Najpiękniejsze biblioteki na świecie. Zabytkowe i nowoczesne o niepowtarzalnym uroku. Istny raj dla miłośników książek

Biblioteki to szczególne miejsca, dla których architekci nie szczędzą fantazji. Niektóre zapierają dech w piersiach. Jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie znajduje się w Buenos Aires. To Ateneo Grand Splendid widoczna na zdjęciu. Zobacz inne wyjątkowe biblioteki z całego świata.
Biblioteki to szczególne miejsca, dla których architekci nie szczędzą fantazji. Niektóre zapierają dech w piersiach. Jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie znajduje się w Buenos Aires. To Ateneo Grand Splendid widoczna na zdjęciu. Zobacz inne wyjątkowe biblioteki z całego świata. GettyImages
Biblioteki mają niepowtarzalny urok. Dziś w większości wyglądają nowocześnie. W ich wnętrzach znajdziemy komputery, audiobooki, samoobsługowe stoiska i darmowy internet. Wielu pamięta czasy, kiedy poszukując odpowiedniej książki, trzeba było wertować karty z tytułami w wąskich szufladkach, stąpać powoli po skrzypiącej podłodze lub iść na palcach po kamiennej posadzce, aby nie zagłuszyć ciszy, która w bibliotece była (i jest) czymś świętym. Chociaż dziś dużo łatwiej o książkę bez wychodzenia z domu, biblioteki mają niepowtarzalny klimat i wiernych fanów. Z okazji Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek zobacz 9 wyjątkowych bibliotek, które wyróżnia historia lub ciekawa architektura. To raj dla miłośników książek!

Spis treści

Biblioteka dawniej i dziś

Przed erą cyfryzacji biblioteki były nie tylko centrum kulturalnym, ale przede wszystkim źródłem wiedzy! To tu przesiadywali uczniowie i studenci w poszukiwaniu szkolnych lektur, biografii znanych osób, badań naukowych, a także odrabiając prace domowe.

Przeczytaj też: Zgubiłeś lub przetrzymałeś książkę, a biblioteka naliczyła ci karę? Koty pomogą wybrnąć z sytuacji. Niecodzienny pomysł biblioteki

Biblioteka zazwyczaj była połączona z czytelnią. W budynku panowała cisza, a wnętrze każdego pomieszczenia wypełniały regały z książkami i stoliki. Lokalizacji danej książki, a także informacji o tym, czy jest dostępna, należało szukać w specjalnych katalogach. Wertowanie kart bibliotecznych i poszukiwanie właściwego tytułu, autora lub symbolu wymagało cierpliwości.

Katalog zasobów bibliotecznych
Katalog zasobów bibliotecznych NAC

Oczywiście pierwsze kroki kierowało się zazwyczaj do pani bibliotekarki. O ile miała czas, dużo sprawniej pomagała odnaleźć nawet najbardziej wymyślne tytuły. A niejednokrotnie, co zaskakujące, wiedziała dokładnie, gdzie fizycznie znajduje się ten ostatni egzemplarz lektury, rzadko używany słownik lub czasopismo, w którym znajdował się wywiad z noblistą.

W poszukiwaniu książki do wypożyczenia - rok 1976.
W poszukiwaniu książki do wypożyczenia - rok 1976. NAC

Współcześnie zarówno dostęp do wiedzy jest dużo łatwiejszy, jak i wypożyczanie książek, korzystanie z czytelni i innych zasobów bibliotek. W zbiorach są nie tylko książki drukowane, ale także wydania cyfrowe, muzyka, filmy.

W dzisiejszych bibliotekach znajdziemy stoiska komputerowe, skanery, drukarki i darmowy internet. W zależności od biblioteki jest to bardziej lub mniej bogatszy wystrój oraz zasoby. To, co się nie zmienia to niezastąpieni bibliotekarze, którzy innymi metodami, ale także i dziś pomagają odszukać potrzebny nam materiał.

Tak wygląda wiele nowoczesnych bibliotek i czytelni
Tak wygląda wiele nowoczesnych bibliotek i czytelni Unsplash

Święto bibliotekarzy

Bibliotekarze doczekali się nawet swojego światowego święta. 1 marca przypada Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarza, a 8 maja w Polsce obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.

Z tej okazji warto docenić pracę bibliotekarzy, którzy dbają o zasoby bibliotek, staraj się je powiększać, a także współtworzyć w bibliotekach kulturalne wydarzenia jak np. wieczory artystyczne, spotkania autorskie, zajęcia dla dzieci, prezentacje, kiermasze.

Wyjątkowe biblioteki i ich zdjęcia

Historia bibliotek według aktualnej wiedzy sięga już III wieku p.n.e. Podstawową funkcją bibliotek było wytwarzanie tablic i ksiąg, a także ich przechowywanie. Były to więc głównie instytucje władców, kapłanów, klasztorów.

Kiedy rozpowszechnił się druk, biblioteki zaczęły powstawać z inicjatywy możnowładców, uczonych, a także artystów. Powstawały również publiczne biblioteki świeckie. Z czasem działalność bibliotek stała się ogólnodostępna, a ich struktura sprawiła, że powstały biblioteki szkolne, akademickie, naukowe, miejskie, dla dzieci itd.

Najciekawsze biblioteki zazwyczaj znajdują się w wyjątkowych miejscach. Są to zabytkowe budynki lub nowoczesne bryły o ciekawej symbolice.

Niektóre biblioteki funkcjonują od setek lat w tych samych murach jak np. słynna biblioteka Trinity College w Dublinie. Inne na skutek zniszczeń, wojen i grabieży zostały całkowicie zniszczone, a ich reaktywacja to namiastka przeszłej sławy, jak w przypadku biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji