Jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą?

Artykuł sponsorowany .
Kolka jest olbrzymim problemem nie tylko dla samych dzieci, ale również dla ich rodziców. Płacz, rozdrażnienie, problemy z zasypianiem czy w końcu machanie rączkami lub nóżkami – wszystko to sprawia, że pierwsze miesiące życia naszego dziecka mogą być niezwykle problematyczne zarówno dla niego, jak i dla nas. Często przyczyną takiego zachowania są właśnie kolki, które dokuczają naszemu dziecku, stąd warto dowiedzieć się, jak można sobie z nimi radzić.

Najistotniejsze jest to, że przyczyny samych kolek nie znamy do tej pory. W każdym przypadku zalecamy oczywiście wizytę u pediatry, natomiast najnowsze badania dowodzą, że jedną z przyczyn może okazać się problem z florą bakteryjną u naszego dziecka. Okazuje się, że kiedy porównano florę bakteryjną dziecka, które nie miało problemów z kolami oraz tego, które takie problemy posiadało, w drugim przypadku zaobserwowano zbyt małą ilość bakterii kwasu mlekowego, występował natomiast nadmiar tzw. złych bakterii, również tych z grupy coli. Może więc okazać się, że odpowiednie zadbania o florę bakteryjną naszego dziecka sprawi, że problem z kolkami ustąpi. Z tego powodu powinniśmy zdecydować się na odpowiednią suplementację probiotyków, takich jak Lactobacillus reuteri Protectis – jeżeli chcemy się na to zdecydować, polecamy wybór renomowanych produktów od firmy BioGaia.

Kiedy u dzieci pojawiają się problemy z kolką?

Problemy z kolką najczęściej ustępują maksymalnie do 4 miesiąca życia, natomiast ich największe nasilenie występuje między 6 a 8 tygodniem życia. Z tego powodu, jeżeli obawiamy się, że nasze dziecko ma lub będzie miało problemy z kolką na wcześniejszym etapie życia – pamiętajmy, mogą się one rozwijać, więc aby temu zapobiec, już wcześniej możemy zdecydować się na odpowiednią suplementację. Probiotyki w kropelkach będą w tym przypadku na pewno doskonałym rozwiązaniem.

probiotyk w kropelkach

O ile problemy z kolką w końcu ustaną, warto pamiętać, że mogą one trwać nawet wiele godzin, wiele razy w tygodniu, stąd warto zadbać zarówno o komfort jego, jak i swój. Rozdrażnione i płaczące dziecko to również spory problem dla swoich rodziców, którzy w końcu na pewno również potrzebują chwili na swój odpoczynek – dla wielu kolejny członek rodziny to na początku zawsze jednocześnie ciężki, szalony okres, do którego trzeba przywyknąć naprawdę szybko.

Czy inne przyczyny również mogą wywoływać kolkę?

Jak wspomnieliśmy powyżej, o ile faktycznie najnowsze badania wskazują na to, że jedną z przyczyn kolki może być zaburzona flora bakteryjna w jelitach naszego dziecka, to pamiętajmy również o tym, że inne czynniki biologiczne, psychologiczne czy nawet społeczne również mogą okazać się przyczyną kolek. Z tego powodu, jeżeli podejrzewamy nasilony problem z występowaniem kolek u naszego dziecka, zawsze jak najszybciej powinniśmy skonsultować ten problem z naszym lekarzem pediatrą.

Warto też pamiętać, że brak równowagi bakteryjnej, która charakteryzuje się zbyt małą ilością tzw. bakterii dobrych w organizmie oraz nadreprezentacją tzw. bakterii złych, może prowadzić również do szeregu innych problemów zdrowotnych u naszego dziecka.

Pamiętajmy też, że sam fakt występowania kolki nie oznacza, że nasze dziecko ma jednoznaczne problemy ze zdrowiem.

Inne problemy powodujące płacz naszego dziecka

O ile kolki faktycznie mogą powodować wielogodzinny niepokój czy płacz dziecka, pamiętajmy również o tym, że taki stan może wynikać z innych przyczyn. Gdy dziecko jest głodne, nie wymieniliśmy mu pieluchy na czas lub po prostu ma gorączkę, płacz również się pojawi – zawsze więc warto zadbać o to, by do takich sytuacji nie dochodziło, jeżeli natomiast pojawi się gorączka, jako rodzice zawsze powinniśmy szybko reagować.

Jakie mogą być inne przyczyny kolki u dziecka?

Kolki powodowane są również z innych przyczyn, lecz część z nich możemy zatrzymać, stosując się do kilku ważnych zasad. Zadbajmy o odpowiednią technikę karmienia naszego dziecka – najważniejsze będzie to, aby podczas karmienia nie połykało ono zbyt dużej ilości powietrza. Dodatkowo, nie powinniśmy przekarmiać dziecka, to również może powodować pojawienie się u niego kolki.

Każda karmiąca matka powinna również skupić się na tym, by odpowiednio dbać o swoją dietę. Zalecamy powstrzymywanie się od takich pokarmów, które częściej powodują powstawanie gazów, a zaliczają się do nich m.in. rośliny strączkowe. Podobnie jest z warzywami kapustnymi.

Kiedy natomiast karmimy dziecko butelką, zawsze warto zadbać o odpowiednie preparaty, które będą dbały o prawidłową mikroflorę bakteryjną u naszego dziecka.

Kolka – problem, z którym można walczyć!

Chociaż kolka jest problemem znanym od lat i równie długo jest ona badana, cały czas nie możemy ze 100% pewnością wskazać tego, co ją powoduje. Nie zmienia to faktu, że w wielu przypadkach możemy pomóc i sobie, i naszemu dziecku. Biorąc pod uwagę, że problemy z florą bakteryjną w jelitach mogą prowadzić również do innych problemów zdrowotnych, zachęcamy do stosowania probiotyków, który problem ten wyeliminują.

Dodaj ogłoszenie