Spis treści
Czym są haluksy i jak powstają?
Haluks (hallux valgus), inaczej halluks lub paluch koślawy, to choroba zwyrodnieniowa kości i stawu dużego palca u stopy. W miarę rozwoju schorzenia paluch zaczyna coraz mocniej odginać się w kierunku pozostałych palców stopy, tworząc początkowo jedynie niedogodność estetyczną. Z czasem jednak kość palucha wypycha na zewnątrz głowę pierwszej kości śródstopia, a staw łączący paliczek z kością śródstopia coraz mocniej wystaje na zewnątrz. Pojawia się ból, widać też zaczerwienienie na skórze.
Dolegliwości wywoływane przez deformację bywają początkowo lekceważone, a tymczasem dość szybko przybieraona postać, którą trudno ignorować. Z czasem powstaje też na stopie bolesna narośl. Haluksom mogą towarzyszyć także wysiękowe zapalenia kaletki stawowej, które potęgują ból, jak również podwichnięcia stawu śródstopno-palcowego.
Dowiedz się więcej na temat:
Przyczyny powstawania haluksów
Haluksy częściej rozwijają u kobiet niż w przypadku mężczyzn. Skłonność ta wynika ze słabszej budowy więzadeł stopy, a także z faktu, że kobiety często noszą wąskie obuwie, zwłaszcza na wysokim obcasie.