Spis treści
Kiedy i jak zbierać płatki dzikiej róży?
Płatki róż najlepiej zrywać w od maja do lipca. Idealna pora dnia to pogodne przedpołudnie, gdy z płatków znika już rosa. Wybierajmy kwiaty lekko przekwitające, ale jędrne i o intensywnej barwie. Unikajmy zrywania płatków z krzaków rosnących tuż przy ruchliwych drogach.
Płatki zrywajmy ręcznie, te które są idealne do zerwania, powinny zostać w naszych dłoniach zaledwie po delikatnym dotknięciu kwiatów. Zerwane płatki najlepiej wkładać do plecionego koszyka czy woreczka z płótna i lnu.
Jak suszyć w domu płatki dzikiej róży?
Różane płatki można suszyć na różne sposoby, unikając układania ich warstwowo. Nie suszmy ich w wilgotnym miejscu, bo na ich powierzchni może pojawić się pleśń. Płatki z dzikiej róży podczas suszenia nie powinny się ze sobą stykać. Unikajmy też słońca, ponieważ mogłyby wyblaknąć.
Najlepsze sposoby suszenia płatków róż to m.in.:
- na świeżym powietrzu – w zacienionym miejscu, ułożone na dużej tacy lub w lnianym woreczku. Co jakiś czas można je delikatnie zruszać. Po kilkunastu dniach płatki powinny być wysuszone.
- w domowym pomieszczeniu– rozłożone równomiernie w kartonie z centymetrową warstwą kaszy manny na dnie. Suszenie trwa około 2-3 tygodni.
- w piekarniku – luźno rozłożone na blaszce. Urządzenie nagrzewamy do temperatury ok. 60 stopni, suszymy w nim płatki przez około 15-20 minut i gotowe.
Płatki róż jako wyjątkowa oprawa ważnych uroczystości
Świeżo zerwane płatki róży świetnie sprawdzą się podczas organizacji ślubu i wesela, imprezy z okazji rocznicy ślubu lub innego ważnego jubileuszu. Obsypanie nowożeńców płatkami dzikiej róży to zdecydowanie lepszy pomysł niż wykorzystanie do tego celu drobnych monet lub ryżu. Organizatorzy uroczystości mogą je umieścić w dekoracyjnych woreczkach lub ozdobnych rożkach i w takiej formie rozdać gościom, żeby ci powitali nimi nowożeńców przed kościołem czy urzędem.
Subtelne, aromatyczne płatki podrzucane do góry przez uczestników uroczystości mogą stanowić jej elegancką ozdobę i na pewno wszystkich oczarują. Pięknie będą się też prezentowały na ślubnych zdjęciach.
Płatki dzikiej róży mogą też stanowić niezwykłą oprawę zaręczyn, romantycznej kolacji i letniego przyjęcia w ogrodzie. Taka dekoracja pomoże wykreować uroczystą i podniosłą atmosferę. Najlepiej umieścić je na obrusie lub zanurzyć w dekoracyjnym naczyniu z wodą z transparentnego szkła.
Relaksująca kąpiel w płatkach dzikiej róży
Wyjątkowy aromat różanych płatków warto wykorzystać do przygotowania wyjątkowej kąpieli. Wystarczy mieć pod ręką garść świeżo zerwanych płatków dzikiej róży i wsypać je do wody w wannie. Taka kąpiel w różanej oprawie sprawi, że poczujemy się w domowej łazience, jak w eleganckim SPA.
Możemy też w parę chwil wykonać różaną sól do kąpieli. Do szklanego naczynia wsypmy 200 gramów gruboziarnistej soli i garść płatków dzikiej róży, wymieszajmy je w naczyniu, do momentu, aż sól się zabarwi na różowo i gotowe.
Różane woreczki zapachowe do szafy
Domowe saszetki zapachowe świetnie się sprawdzą m.in. w komodzie z pościelą, w szafie z ubraniami i w samochodzie. Wystarczy zaopatrzyć się w przewiewne woreczki z naturalnym materiałów, np. z lnu lub bawełny o strukturze drobnej siateczki i umieścić w nich wysuszone płatki dzikiej róży.
Odświeżacz powietrza o zapachy dzikiej róży
Wysuszone płatki dzikiej róży ułóżmy w ozdobnej misie z drewna lub dekoracyjnym naczyniu z transparentnego szkła i skropmy susz naturalnym olejkiem eterycznym. Taka aromatyczna i nietuzinkowa dekoracja DIY na pewno zachwyci gości.
Olejek różany domowej roboty
Z płatków dzikiej róży warto też zrobić aromatyczny olejek różany, który możemy wykorzystać w dyfuzorze. Wystarczy mieć pod ręką średniej wielkości słoik i umieścić w nim rozgniecione płatki. W kolejnym kroku zalewamy je dowolnym olejem. Dobrze sprawdzi się w tej roli m.in. olej z pestek winogron. Na koniec dobrze zakręcamy słoik, umieszczamy go w suchym oraz nasłonecznionym miejscu i na kilka tygodni zapominamy o nim.