Pieluszki ekologiczne – czym są i czy warto je stosować?

Materiał informacyjny bambiboo.eu
Pieluszki ekologiczne – czym są i czy warto je stosować?
Pieluszki ekologiczne – czym są i czy warto je stosować?
Udostępnij:
Pogłębiający się kryzys klimatyczny to najlepszy powód do tego, by zacząć dbać o ekologię. Postawy proekologiczne można kształtować już od najmłodszych lat. Jak się okazuje, nawet niemowlaki mogą być eko. Wszystko za sprawą jednorazowych i wielorazowych pieluszek ekologicznych. To wygodne rozwiązanie, które jest nie tylko bezpieczne dla skóry malucha, ale też stworzone z myślą o środowisku naturalnym. Co to znaczy, że pieluszki są ekologiczne? Jaki wpływ mają na środowisko, a jaki na skórę dziecka? Które ekologiczne pieluchy są najlepsze? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Pieluszki ekologiczne – co to znaczy?

Jednorazowe pieluszki ekologiczne zamiennie nazywane są biodegradowalnymi. Trzeba jednak pamiętać, że w tym momencie na rynku nie ma takich pieluszek, które byłyby kompostowane lub biodegradowalne w stu procentach. Istnieją jednak marki, które dbają o zwiększanie zawartości składników odnawialnych w składzie swoich pieluch, żeby były one bardziej przyjazne dla środowiska. Takie produkty są później poddawane ocenie przez niezależne organizacje np. TÜV Austria.

Ekologiczne pieluchy – w trosce o planetę

Pieluszki ekologiczne (szczególnie wielorazowe, które nie generują dodatkowych odpadów) powinny stanowić pierwszy wybór dla wszystkich, którym nie jest obojętny los naszej planety. Ekolodzy od kilku dobrych lat ostrzegają przed kryzysem klimatycznym. Jeśli drastycznie nie zmienimy swoich codziennych nawyków, zasoby Ziemi szybko się wyczerpią. Stosowanie bardziej ekologicznych wielorazowych i jednorazowych pieluszek to jedno z wielu działań, które możemy podjąć, aby lepiej troszczyć się o naszą planetę. Chociaż wybór ekologicznych pieluszek wydaje się jedynie niewielkim krokiem w trosce o czystą planetę, to nieprawda. W końcu od czegoś trzeba zacząć, a jedno działanie może pociągnąć za sobą kolejne, np. oszczędzanie wody lub zamiana podróży samochodem na rower.

Pieluszki ekologiczne – większy komfort dla skóry dziecka

Ekologiczne pieluchy, dzięki dodatkom naturalnych włókien, powinny zwiększyć komfort malucha. Do ich produkcji używa się nowoczesnych technologii, dzięki czemu są miękkie i dość cienkie, a przez to oddychające. Pieluszki ekologiczne są, tak jak i standardowe pieluchy, wykonane z materiałów o wysokiej chłonności, które skutecznie zapobiegają przeciekaniu. Warto przy tym podkreślić, że obecność materiałów naturalnych może być pożądana dla dzieci zmagających się z alergiami skórnymi. Skoro pieluszki są ekologiczne, to ich skład powinien być pozbawiony substancji zapachowych, które mogą podrażniać skórę malucha.

Pieluszki ekologiczne jednorazowe z włóknem bambusowym

Niektórzy producenci, jak np. Bambiboo, oferują ekologiczne pieluchy, w których włókno bambusowe stanowi 20% zawartości pieluszki i jest warstwą bezpośrednio przylegającą do skóry dziecka. To rozwiązanie tak samo korzystne dla przyrody, jak i dla użytkujących pieluszki maluchów. Bambus to najszybciej rosnąca roślina na świecie, w ciągu doby przybiera średnio 1-2 metry, a do jej wzrostu nie są potrzebne chemiczne nawozy, szkodliwe dla środowiska. Włókno bambusowe jest niezwykle chłonne, a jednocześnie przewiewne, dzięki czemu jest w stanie zapewnić schowanej pod pieluszką skórze, optymalną cyrkulację powietrza. W praktyce oznacza to mniejsze ryzyko pojawienia się odparzeń. Równie ważne jest to, że włókno w eko pieluszkach jest miękkie, a tym samym idealnie sprawdzi się w styczności z delikatną skórą malca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie