Efektywna maseczka do twarzy. Podpowiadamy, jak dobrać kosmetyki do rodzaju cery

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Maseczka do twarzy to kosmetyk o skoncentrowanej formule, który uzupełni codzienną pielęgnację. Oprócz poprawy stanu cery – normalnej, tłustej, suchej, mieszanej, naczynkowej i problemowej zapewni też konkretne efekty. Możemy więc też wybierać m.in. wśród masek rozświetlających, kojących czy złuszczających, choć rodzajów jest znacznie więcej. Podpowiadamy, jak dobrać maseczkę kosmetyczną do rodzaju cery i jak ją stosować.

Spis treści

Jak stosować maseczki do twarzy? Jak dobrać maseczkę kosmetyczną do rodzaju cery?

Maseczka to twarzy jest wygodnym kosmetykiem, który pomaga uzupełnić codzienną domową pielęgnację cery. Jako bardziej skoncentrowana formuła niż krem jest przeznaczona do regularnego, choć nie codziennego stosowania, a efekty takiego zabiegu są widoczne tuż po zastosowaniu.

Maski kosmetyczne najczęściej nakłada się na twarz (a także szyją i dekolt) najczęściej 1-2 razy w tygodniu, co 3-4 dni. Nawet codziennie, zwłaszcza np. po opalaniu, można stosować maski nawilżające, łagodzące i odżywczo-regeneracyjne, natomiast te silnie złuszczające nakłada się na twarz zwykle nie częściej niż raz na tydzień.

Zadbaj o swoją cerę!

Maseczkę nakłada się na oczyszczoną skórę palcami lub specjalnym płaskim pędzlem do masek (sprawdzi się zwłaszcza przy produktach z węglem, glinką), albo po prostu otwiera opakowanie maski w płachcie nasączonej składnikami aktywnymi i nakłada ją na twarz. Najpopularniejsze są maski w kremie, pianki i żelu. Niektóre rodzaje mają postać suchą i wymagają wymieszania z wodą lub hydrolatem.

Najlepszy czas na nałożenie maski to wieczór, zwłaszcza po kąpieli, gdy skóra jest rozpulchniona pod wpływem wilgoci i ciepła. Kosmetyk trzyma się na twarzy 5-15 minut, a następnie zmywa wodą, choć niektóre maski (np. odżywcze o bogatszej konsystencji czy nawilżające żelowe) można pozostawić do wchłonięcia.

Maseczki do twarzy występują w bardzo wielu rodzajach, a przy ich wyborze należy uwzględnić kilka czynników. Pierwszy to oczywiście typ cery, bo każdy ma swoje potrzeby. Oprócz nawilżenia w przypadku cery normalnej i suchej, zmniejszenia łojotoku przy tej tłustej i łojotokowej, czy ograniczania podrażnień i zaczerwienia przy wrażliwej i naczyniowej, ważne są też jednak funkcje dodatkowe.

Dobieraj kosmetyki do swoich potrzeb!

Jaka maseczka do cery normalnej?

Cera normalna to najczęściej cera młoda i zdrowa, jednak nawet najbardziej bezproblemowy rodzaj skóry ma swoje potrzeby. Najważniejsze z nich to nawilżanie, oczyszczanie porów skóry i złuszczanie martwego naskórka.

Wśród masek do cery normalnej znajdziemy najwięcej rodzajów do zadań specjalnych, jak np.:

  • chłodząca – maska żelowa, np. z mentolem czy pochodną, np. mleczanem mentylu, która nawilża i łagodzi podrażnienia np. po ekspozycji słonecznej czy zabiegach kwasami;
  • rozgrzewająca – maska wulkaniczna z zeolitem polecana jest przed innymi zabiegami, np. oczyszczaniem skóry;
  • złuszczająca – martwe komórki naskórka usunie peeling enzymatyczny, kwasowy lub klasyczny, najlepiej z drobinkami lub proszkiem z pestek owocowych;
  • kojąca – kosmetyk łagodzi podrażnienia i skutki odwodnienia np. na skutek działania niekorzystnych czynników atmosferycznych, działając nawilżająco i przeciwzapalnie;
  • rozświetlająca – dla skóry zmęczonej, niedotlenionej, poszarzałej polecana jest maska z delikatnie złuszczającymi skórę kwasami i antyoksydantami, zwłaszcza witaminą C;
  • rozjaśniająca – widoczność przebarwień skórnych zmniejszą związki wybielające, takie jak arbutyna, kwas azelainowy czy kojowy.

Znajdź maseczkę idealną dla swojej cery!

Jaka jest najlepsza maseczka do cery tłustej?

