Ile do koperty na komunię? - zastanawiają się rodzice i chrzestni. Zbliża się bowiem maj - okres komunijny, a wraz z nim powracają pytania o to, ile należy dać chrześniakowi na komunię. Czy chrzestny powinien dać na komunię więcej niż inni goście? Jeśli tak, to ile? Sprawdźcie.

Ile dać na komunię chrześniakowi?

Ile dać na komunię chrześniakowi? - to coroczny problem wszystkich rodziców chrzestnych. Bowiem już od lat pieniądze stały się o wiele popularniejsze od innych prezentów. Kiedyś kupowało się dzieciom na Pierwszą Komunię zegarek, rower, rolki. Później hitem były telefony komórkowe, tablety oraz... drony. Rodzice chrzestni, którzy chcieli nawiązać do swojej roli w tradycji katolickiej, kupowali także złote medaliki, krzyżyki, różańce lub inne przedmioty związane z wiarą.

Dziś jednak wielu rodziców chrzestnych uważa, że najlepszym prezentem będzie koperta z pieniędzmi. Problem pojawia się, gdy chrzestna bądź chrzestny zastanawia się, ile do takiej koperty włożyć z okazji Pierwszej Komunii Świętej.

Więcej informacji o tym, ile dać na komunię znajdziesz tutaj:

Ile pieniędzy daje chrzestny na komunię?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest stwierdzenie, że chrzestny lub chrzestna daje na komunię po prostu tyle, na ile jego czy ją stać. Nie ma nic gorszego niż branie kredytów czy pożyczek tylko po to, by daj chrześniakowi do koperty więcej niż finansowo jesteśmy w stanie udźwignąć. Trzeba pamiętać, że Pierwsza Komunia powinna być przede wszystkich duchowym przeżyciem, a nie prezentacją własnego dobrobytu.

Wielu rodziców chrzestnych boi się jednak, że popełni gafę, dając do koperty na komunię za mało pieniędzy. Ile więc należałoby włożyć do koperty, by nie narazić się na kąśliwe uwagi ze strony bliskich, ale jednocześnie zachować granice zdrowego rozsądku?

Często przyjmuje się milczącą zasadę, która obowiązuje także przy prezentach ślubnych - oddawania za tzw. talerzyk. Minimalną kwotą, jaką należałoby obdarować dziecko w tej sytuacji jest 100-150 zł (w zależności od średnich cen obowiązujących w danym mieście), by rodzice organizujący przyjęcie komunijne mogli z tych pieniędzy ewentualnie pokryć koszt uroczystości.

Istnieje jednak kolejna niepisana zasada, według której chrzestny bądź chrzestna powinni dać na komunię więcej niż pozostali goście (a przynajmniej tyle, co najbliższa rodzina: rodzice, dziadkowie). Przyjmuje się więc, że chrześniakowi powinno się dać na komunię minimum ok. 250 zł.

W praktyce jednak rodzice chrzestni wkładają do koperty najczęściej minimum 500 zł. Co zamożniejsi, potrafią dać chrześniakowi na komunię nawet powyżej tysiąca złotych w kopercie.

Decydując się na to, ile pieniędzy włożyć chrześniakowi do koperty pamiętajmy jednak, że większość dzieci w tym wieku nie ma rozeznania wartości pieniądza i często o wiele bardziej ucieszyłoby się z bardziej namacalnego prezentu niż gotówka.


Kucyk w prezencie na komunię. Nie spodobał się, więc trafił do rzeźni

Źródło: Fakty TVN/x-news