Leśne koty. W Polsce znajdziesz żbika i rysia. Czym różnią się dzikie gatunki od zwykłego kanapowca?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
O ile żbiki da się pomylić z kotem, rysie są charakterystyczne. Wyróżniają je czarne, sztywne włosy, które na uszach tworzą coś w rodzaju pędzelka, a także wibrysy - włosy na pysku, które łączą się z nerwami czuciowymi.
O ile żbiki da się pomylić z kotem, rysie są charakterystyczne. Wyróżniają je czarne, sztywne włosy, które na uszach tworzą coś w rodzaju pędzelka, a także wibrysy - włosy na pysku, które łączą się z nerwami czuciowymi. pixabay.com/VenomDesign
Pierwsza myśl, gdy słyszymy o kotowatych w Polsce, to popularny mruczek. Część prowadzi „dachowy” tryb życia, część została udomowiona przez człowieka. Okazuje się, że to nie jedyny przedstawiciel tej rodziny. W lasach można spotkać dwa drapieżne koty – żbika i rysia. Ich populacja nie jest duża, ale spotkanie z dzikimi zwierzętami na pewno zapada w pamięć. Jak wyglądają? Gdzie występują? Jak zachować się, gdy staną nam na drodze?

Spis treści

Koty można spotkać nie tylko w domach i osiedlowych piwnicach. Drapieżne gatunki kryją się w polskich lasach. Choć ich populacja z biegiem lat znacznie zmalała, przyrodnicy walczą o utrzymanie tych zwierząt.

Żbik – jak go rozpoznać? Można go pomylić z kotem

Spotkanie żbika niemal graniczy z cudem, przedstawicieli tego gatunku jest mało, w dodatku prowadzą dość ukryty tryb życia. Na pierwszy rzut oka przypominają domowego kota, są jednak większe. Jak podają Lasy Państwowe, osiągają ok. 43-90 cm długości i ważą do 10 kg. Uwagę zwraca ich jedwabista sierść, najczęściej bura lub żółtoszara, pokryta pręgami.

Żbiki są najbardziej aktywne późnym popołudniem i o świcie. To wtedy odbywają polowania, obchodzą swój rewir i znaczą teren. Żbiki prowadzą samotniczy tryb życia. Wyjątkiem jest okres godowy. Drapiąc drzewa, oznaczają teren za pomocą gruczołów zapachowych, czytamy na stronie LP.

Żbiki występują w Karpatach, Tatrach, górach Beskidu Niskiego, Beskidu Sądeckiego, a także w Bieszczadach. Ich ślady zanikają, kotów w Polsce jest bardzo mało. Polują na małe ptaki, gryzonie, krety i zające. WWF Polska zwraca uwagę, że deficyt zwierząt i bliskość kotów domowych sprawia, że krzyżują się i tracą czystość gatunku.

Ryś w Polsce. Jak wygląda?

O ile żbika ciężko odróżnić od zwykłego „dachowca”, o tyle z rysiem nie ma problemu. To największy kotowaty drapieżnik w kraju, wielkością dorównuje np. owczarkowi niemieckiemu. Wybiera tereny odległe, trudno dostępne dla człowieka. Tam też prowadzi nocny tryb życia.

Rysie na wolności można znaleźć w północno-wschodniej i południowej części Polski, zdarza się, że pojedyncze osobniki wędrują po Słowińskim Parku Narodowym, Borach Tucholskich i na terenie Puszczy Noteckiej. Wielu ekologów walczy o gatunek, próbując go przywrócić na wybranych terenach.

Ryś euroazjatycki charakteryzuje się czarnymi, sztywnymi włosami, które na uszach tworzą coś w rodzaju pędzelka. Dzięki temu dość szybko lokalizuje dźwięk, podobnie wyostrzony ma zmysł wzroku. Potrafi widzieć zagrożenie lub ofiarę z kilkudziesięciu metrów. Na pysku ma wibrysy, czyli włosy połączone z nerwami czuciowymi.

Co zrobić, gdy spotkamy żbika lub rysia na leśnym spacerze?

Ze względu na tryb życia dzikich kotów, spotkanie z nimi jest rzadkością. Starają się nie wychodzić człowiekowi naprzeciw, ale warto uważać, gdy pojawi się samica z młodymi. Zarówno rysie, jak i żbiki to drapieżniki, a więc nuta ostrożności jest wskazana. Nie chcą opuszczać swojego miejsca, gdy np. upolowały tam ofiarę. Najlepiej, aby to człowiek powoli się oddalił i nie próbował wchodzić w interakcję ze zwierzęciem.

Źródła: Lasy Państwowe, WWF

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.