Cera tłusta wymaga specjalnego podejścia, bo jej gruntowne oczyszczanie nie może powodować podrażniania. Powinna wchłaniać nadmiar sebum i normalizować wydzielanie łoju skórnego, a także przeciwdziałać stanom zapalnym. Skutecznym składniki o takich właściwościach to m.in. węgiel aktywny i glinki kosmetyczne, które zawierają minerały matujące i zmniejszające przetłuszczanie cery.

Działanie ściągające na skórę ma także kaolin, węglan magnezu i wapnia, natomiast zamiast wysuszającego tlenku cynku polecany jest delikatnie działający glukonian cynku.

Przy cerze łojotokowej sprawdzą się też żelowe, a więc beztłuszczowe maski, które zastygają na skórze i wymagają odklejenia, usuwając martwe komórki naskórka (typu peel-off).

Cera sucha - jaka maseczka?

Maska do cery suchej powinna działać jak wodny kompres. Z gruntownym nawilżeniem poradzą sobie zwłaszcza kwas hialuronowy, karagen z wodorostów, alginiany i inne polisacharydy roślinne oraz grzybowe, sok aloesowy, trehaloza, gliceryna czy mocznik.

Oprócz substancji intensywnie nawilżających taka maska musi jednak zawierać związki odżywczo-natłuszczające, które pomogą utrzymać wilgoć w skórze, ograniczając przeznaskórkową utratę wody. Zwłaszcza do skóry odwodnionej polecane są więc kosmetyki w formie emulsji, które tworzą na naskórku barierę chroniącą przed ucieczką wody. Powinny więc zawierać tzw. emolienty, przy czym najlepiej, by były to kompatybilne ze skórą olejki i woski roślinne.

Które maseczki do cery mieszanej?

Cera mieszana to taka, która ma różne potrzeby, ale najczęściej jest tłusta w tzw. strefie T (czoło, nos i broda) i normalna lub sucha w pozostałych miejscach, czyli zwłaszcza na policzkach i pod oczami.

W takim przypadku można sięgać po maseczki uniwersalne, nadające się do cery normalnej, zwłaszcza nawilżające, lecz ich stosowanie przyniesie ograniczone efekty. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest tzw. multimasking, czyli zastosowanie różnych masek na odrębne strefy twarzy, o działaniu dopasowanym do potrzeb tych partii skóry.

Maseczki idealne do Twojej cery!

Jaka maseczka do cery problematycznej?

Gdy skóra ma problemy, w cenie są maski o dodatkowych funkcjach. Na przykład wrażliwy może być każdy typ cery – wtedy trzeba postawić na delikatną, najlepiej naturalną pielęgnację za pomocą kosmetyków wolnych od składników podrażniających i osłabiających kondycję skóry. Podrażnienia złagodzi m.in. allantoina, D-pantenol, skwalan, szlachetne olejki, probiotyczne bakterie i fermenty;

Skórę przetłuszczającą się najczęściej dotyka problem trądziku, któremu oprócz zaskórników i ropnych wyprysków towarzyszą rozszerzone pory. Maska do cery z niedoskonałościami powinna zawierać składniki hamujące aktywność drobnoustrojów, nawilżające, normalizujące wydzielanie łoju i złuszczające. Polecane są związki siarki, antyoksydanty, wyciągi roślinne (czystek, rumianek), niacynamid, retinol, kwasy organiczne (migdałowy, laktobionowy czy nowe, np. bursztynowy, galusowy).

Produkty do pielęgnacji twarzy

Materiały promocyjne partnera

Gdy skóra jest dojrzała, przyda się maska przeciwstarzeniowa, która wygładza drobne zmarszczki, napina skórę, poprawić jej jędrność i elastyczność skóry, w tym owal twarzy, a także zwęża pory i ujednolica koloryt skóry. Kosmetyk o działaniu odmładzającym (anti-aging) zawiera składniki liftingujące, takie jak antyoksydanty, np. koenzym 10, witaminy E i C, kolagen i elastyna, wyciągi roślinne, retinol i jego roślinna „wersja”, czyli bakuchiol czy kompleksy peptydowe.

Osoby z cerą naczynkową powinny sięgać po maski wzmacniające naczynia krwionośne i zmniejszające zaczerwienienia. Pożądane składniki to m.in. witamina K, rutyna, wyciąg z oczaru wirginijskiego, ruszczyka, kasztanowca czy arniki,

W przypadku skóry trądzikowej i wrażliwej dobrze wybierać produkty bez trudno zmywalnych i zatykających pory związków ropy naftowej np. oleju mineralnego, parafinowego, wazeliny, wosku mikrokrystalicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet