Jak się ubrać na trening zimą? W dobrze dobranym stroju ani się nie przegrzejesz, ani nie wychłodzisz. Sprawdź najważniejsze zasady

OPRAC.:
Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Zimą też warto uprawiać sport na świeżym powietrzu.
Zimą też warto uprawiać sport na świeżym powietrzu. LuckyBusiness/ Getty Images
Nawet zimą sport może sprawiać przyjemność i przynosić szereg korzyści zdrowotnych. Choć ten okres nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, są jednak i tacy, którzy także o tej porze roku pamiętają o kondycji fizycznej, trenując na dworze. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, warto wziąć pod uwagę odpowiedni dobór stroju. To właśnie on zapewni komfort i ochroni zarówno przed chłodem, jak i przed przegrzaniem się. Zobacz, na co zwrócić uwagę, przy jego wyborze.

Spis treści

Aktywność fizyczna w niskich temperaturach niesie ze sobą wiele korzyści. Bieganie czy inne dziedziny sportu uprawiane zimą hartują organizm, wzmacniają odporność oraz zapobiegają niedoborom witaminy D w organizmie. Podczas takiego zimowego treningu na świeżym powietrzu można spalić więcej kalorii i szybciej pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest jeden ważny warunek – dopasowanie stroju do panującej na zewnątrz aury.

Zobacz, jak się ubrać na trening na świeżym powietrzu wiosną?

Ubiór na cebulkę – znana zasada naszych babć sprawdzi się podczas zimowych treningów na świeżym powietrzu

Aby sport wyszedł ci na zdrowie, warto zadbać o odpowiedni strój. Podczas zimowych aktywności łatwo o przeziębienie dlatego sprawdzi się tu „mądrość” przekazywana z pokolenia na pokolenie dotycząca ubierania się. Do treningu w niższych temperaturach zakładaj odzież warstwowo, czyli na tzw. cebulkę.

Taki strój umożliwia dostosowanie się do aktualnej temperatury i warunków atmosferycznych, poprzez zdejmowanie lub dokładanie odzieży. W przypadku stylizacji outdoroowej stosuje się zasadę zakładania trzech warstw – podstawowej, izolacyjnej i zewnętrznej.
Warstwa podstawowa to ta mająca styczność ze skórą. Ma za zadanie odprowadzić wilgoć z ciała do zewnętrznych partii stroju. Podczas wysiłku fizycznego jest to bardzo ważne, wówczas unikniesz przegrzania lub wychłodzenia organizmu. Takim elementem garderoby jest m.in. bielizna termoaktywna. Najlepsza będzie taka, która została wyprodukowana na bazie przędz funkcyjnych.

– Kluczem jest, aby wybierana odzież podnosiła efektywność treningu dzięki właściwej cyrkulacji powietrza oraz zagwarantowaniu maksymalnego komfortu. Dobrze, żeby ubranie zostało wykonane z materiału, który w skuteczny sposób będzie transportował wilgoć na zewnątrz – a brak wilgoci na skórze, to brak uczucia chłodu. Ponadto zapobiegnie namnażaniu się bakterii i powstawaniu alergenów – tłumaczy Dariusz Sadziński, Product Manager marki Gatta i Gatta Active.

Druga warstwa ubrania idealnego na zimowy trening pełni funkcję izolacyjną, a jej zadaniem jest dogrzanie ciała. Dzieje się to poprzez zatrzymanie wytwarzanego przez organizm ciepła oraz dalsze przekazanie wilgoci. Taką odzież zakłada się na bieliznę termoaktywną, może to być na przykład:

  • softshell,
  • sportowe bluzy,
  • ubrania uszyte z funkcyjnych włókien syntetycznych.

Trzecia warstwa ma ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas niesprzyjających warunków pogodowych, takich jak deszcz, wiatr, śnieg i niskie temperatury. Wówczas warto wybrać kurtkę membranową, która nie powinna krępować twoich ruchów ciała.

Jak się ubrać do biegania w zimne dni?

Uwielbiasz biegać? Zimą również możesz to robić. Jednak biegając zimą, należy zwrócić szczególną uwagę na ubiór ze względu na duże ryzyko przeziębienia lub przewiania. Ważną zasadą dotyczącą stroju przy treningu biegowym, której należy przestrzegać, jest to, aby ubierać się tak, aby po wyjściu z domu czuć lekki chłód. Istotne jest również stosowanie kilku cieńszych warstw, zamiast jednej grubej, co pozwala na efektywniejsze regulowanie temperatury ciała. Twój strój podczas joggingu zimą powinien się składać z:

  • bielizny termoaktywnej,
  • bluzy z systemem wentylacyjnym lub kurtki wiatrówki,
  • odzieży chroniącej przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, np. z kurtki przeciwdeszczowej.

Bardzo ważna jest także ochrona dłoni, stóp, głowy oraz szyi. Te części ciała są najbardziej narażone na wychłodzenie. W trakcie zimowego treningu wszelkie akcesoria typu komin, czapka, skarpetki czy rękawiczki, to niekwestionowany must have. Istotnym aspektem podczas biegania przy niskich temperaturach, zmniejszającym ryzyko infekcji, jest sposób oddychania. Żeby ogrzać wdychane powietrze, warto nosić szalik nad ustami i nosem.

– Wielofunkcyjny komin to idealne rozwiązanie do biegania szczególnie zimą. Można go nosić na wiele sposobów: jako kominiarkę lub czapkę. Dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym, będzie dobrym uzupełnieniem stroju zimowego – dodaje Dariusz Sadziński, Product Manager marki Gatta i Gatta Active.

Podczas biegania zwłaszcza zimą należy zaopatrzyć się również w odpowiednie buty. Powinny one posiadać bardziej agresywny bieżnik – w ten sposób zwiększysz ich przyczepność do podłoża. Możesz również zaopatrzyć się w specjalne nakładki antypoślizgowe, które wspomogą trening w zimowe dni.

Uprawianie sportu w niskiej temperaturze jest bardziej wymagające niż to podczas ciepłych dni. Jednak ich wartościowy wpływ na ogólny stan zdrowia jest dobrym powodem, aby spróbować treningu zimą. W celu uniknięcia przeziębienia, przegrzania lub wychłodzenia organizmu wystarczy dopasować swój strój do panującej na zewnątrz aury. Wówczas zyskasz piękną sylwetkę i zdrowie.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet