Stoisz przed wyzwaniem – urządzasz swoje nowe wnętrze. Zanim się do tego zabierzesz, poznaj trzy najpopularniejsze style aranżacji wnętrz. Może jeden z nich idealnie do ciebie pasuje?

Bądź glamour

Glamour to przepych i fantazja. Jego podstawą jest światło i wszystko to, co jest zdolne do jego odbijania. A więc srebrne tace, patery, dodatki, świeczniki. Szklane i kryształowe wazony, szklane blaty stołów, meble na wysoki połysk.

Tradycyjny styl glamour opierał się na ciemnych ścianach i wizualnie ciężkich meblach. Jednak takie aranżacje sprawdzają się tylko w dużych wnętrzach. W małych trzeba wybrać ze stylu glamour wszystko to, co ożywi i rozświetli pokój, ale nie uczyni go przytłaczającym. A więc lekkie jasne meble, z dekoracyjnymi gałkami, lampy i żyrandole z fantazyjnymi kloszami lub kryształkami, bogato zdobione firany z naszywanymi błyszczącymi zdobieniami (Zobacz: Jak dbać o firanki?, zasłony uszyte z luksusowych tkanin (godna polecenia jest kolekcja Pierre Cardin Paris dostępna w sieci salonów Eurofirany), wszelkie porcelanowe i ceramiczne figurki, które ustawiamy w domu tylko dla ozdoby.

Pościel w stylu glamour powinna być najwyższej jakości. Satyna, atłas, jedwab z oryginalnymi zdobieniami. Raczej nie ma tu mowy o tradycyjnej bawełnie – mówi Paulina, dekoratorka marki Eurofirany z salonu firmowego we wrocławskiej Renomie.

Styl prowansalski

Romantyczny, nieco sentymentalny, urokliwy. Tak można w skrócie opisać prowansalskie wnętrza. Inspirowany oczywiście francuską Prowansją, gdzie słońce i ciepło rozpieszczają mieszkańców praktycznie cały rok. Styl prowansalski to inkrustowane meble, rzeźbione nóżki kredensów i łóżek, fantazyjne nogi stołowe, ale też fantazyjnie zdobione lustra i koronki, koronki, koronki… Istotą stylu prowansalskiego jest stworzenie wnętrza jasnego (meble prowansalskie najczęściej są malowane na biało), komfortowego i wygodnego – takiego, do którego chce się wracać.

Na oknach raczej nie uświadczymy tradycyjnych rolet, za to możemy spotkać się z roletami rzymskimi lub zasłonami wykończonymi efektownymi falbanami.

Styl prowansalski cenią przede wszystkim domatorzy.

Motywy roślinne

Lubisz kwiaty i chętnie się nimi otaczasz? Marzysz o własnym ogrodzie lub zamieszkaniu w tropikalnej dżungli? Wyczaruj sobie taką w domu! Kwiaty domowe to nie tylko nieduże rośliny ustawione w doniczkach na parapecie. To także małe drzewka cytrusowe, fikusy i… motywy roślinne na ścianach, zasłonach, obrusach, pościeli. Wybierz wiodący motyw i dopasuj do niego rośliny i dekoracje. Tylko od Ciebie zależy, czy będzie to nasza rodzima wiosenna łąka ukwiecona makami i niezapominajkami (można hodować w skrzynkach w domu lub na balkonie), czy też wolisz egzotykę i zechcesz mieć w salonie drzewko palmowe, miniaturową mandarynkę bądź awokado (drzewka cytrusowe i awokado możesz wyhodować z pestki). W sieci salonów Eurofirany znajdziesz zasłony i rolety z motywami roślinnymi, będą doskonałym tłem dla twoich naturalnych roślin.

Decydując się na motywy roślinne w domu, nie zapomnij o obrazach o tematyce florystycznej. Większość z nich doskonale prezentuje się na zielonych lub beżowych ścianach.

Sypialnia to miejsce, gdzie, zdaniem fachowców, roślin nie powinno być w ogóle. Jednak pościel z motywem roślinnym jest jak najbardziej na miejscu. Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z kwiatów w sypialni – ustaw sztuczne. Te dobrej jakości są wierną imitacją żywych roślin.

Motywy roślinne są wybierane najczęściej przez miłośników natury i stylu eko.

Eurofirany – założona dwadzieścia siedem lat temu rodzinna firma, dziś sieć ekskluzywnych salonów w całej Polsce. W ofercie znajdziemy szyte na wymiar firany i zasłony, a także gotowe komplety firan, zasłon, pościeli, koce, narzuty i artykuły dekoracji wnętrz. Firma zatrudnia własnych dekoratorów i krawców. Sprzedaż prowadzona jest także w sklepie internetowym – zamówienia można składać przez całą dobę. Zarówno w internecie, jak i wybranych salonach stacjonarnych można dokonywać zakupów na raty.