Cienie pod oczami – czy istnieją skuteczne sposoby na cienie pod oczami? Jak zlikwidować cienie pod oczami?

Martyna Robek
Cienie pod oczami mogą być oznaką przemęczenia lub jednym z objawów chorobowych.
Cienie pod oczami mogą być oznaką przemęczenia lub jednym z objawów chorobowych. 123rf.com
Cienie pod oczami najczęściej są oznaką przemęczenia i niewyspania się. Mogą być one także symptomem zbyt długiego korzystania z urządzeń elektronicznych lub po prostu cechą indywidualną danej osoby. Niekiedy jednak cienie pod oczami są jednym z niepokojących objawów chorobowych. Mogą one świadczyć m.in. o problemach z nerkami, wątrobą i śledzioną.

Cienie pod oczami – przyczyny powstawania

Podkrążone oczy mogą być skutkiem nieprzespanej nocy. Pojawiają się także, gdy zbyt dużo czasu spędzamy przed ekranem komputera lub telewizora. Często świadczą one o naszym zmęczeniu i są sygnałem ostrzegawczym, że powinniśmy o siebie zadbać. Niekiedy jednak mogą one także występować na skutek procesu starzenia się skóry. Z biegiem lat delikatna skóra pod oczami staje się coraz cieńsza, a wówczas znajdujące się pod nią naczynka i żyły są znacznie bardziej zauważalne. Cienie pod oczami mogą się także wiązać z typem urody. Niektórzy w genach mają zapisane ich występowanie. Jeżeli widzimy, że nasi bliscy również je posiadają, a nie cierpią na żadne dolegliwości zdrowotne, to nie powinniśmy się niczego obawiać.

Najczęściej cienie pod oczami są konsekwencją stylu życia. Uwidaczniają się u osób, które nie dbają o wypoczynek, nadużywają alkoholu, palą papierosy, zbyt mało czasu przebywają na świeżym powietrzu, nie dbają o aktywność fizyczną, źle się odżywiają. Mogą się też pojawić na skutek stosowania niektórych leków, np. nieodpowiednio dobranej antykoncepcji hormonalnej.

Czy podkrążone oczy to objaw choroby?

Cienie pod oczami mogą wskazywać także na poważniejsze problemy. Niepokój powinny wzbudzić cienie, które pojawiają się nagle bez wyraźnego powodu. Wówczas mogą stanowić one jeden z objawów chorobowych. Jeżeli cienie pod oczami mają charakter przewlekły, a dodatkowo towarzyszą im inne męczące objawy (np. dolegliwości bólowe, biegunki, wymioty), koniecznie powinniśmy się skontaktować z lekarzem rodzinnym. Powinien on zlecić nam wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia czy badanie moczu.

Warto przeczytać:

Nieestetyczne podkowy pod oczami mogą świadczyć o takich chorobach jak:

  • Niedoczynność tarczycy.
  • Alergiczne zapalenie spojówek.
  • Cukrzyca.
  • Nadciśnienie tętnicze.
  • Choroby pasożytnicze.
  • Atopowe zapalenie skóry.
  • Anemia, której towarzyszy także: bladość, spadek energii, trudności z koncentracją, zawroty głowy.
  • Choroby nerek.
  • Choroby wątroby.
  • Choroby śledziony.

Jak zlikwidować cienie pod oczami?

Usuwanie cieni pod oczami za pomocą domowych metod, kremów czy zmiany stylu życia jest możliwe, o ile nie są one związane z naszą cechą osobniczą. Jeżeli są one wpisane w nasz typ urody, to pozostaje nam jedynie maskowanie ich odpowiednim makijażem lub np. dobraniem ciekawych oprawek okularów. Warto w tym celu skontaktować się z makijażystką lub stylistą, którzy poradzą nam, jak możemy maskować nieestetyczne cienie pod oczami. Oprócz tego są one mniej widoczne na opalonej skórze, pamiętajmy jednak, że nie należy przesadzać z opalaniem – zamiast tego lepiej postawić na kremy brązujące lub opalanie natryskowe. Istotne jest także dobieranie odpowiednich kolorów do naszego typu urody – przykładowo czysta czerń najczęściej jest zbyt ciężka dla delikatnego, słowiańskiego typu urody i sprawia, że sińce stają się jeszcze bardziej widoczne.

Zobacz: Rozjaśnij cienie pod oczami w 15 minut. Naturalne i tanie kosmetyki masz pod ręką

Sposoby na cienie pod oczami to w pierwszej kolejności zadbanie o prowadzenie zdrowego stylu życia. Należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie, dbać o aktywność fizyczną, jeść dużo warzyw i owoców, stawiać na dietę lekkostrawną, wysypiać się (minimum 8 godzin snu na dobę), pamiętać o codziennej relaksacji.

Jak się pozbyć podkrążonych oczu?

Skutecznym sposobem na zniwelowanie widoczności cieni pod oczami są zabiegi kosmetologiczne. Jednym z nich jest zabieg z użyciem kwasu hialuronowego, który wpływa na osunięcie skóry od naczyń krwionośnych, dzięki czemu sińce pod oczami są znacznie mniej widoczne. Oprócz tego skóra po zabiegu jest bardziej nawilżona i elastyczniejsza. Sprawdzić się mogą też: mezoterapia, karboksyterapia, laser CO2. Pamiętajmy, że wszystko zależy od tego, co jest przyczyną występowania u nas cieni pod oczami. Zabieg zostanie też indywidualnie dobrany w zależności od kondycji naszej skóry w tym miejscu. Należy najpierw dokładnie przedyskutować te kwestie ze specjalistą.

Botoks a kwas hialuronowy

Innym, bardziej popularnym i tańszym sposobem na cienie pod oczami jest stosowanie kremów rozjaśniających w tym m.in. z zawartością witaminy C. Krem należy aplikować za pomocą delikatnego masażu; nie powinniśmy go wcierać zbyt intensywnie i nie wolno naciągać skóry podczas nakładania. Dobrze sprawdzają się także kwasy, przede wszystkim retinol. Kosmetyki z retinolem nie powinny być jednak używane przez osoby młode, bo jest to mocny składnik, który dodatkowo ma działanie przeciwzmarszczkowe. W trakcie jego używania konieczne jest dbanie o mocne nawilżenie, a w ciągu dnia ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Domowe sposoby na cienie to przede wszystkim maseczki z naturalnych składników, np. ogórków. Wykazują one działanie rozjaśniające. Sprawdzają się także masaże kostkami lodu. Jeśli nie mamy w domu ogórka ani lodu, możemy spróbować okładu z ziemniaków lub plasterków jabłek.

Uczestniczki warsztatów z Aleksandrą Hapką z KPODR Minikowo, koordynatorem konferencji (w centrum).

Takie wianki powstały podczas warsztatów w Minikowie. Plecie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia