Przygotuj się na słodki czwartek

Materiał informacyjny Vortumnus
11 lutego, jak co roku, będziemy świętować Tłusty Czwartek. Przyjrzyjmy się tej wielowiekowej tradycji i zobaczmy, jak sprawić, aby nasze pączki i rogaliki były jeszcze doskonalsze, a nasze podniebienia jeszcze bardziej dopieszczone.

Dlaczego tłusty?

Tradycja Tłustego Czwartku sięga podobno czasów pogańskich, kiedy to starożytni Rzymianie, chcąc uczcić nadejście wiosny oraz pożegnanie zimy, zajadali się kulkami z ciasta nadziewanymi tłustym, słoninowym farszem. Po przejęciu i zaadaptowaniu przez chrześcijaństwo, Tłusty Czwartek stał się świętem ruchomym i wypada na 52 dni przed Wielkanocą. W ten sposób stał się ostatnio okazją do ucztowania przed Wielkim Postem.

Pożegnanie z karnawałem

W Polsce zwyczaj jedzenia pączków znamy co najmniej od XVI wieku. Początkowo uwielbiane przez wszystkich kulki były wrabiane z ciasta chlebowego i nadziewane również tłusto. Jednak z czasem zaczęto używać orzechów i migdałów, a wraz z pojawieniem się ciasta drożdżowego, wprowadzono słodkie nadzienia na bazie przetworów owocowych. Wtedy też zaczęto formować znane dzisiaj duże słodkie kule.

Wróćmy do tradycji

Wiele osób dostanie pączki w pracy, inni w pośpiechu skorzystają z oferty sklepów czy piekarni. Niemniej, warto przypomnieć sobie, jak smakują tradycyjne pączki robione własnoręcznie przez nasze mamy i babcie. Przecież wystarczy odrobina mąki, jajek, drożdży, oleju itd. oraz chęci, które na pewno docenią nasi bliscy.

Liczy się wnętrze

Przygotowanie pączków opiera się na tradycyjnym przepisie, ale warto zwrócić też uwagę na nadzienie i wybrać na przykład Konfitury Ekstra Vortumnus. A wśród nich jest Konfitura, która powstaje z ucieranych prawdziwych płatków róży według tradycyjnej domowej receptury. Ta sama, rodzinna firma oferuje bogaty wybór przetworów, dzięki którym można znacznie urozmaicić smak pączków.

A może z powidłem śliwkowym?

Odmienne i równie ciekawe smaki uzyskamy, wybierając Powidła śliwkowe Vortumnus, które powstają przez długie smażenie dojrzałych śliwek. Ich słodki a zarazem lekko - kwaśny smak oraz wyczuwalne kawałki śliwek, zachwycą każdego, kto ich skosztuje. Czy wiecie, że do przygotowania 1 słoiczka powideł potrzeba ż 0,5 kg dojrzałych śliwek? To doskonała propozycja, która sprawdzi się podczas przygotowywania domowych rogalików.

Klasyczna marmolada

Podczas tłustoczwartkowego świętowania nie może oczywiście zabraknąć pączków z marmoladą. W ofercie Vortumnus mamy do wyboru Marmoladę o smaku róży oraz Marmoladę wieloowocową. Ta druga oferuje bogaty, wielobarwny bukiet smaków. Znajdziemy tu wyczuwalne nuty soczystych jabłek, czerwonych truskawek, śliwek, a także nie tylko smacznej, ale również bardzo zdrowej aronii.

Jakie nadzienie wybrać?

Najlepiej wszystkie, bo w Tłusty Czwartek, im więcej tym lepiej. Dzięki różnym nadzieniom nasze pączki będą nie tylko smaczne, ale również pozwolą zaskoczyć domowników czy potencjalnych gości. Doskonale smakują w towarzystwie herbaty i aromatycznej kawy.

Wyśmienite konfitury, powidła i marmolady Vortumnus powstają na bazie tradycyjnych receptur, a owoce w nich stosowane pochodzą z polskich gospodarstw rolnych i sadowniczych. Dzięki temu mamy pewność prawdziwego, intensywnego smaku, który jest esencją domowych wypieków.