Spis treści
Gofry belgijskie i nie tylko
Gofry to pieczone ciasto, które najczęściej podawane jest z bitą śmietaną, owocami lub dżemem. Wyróżnia się kilkanaście rodzajów tego przysmaku, a sposób w jaki zostanie przygotowany, wpływa na jego kaloryczność.
Wśród najpopularniejszych możemy wymienić gofry belgijskie, czyli puszyste i delikatne ciasto przygotowane z mleka, mąki, jajek i spulchniacza. Przy produkcji tego rodzaju ciasta zamiast proszku do pieczenia używa się niewielkich ilości drożdży.
Ile kalorii mają gofry z bitą śmietaną i owocami?
Jeden gofr bez dodatków waży ok. 45 g i jest źródłem 232 kcal, 6,8 g białka, 35,8 g węglowodanów, 7,2 g tłuszczu oraz niewielkich ilości błonnika pokarmowego (0,9 g). Dodatek bitej śmietany i owoców sprawi, że kaloryczność jednego gofra wzrośnie nawet do 400 kcal!
Sprawdź smaczne przepisy na fit gofry!
Jakie właściwości odżywcze mają gofry?
Porcja 100 g gofrów belgijskich bez dodatków jest również źródłem:
- witamina A – 37 jednostek międzynarodowych (IU),
- witamina B1 – 0,067 mg,
- witamina B2 – 0,143 mg,
- witamina B3 – 0,428 mg,
- witamina B6 – 0,038 mg,
- witamina B12 – 0,33 µg,
- wapń – 61,1 mg,
- magnez – 10,2 mg,
- żelazo – 0,7 mg,
- fosfor – 82,8 mg,
- potas – 116,1 mg,
- cynk – 0,53 mg.
Czy zawartość witamin i minerałów sprawia, że możemy bez limitu zajadać się goframi? Niestety nie! Gofry to bardzo kaloryczna przekąska, a ich puszysta i chrupiąca konsystencja sprawia, że na jednym trudno jest skończyć.
Co na śniadanie? Zobacz, dlaczego warto je jeść i sprawdź pomysły na ten posiłek
Skutki niejedzenia śniadań są widoczne po latach w postaci rozwoju chorób, a korzyści z sięgania po pierwszy posiłek można odczuć już tego samego dnia. Poranna porcja energii i składników odżywczych t...
Czy gofry są zdrowe?
Właściwości gofrów zależą przede wszystkim od składników użytych do ich produkcji. Ten tradycyjny deser jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych (trans), które występują w bitej śmietanie. Niestety zbyt częste spożywanie kwasów trans powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, cholesterolu frakcji LDL oraz trójglicerydów we krwi.
Dodatkowo tradycyjne belgijskie gofry w swoim składzie mają ogromne ilości cukru, który nie tylko zwiększa indeks glikemiczny potrawy, ale także zaburza stężenie glukozy we krwi.
Sposoby na zdrowe i smaczne gofry
Czy to oznacza, że powinniśmy rezygnować z gofrów? Nie! Należy przede wszystkim zrezygnować z tradycyjnych produktów i wybierać te lepszej jakości:
- zamiast mąki pszennej oczyszczonej tzw. „białej mąki” – mąka pełnoziarnista,
- zamiast cukru – ksylitol, erytrytol, miód lub stewia,
- zamiast dżemu z dużą zawartością cukru – surowe owoce,
- zamiast bitej śmietany – jogurt naturalny,
- zamiast słodzonych syropów deserowych – mus owocowy.
Jeśli nie jesz jajek, możesz skorzystać z naszej listy zdrowych zamienników. Masz uczulenie na mleko? Zamiast niego użyj w przepisie mleka roślinnego lub wody gazowanej – gwarantujemy, że ciasto będzie miało puszystą konsystencję.
Fit gofry, czyli przepis na gofry wytrawne, bezglutenowe i wegetariańskie
Zamiast tradycyjnych gofrów sięgnij po zdrowszą wersję. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo kalorii i zaspokoisz chęć na ten pyszny deser. W galerii przedstawiamy nasze smaczne propozycje na gofry w innym stylu. Skusisz się?
Sprawdź smaczne przepisy na fit gofry!