Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego wpłynął na chęć posiadania dzieci przez Polaków? Zobacz sondaż

Małgorzata Puzyr
Protest przeciwników zaostrzenia przepisów aborcyjnych
Protest przeciwników zaostrzenia przepisów aborcyjnych fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki
Udostępnij:
W sondażu zapytano Polaków, czy ubiegłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i wynikające z niego zaostrzenie prawa aborcyjnego wpłynęło na chęć posiadania dzieci.

Przepisy prawa dotyczące aborcji zostały zmienione na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. Trybunał uznał wtedy za niekonstytucyjne przepisy dopuszczające w Polsce aborcję w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Wyrok wywołał duże protesty w całym kraju.

Polacy podzieleni

Z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że prawie połowa Polaków, 45,5 proc., uważa, że ubiegłoroczne orzeczenie TK zmniejszyło chęć posiadania dzieci w naszym kraju. Jednocześnie niewiele mniej ankietowanych, bo 41,5 proc. twierdzi, że nie miało to żadnego wpływu na decyzję dotyczącą posiadania dzieci. 2,8 proc. wybrało odpowiedź, że decyzja TK zwiększyła chęć posiadania dzieci, a 10,2 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Dopuszczalność aborcji

Jednocześnie z sondażu wynika, że większość badanych chce zmian w prawie dotyczącym dopuszczalności aborcji w Polsce.

42,8 proc. uważa, że powinien nastąpić powrót do tak zwanego kompromisu aborcyjnego, a 36,5 proc. jest zdania, że prawo powinno być złagodzone w porównaniu z kompromisem aborcyjnym. Jedynie 11,8 proc. uważa, że prawo dotyczące dopuszczalności aborcji nie powinno być zmieniane.

Zdaniem zdecydowanej większości ankietowanych (92,3 proc.) aborcja powinna być dozwolona, gdy ciąża zagraża życiu matki dziecka.

85,1 proc. uważa, że aborcja powinna być dopuszczalna, gdy na podstawie badań medycznych wiadomo, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami (gdy z tej odpowiedzi wyłączy się zespół Downa, odsetek zwolenników aborcji spada do 82,3 proc.).

86,5 proc. osób uznaje, że powód, dla którego aborcja powinna być dopuszczalna to sytuacja, w której ciąża jest wynikiem kazirodztwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Materiał oryginalny: Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego wpłynął na chęć posiadania dzieci przez Polaków? Zobacz sondaż - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie