Czy warto poddać się zabiegowi usunięcia pieprzyków? Czy taki zabieg jest wymagany?

Artykuł sponsorowany Klinika Murano

Najpopularniejszą metodą pozbycia się niechcianych zmian jest chirurgiczne usuwanie znamion skórnych. Większość pacjentów wybiera go ze względu na bezpieczeństwo, prostotę i małą liczbę przeciwwskazań. Zaleca się, aby przed wykonaniem zabiegu skonsultować się z lekarzem.

Znamiona barwnikowe można określić mianem pieprzyków.
Znamię barwnikowe to zbiór komórek barwnikowych zwanych melanocytami. Na ich powstawanie mają wpływ czynniki genetyczne i środowiskowe. Niektóre z nich są obecne w naszych genach (znamiona wrodzone), a inne mogą być nabyte z zewnątrz. Ujawniają się stopniowo (tzw. znamiona nabyte).

Jaki jest najlepszy czas na usunięcie znamienia?

Istnieje wiele znamion, które mogą powodować nieatrakcyjny wygląd skóry, m.in. włókniaki, brodawki. Chociaż jest ich wiele, ich wygląd i pochodzenie mogą się znacznie różnić. Choć większość zmian jest łagodna, niektóre mogą być oznakami choroby lub przekształcić się w zmiany złośliwe. Aby tego uniknąć, należy je regularnie monitorować.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wygląd takiej zmiany. Należy wziąć pod uwagę nieregularny kształt, asymetrię i nierówne krawędzie, rozkład pigmentu, ból, swędzenie oraz to, czy występują bóle. Do usuwania zmian łagodnych można zastosować laser CO2. Jeśli lekarz nie jest pewny co do charakteru schorzenia, bezpieczniejsze może być ich usunięcie chirurgiczne.

Na czym polega ten proces usuwania znamion?

Choć nie jest to przyjemne odczucie, zabieg nie jest bolesny. Zazwyczaj wystarcza system chłodzenia w miejscu usuwania znamion. Jeśli zmiana jest duża, może być konieczne zastosowanie znieczulenia miejscowego. Po zabiegu w miejscu zabiegu tworzy się strupek. Goi się on w ciągu około jednego tygodnia. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu nie należy opalać tego obszaru, aby uniknąć przebarwień.

Jak pracuje laser? Laser CO2 emituje promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali 10600 nm, które jest niewidoczne dla oczu. Ta fala elektromagnetyczna jest następnie absorbowana przez wodę, która jest głównym składnikiem tkanek miękkich, w tym skóry. Wiązka lasera CO2 po zetknięciu się ze skórą jest absorbowana w jej powierzchniowych warstwach.

Korzyści wynikające z laserowego usuwania znamion:

 • usuwanie zmian skórnych jest precyzyjnie,
 • okoliczne tkanki nie są uszkadzane,
 • to szybki, prosty i zazwyczaj tylko jednorazowy zabieg. Nie jest wymagane zakładanie szwów,
 • krótki, bezbolesny i szybki proces gojenia,
 • po zabiegu nie pojawiają się blizny,
 • zabieg jest bezkontaktowy i bezkrwawy, więc nie ma ryzyka zakażenia HIV,
 • wysoka skuteczność terapeutyczna,
 • wysoka akceptacja przez pacjenta.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • ciąża, karmienie piersią,
 • aktywne zakażenie w obrębie zmiany chorobowej,
 • podatność na powstawanie keloidów,
 • opryszczka,
 • nowotwór.

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Należy unikać wykonywania gwałtownych ruchów i rozciągania skóry po zabiegu. Po zabiegu warto zadbać o ranę, regularnie przemywając skórę i zmieniając opatrunki. Pozwoli to zapobiec zakażeniu. Blizna będzie widoczna bezpośrednio po zabiegu. Jednak z czasem będzie ona stopniowo blednąć i stawać się mniejsza. Przez sześć miesięcy nie zaleca się opalania miejsca, w którym usunięto pieprzyk.

Jak więc widać zabieg usunięcia pieprzyków jest bezpieczny i co najważniejsze - może uratować nam życie. Nie ma więc się nad czym zastanawiać tylko zdecydować się na usuwanie znamion. Warszawa to miasto, w którym można znaleźć wiele miejsc specjalizujących się w tego typu zabiegach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie