Jak Polacy oceniają członkostwo w UE? Jest nowe badanie Eurobarometr

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Według najnowszego badania Eurobarometr, pozytywny obraz Unii Europejskiej ma nieco ponad połowa badanych w Polsce. Ponad jedna trzecia Polaków ma neutralne podejście do UE, a 11 procent ocenia ją negatywnie. W maju będziemy obchodzić 20-lecie członkostwa Polski w Unii.

Spis treści

Stosunek do Unii Europejskiej mieszkańców krajów członkowskich

W opublikowanym przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego (w Polsce 9 czerwca), zaprezentowano nowe badanie Eurobarometr, prezentujące wiedzę i podejście mieszkańców krajów członkowskich do nadchodzącego głosowania.

Europejczyków zapytano również o ich nastawienie do samej Unii Europejskiej. Respondentom zadano pytanie: Ogólnie, Unia Europejska tworzy obraz bardzo pozytywny, w miarę pozytywny, neutralny, raczej negatywny czy wybitnie negatywny?

W przypadku Polski, wyniki prezentują się następująco (po zsumowani razem opcji pozytywnych i negatywnych):

  • Pozytywny – 51 procent

  • Neutralny – 38 procent

  • Negatywny – 11 procent

Z kolei średnia dla wszystkich 27 krajów członkowskich UE prezentuje się tak:

  • Pozytywny – 47 procent

  • Neutralny – 36 procent

  • Negatywny – 17 procent

Jak oceniamy członkostwo w Unii Europejskiej?

Najbardziej pozytywne nastawienie do UE odnotowano w Portugalii, gdzie odsetek pozytywnych odpowiedzi wyniósł 69 procent, a także w Irlandii i Szwecji (67 procent). Z kolei najbardziej najmniej takich opinii było w Czechach (33 procent przy 32 procent negatywnego odbioru UE) oraz w Austrii i Francji.

Padło także pytanie o to, jak respondenci oceniają samo członkostwo w Unii Europejskiej. W Polsce 60 procent wskazało, że jest to dobra rzecz, 28 procent odpowiedziało, że nie jest ono ani dobre ani złe, a jako złe wskazało je 14 procent.

Polskie wyniki są bardzo podobne do średniej unijnej, gdzie jest taki sam odsetek uważających członkostwo za dobrą rzecz, o 1 punkt procentowy więcej osób nie uznających ten ani za złą ani za dobrą rzecz i o dwa punkty mniej widzących bycie w UE za zło. Ponadto, w przypadku średniej dla całej 27-ki, jest jeden procent osób, które udzieliły odpowiedzi nie wiem.

Możliwa frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Mieszkańcy krajów unijnych zostali również spytani o prawdopodobieństwo, że wezmą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Aż 71 procent deklaruje, że jest duża szansa, że zagłosują (wybrali numery od 7 do 10 na 10-stopniowej skali). 13 procent wybrało opcję pośrednią (numery 5-6), 14 procent nie weźmie udziału (wybrali od 1 do 4). 1 procent nie wie, czy będzie uczestniczyć w wyborze eurodeputowanych.

W Polsce ten wskaźnik wynosi 70 procent, opcję neutralną wybrało 18 procent, a 12 procent nie zamierza głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca.

1 maja 2024 roku Polska, a także dziewięć innych państw (Czechy, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry) będą świętować 20. rocznicę integracji z Unią Europejską.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl