Przyszłość polskiej branży motoryzacyjnej. Automatyzacja kluczem do sukcesu?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Automatyzacja i robotyzacja są postrzegane jako główne czynniki zmieniające branżę motoryzacyjną w najbliższych latach
Automatyzacja i robotyzacja są postrzegane jako główne czynniki zmieniające branżę motoryzacyjną w najbliższych latach 123rf
W obliczu rosnących kosztów operacyjnych i zwiększonej konkurencji na globalnym rynku, polska branża motoryzacyjna stoi przed koniecznością adaptacji i innowacji. Z najnowszego raportu ABB wynika, że automatyzacja i rozwój technologii mogą być kluczowymi elementami, które pozwolą utrzymać silną pozycję Polski jako jednego z czołowych europejskich dostawców części i komponentów motoryzacyjnych. Jak podkreślają eksperci, zmiany te nie tylko zwiększą wydajność i jakość produkcji, ale również umożliwią szybsze dostosowanie się do zmieniających się oczekiwań rynkowych i technologicznych.

Spis treści

Ponad połowa producentów motoryzacyjnych w Europie wskazuje na koszty energii jako główną przeszkodę w prowadzeniu i rozwijaniu działalności. Tymczasem przedsiębiorstwa z Azji i Ameryki Północnej doświadczają tego problemu w znacznie mniejszym stopniu. Dla polskiej branży motoryzacyjnej, która nie jest już postrzegana jako region niskich kosztów operacyjnych, znajdowanie nowych sposobów na zwiększenie efektywności i redukcję kosztów staje się niezbędne.

Trendy w automatyzacji i robotyce

Z raportu ABB „Automotive Manufacturing Outlook Survey 2023” wynika, że znacząca część firm z sektora motoryzacyjnego na całym świecie spodziewa się zmian przede wszystkim w obszarach oprogramowania, cyfryzacji i zarządzania danymi. Ponadto, ponad połowa respondentów przewiduje istotne zmiany w automatyzacji i robotyce, co wskazuje na rosnące znaczenie tych technologii w produkcji motoryzacyjnej.

- Mimo to będziemy utrzymywać naszą pozycję na europejskim rynku dzięki dostępności wykwalifikowanej kadry, rosnącemu poziomowi automatyzacji, stabilnej sytuacji polityczno-ekonomicznej, obecności w organizacjach międzynarodowych, co wiąże się ze spełnianiem wyśrubowanych standardów produkcji, a także geograficznej bliskość ważnych rynków zachodnich – powiedział Grzegorz Lefler z ABB.

Polska na drodze do elektromobilności

Pomimo wyzwań, polski sektor motoryzacyjny ma duży potencjał do utrzymania swojej silnej pozycji w Europie, szczególnie dzięki zmianie profilu w kierunku elektromobilności. W Polsce powstają nowe zakłady produkcyjne skoncentrowane na komponentach dla samochodów elektrycznych, co jest odpowiedzią na rosnące globalne zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania transportowe.

Nowe inwestycje w polskim sektorze motoryzacyjnym, takie jak budowana w Pruszkowie fabryka baterii, pokazują, jak duże znaczenie ma automatyzacja w zwiększaniu zarówno wydajności jak i jakości produkcji. Roboty współpracujące, projektowane do pracy ramię w ramię z ludźmi, bez potrzeby stosowania zabezpieczeń, stanowią kluczowy element w podnoszeniu efektywności procesów produkcyjnych.

- Roboty i automaty produkcyjne mogą wykonywać wiele rutynowych lub niebezpiecznych zadań, co pozwala firmom utrzymać ciągłość produkcji, a pracownikom skupić się na bardziej skomplikowanych i wartościowych procesach – zauważył Grzegorz Lefler.

Jak dodał inwestycje w roboty przemysłowe zwracają się zazwyczaj w ciągu 1,5 do 2 lat. - Urządzenia te zwiększają wydajność produkcji, pomagają szybko zmienić jej profil, obniżają koszty pracy oraz minimalizują ilość odpadów i ograniczają ryzyko błędów produkcyjnych, co dla sektora motoryzacyjnego stanowi kluczowe czynniki - wyjaśnił Lefler.

Perspektywy rozwoju

Automatyzacja i robotyzacja są postrzegane jako główne czynniki zmieniające branżę motoryzacyjną w najbliższych latach, nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Trend ten, w połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem na elektromobilność, stwarza polskiemu sektorowi motoryzacyjnemu unikalną szansę na dalszy rozwój i umocnienie pozycji na rynku europejskim.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu