MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka z Białegostoku do Zwierek na prawosławne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela. Zobacz zdjęcia

PAP
PAP
W Zwierkach koło Zabłudowa rozpoczęły się w piątek po południu (10.05) cerkiewne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela - patrona dzieci i młodzieży prawosławnej. Część wiernych przybyła tam w pieszych pielgrzymkach, a największa grupa - z Białegostoku.

W Zwierkach prawosławne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela

Cerkiewne święto ku czci Męczennika Gabriela przypada rokrocznie 3 maja; w tym roku był to jednak Wielki Piątek prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich, u których Wielkanoc obchodzona była pięć tygodni po katolickiej. Dlatego zarówno same uroczystości, jak i organizacja pielgrzymek na nie, zostały przeniesione na 10-11 maja. Główne obchody zaplanowano na sobotę (11.05).

Zgodnie ze wschodnią tradycją, uroczystości zaczynają się dzień wcześniej wieczorem. Dlatego w piątek do Zwierek przybyli m.in. uczestnicy pieszych pielgrzymek z różnych miejscowości województwa podlaskiego - regionu, w którym są największe w Polsce skupiska prawosławnych.

Pielgrzymka z Białegostoku do Zwierek 2024

W piątek po południu największa grupa wyruszyła z Białegostoku.

  • Pątnicy mieli do pokonania niecałe 10 km, ruszyli do Zwierek po wspólnej modlitwie w cerkwi pw. Proroka Eliasza.
  • Według przedstawicieli Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, które jest organizatorem tej pielgrzymki, w tegorocznej wzięło udział ok. trzysta osób.

Pielgrzymi przyszli do Zwierek również w pielgrzymce m.in. z Gródka.

Na uroczystości zostanie przewieziony z Białegostoku sarkofag z relikwiami Męczennika Gabriela. Od ponad 30 lat są one przechowywane w białostockim soborze św. Mikołaja. W maju przewożone są do Zwierek, a wracają do Białegostoku we wrześniu, gdy przypada rocznica przeniesienia ich - do stolicy województwa podlaskiego - z Grodna na Białorusi.

Główna świąteczna liturgia zostanie odprawiona w cerkwi w Zwierkach w sobotę przed południem. Ma jej przewodniczyć ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Męczennik Gabriel kim był

Pochodził ze Zwierek. Urodził się tam w 1684 r. w pobożnej, prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał sześć lat, został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany; jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.

Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki męczennika przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.

Kult Gabriela rósł z biegiem lat głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. W 1746 r. relikwie przeniesiono do Zabłudowa, a potem przez wiele lat przechowywane one były w różnych miejscach na Kresach Wschodnich. Trafiły do Słucka, Mińska, potem do Grodna na Białorusi. W 1992 r. uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja.

Od tego czasu relikwiami opiekują się siostry zakonne, początkowo mieszkające w białostockich Dojlidach, obecnie w Zwierkach. W październiku 2012 roku została tam wyświęcona cerkiew pw. Męczennika Gabriela - główna świątynia żeńskiego klasztoru Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Robert Fiłończuk/(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna