Ograniczaj jedzenie na mieście
Nie chodzi o to, by w ogóle nie jeść w restauracjach, ale o to, by obiady z pobliskiej knajpy były wyjątkiem, a nie regułą. Co prawda coraz więcej restauracji ma w swoim menu pyszne i zdrowe posiłki, ale jedno jest pewne: tanio nie będzie.
Nie kieruj się modą
Nasiona chia, olej kokosowy, chlorella – co jakiś czas popularność zyskują inne produkty i może się wydawać, że bez ich używania nie ma mowy o zdrowym odżywianiu. Nic bardziej mylnego! Zdrowe odżywianie nie jest drogie i skomplikowane – zamiast mango równie dobrze możesz zjeść gruszkę, a zamiast nasion chia użyć siemienia lnianego. Też będzie zdrowo i smacznie, tyle, że taniej.
Sprawdzaj cenę za kilogram lub litr, nie za opakowanie
Tę radę warto wziąć sobie do serca nawet wtedy, gdy zależy ci tylko na tanim odżywianiu, a zdrowie jest dla ciebie kwestią drugorzędną (chociaż zachęcamy, byś postawił je na pierwszym miejscu). Często wybieramy produkty, które mają niższą cenę za opakowanie, a tak naprawdę wcale nie są tańsze.
Przykładowo, ważące 500 g opakowanie kaszy jaglanej A za 2,99 zł jest tańsze niż ważące 400 g opakowanie kaszy jaglanej firmy B za 2,79 zł. Sekret tego paradoksu tkwi w cenie za kilogram, która w tym przykładzie różni się aż o złotówkę. Sprawdzając cenę za kilogram lub litr produktu, możesz wybrać to opakowanie, które naprawdę jest tańsze.
Wrzuć na luz
Odżywianie jest tą dziedziną, która często pada ofiarą myślenia zero-jedynkowego. Jeśli postanowisz sobie, że od jutra na 100 procent odżywiasz się zdrowo, raczej nie wytrwasz długo w tym postanowieniu i szybko wrócisz do obecnych nawyków. Wprowadzaj stopniowo małe zmiany, zamiast robić rewolucję na talerzu i w życiu.
Poza tym pamiętaj, że nie musi być idealnie – i zwykle nie jest. Jeśli do tej pory twoją dietę trudno byłoby nazwać choćby umiarkowanie zdrową, wystarczająco dobre będzie, jeśli na początek zadbasz o to, by od teraz w każdym twoim posiłku znalazło się warzywo.