Cellulit to charakterystyczne zmiany w budowie i wyglądzie podskórnej tkanki tłuszczowej, skóry właściwej oraz naskórka. Powstają z powodu wadliwego działania układu limfatycznego (zaburzeń w przepływie chłonki), co skutkuje zaburzeniami w mikrokrążeniu oraz powstaniem nieładnych zgrubień. Skóra dotknięta cellulitem jest wiotka i uwidaczniają się na niej liczne dołki, bruzdy, oraz nierówności. Nic więc dziwnego, że kobiety szukają sposobów, aby skutecznie pozbyć się skórki pomarańczowej.

Cellulit = cellulitis
MIT: Chociaż w obiegowej opinii te terminy są stosowane wymiennie, w rzeczywistości nie oznaczają tego samego. Cellulit, a w języku potocznym tzw. skórka pomarańczowa lub materacowa, to niewłaściwe rozmieszczenie i ukształtowanie tkanki tłuszczowej. Cellulitis to natomiast zmiany chorobowe (zaczerwienienie, ból i uczucie pieczenia) będące wynikiem infekcji bakteryjnej, która wywołała stan zapalny podskórnej tkanki łącznej.

Cellulit to przypadłość wyłącznie kobieca
FAKT: Rzeczywiście cellulit praktycznie nie dotyczy mężczyzn – to przypadłość typowo damska. Dlaczego? Na rozwój cellulitu mają istotny wpływ zaburzenia hormonalne, a przede wszystkim nadmiar kobiecych estrogenów. Ich nadprodukcja zaburza funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej, nasila zatrzymywanie wody w organizmie i sprzyja tworzeniu się obrzęków. Drugą przyczyną jest odmienna budowa tkanki tłuszczowej u kobiet niż u mężczyzn, oraz znacznie większa jej zawartość w ciele pań niż panów.