Faustynki, czyli Dzień Singla – co to takiego?
15 lutego wypada Dzień Singla, czyli faustynki. Nazwa święta pochodzi od patrona samotnych serc, św. Faustyna. „Antywalentynki” są obchodzone od 2005 roku z inicjatywy Trevora Mcwandy, który wymyślił je dla żartu, żeby celebrować swój stan wolny. Jego pomysł szybko przypadł do gustu innym, zwłaszcza właścicielom barów, restauracji i kin. Z okazji Dnia Singla przedsiębiorcy dostosowują swoje lokale i repertuar do potrzeb samotników.
Jak obchodzone są faustynki?
Dzień Singla może także stanowić okazję do sprawienia sobie wymarzonego prezentu. W Stanach Zjednoczonych na popularności zyskały wycieczki do Brazylii, organizowane specjalnie dla osób nie mających drugiej połówki. Ten kraj w Ameryce Południowej stanowi wymarzoną destynację dla singli, ponieważ nie obchodzi się w nim walentynek. Mało tego, turystów rokrocznie przyciąga brazylijski, hucznie obchodzony karnawał w Rio de Janeiro.
W Azji, a także w Europie, dużą popularnością cieszy się także chiński Dzień Singla, wypadający 11 listopada. Wówczas ma miejsce dzień przecen i wyprzedaży, a to stanowi znakomity pretekst do sprawienia sobie drobnej przyjemności.
Faustynki szczególnie chętnie są świętowane we Włoszech. Zgodnie z szacunkami z 2021 r. mieszka tam ok. 6 mln singli. Pod tym względem rekordy popularności bije Mediolan, gdzie ponad połowę gospodarstw domowych stanowią te jednoosobowe.
15 lutego osoby wolne dają sobie w prezencie rośliny doniczkowe (stojące w opozycji do kwiatów ciętych, kupowanych na walentynki), a także wybierają Singla Roku. Tego typu zwyczaje przyjęły się również w innych krajach w Europie, np. we Francji. Ponadto rangi kwiatów wybieranych na dekorowanie lokali w Dzień Singla nabrały irysy i chryzantemy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?