Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty – kiedy się na nią zdecydować? Przebieg wizyty

Materiał powstał we współpracy z DrBaron
Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem nie zawsze należy do przyjemnych, tym bardziej warto się do niej przygotować. Pamiętajmy, że kluczowa będzie wizyta adaptacyjna, podczas której dziecko głównie zapozna się z lekarzem i gabinetem, a sam stomatolog nakreśli rodzicom plan dbania o zdrowie jamy ustnej ich dziecka.

Specjaliści informują nas o tym, że na pierwszą adaptacyjną wizytę u stomatologa dziecięcego powinniśmy wybrać się między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Często jest to dopiero czas, kiedy pierwsze zęby dziecka dopiero zaczynają się wyrzynać, jednak zdecydowanie jest to moment właściwy. O higienę jamy ustnej dziecka powinniśmy dbać już od dnia jego narodzin, a samo szczotkowanie zębów powinno odbywać się od pierwszego, który się pojawi – dzięki temu, nawet zęby mleczne będą zdrowe, dzięki czemu dziecko szybko ich nie straci. Dodatkowo stomatolodzy podkreślają, że odpowiednie zadbanie o zęby mleczne wpływa również pozytywnie na stan zębów stałych już w późniejszych latach życia.

Pierwsze wizyty adaptacyjne u stomatologa

Wczesne wizyty u stomatologa, te adaptacyjne, są naprawdę istotne. Podczas nich lekarz sprawdzi m.in. czy rozwój zębów mlecznych u dziecka przebiega w sposób prawidłowy. Oceni on również obecny stan szkliwa na zębach, a dodatkowo rodzice otrzymają wiele informacji odnośnie profilaktyki, zbadania o higienę jamy ustnej i zębów, a dodatkowo o prawidłowym zgryzie czy walce z próchnicą.

Czy małe dziecko może mieć próchnicę?

Zdecydowanie tak, próchnica może pojawić się bardzo szybko nawet u bardzo małych dzieci, i dlatego też tak ważna jest pierwsza wizyta u stomatologa – sprawdzi on, czy ten problem właśnie nas nie dotyczy. Próchnica ta często nazywana jest próchnicą butelkową – pojawia się ona często w momencie, gdy dziecko zasypia z butelką czy pije słodkie herbatki. Co ważne, próchnica taka może rozwijać się w tempie bardzo szybkim, dlatego tak ważne, jest, aby upewnić się, że nie mamy z nią problemów, dopóki nie jest za późno.

Na same wizyty kontrolne w przypadku małych dzieci nie powinniśmy decydować się rzadziej, niż raz na 6 miesięcy.

Przyzwyczajanie dziecka do dentysty

Wiele pierwszych wizyt, również tych kontrolnych, będzie miało na celu przyzwyczajenie dziecka do tego, jak pracuje stomatolog oraz do tego, że wizyty u niego są po prostu konieczne. Dzięki temu dziecko od najmłodszych lat będzie obserwować, że wizyta u dentysty jest czymś absolutnie normalnym. Warto w tym przypadku wybrać stomatologa, który ma doświadczenie w kontaktach z dziećmi i który sprawnie potrafi z nimi pracować, jednocześnie nie wywołując niepotrzebnego strachu.

Również sami, jako rodzice, musimy pamiętać o tym, żeby nie zniechęcać dziecka do wizyty u dentysty. Nigdy nie powinniśmy wspominać o bólu czy strachu, nawet jeżeli nam samym towarzyszył on nie raz. W innym przypadku może okazać się, że dziecko będzie miało awersję do stomatologa, a ona może trwać nawet do wieku dorosłego.

Jak wygląda pierwsza wizyty adaptacyjna?

Przede wszystkim, sama kontrola zdrowia jamy ustnej dziecka będzie trwała raptem kilka chwil, dziecko więc nie będzie narażone na stres czy długotrwałą pracę stomatologa. Samo dziecko jak najbardziej może siedzieć na kolanach swojego rodzica, a sam dentysta będzie oglądał nie tylko zęby, ale również dziąsła czy wędzidełka w jamie ustnej dziecka.

Warto pamiętać, że pierwsza wizyta, poza kontrolą stanu jamy ustnej, powinna być dla nas, czyli rodziców. Trzeba zastanowić się na tym, jakie mamy pytania co do tego, jak dbać o zdrowie jamy ustnej dziecka. Podczas wizyty zapewne wszystkich nie wymienimy z pamięci, warto więc przygotować sobie odpowiednią listę i zainteresować się samym tematem przynajmniej kilka dni przed wizytą, zdobywając jednocześnie przynajmniej podstawową wiedzę o tym, jak dbać o zdrowie jamy ustnej dziecka.

Dodatkowo bądźmy gotowi na wiele instrukcji ze strony stomatologa, dotyczących tego, jakie pasty do zębów wybierać, jakie szczoteczki czy jak szczotkować zębny najmłodszych.

Pamiętajmy jednocześnie, że rozmowa z dentystą może dotyczyć innych, pokrewnych tematów. Zaliczymy do nich m.in. dietę, która sprawi, że próchnica nie będzie u dziecka się rozwijać, czy naukę gryzienia i połykania – jeśli w tych tematach mamy jakieś wątpliwości, nasz stomatolog powinien je rozwiać.

Dodaj ogłoszenie