Rak piersi dotyka głównie kobiet i szacuje się, że choruje na niego co 14 Polka. Niepokojący jest również fakt, że dotyka to coraz młodszych osób. Kiedyś najczęściej chorowały Panie w wieku 50-65 lat, obecnie z tym problemem borykają się już nawet 30-stolatki. Jednak nie tylko kobiety, ale i mężczyźni mogą zachorować na raka piersi.
Wiedza na temat raka piersi, jego objawów i profilaktyki jest bardzo ważna. Samobadanie, odpowiednia diagnostyka i wczesne podjęcie leczenia zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.
Czytaj także
Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi
Niestety nie można dokładnie określić przyczyn wystąpienia raka piersi. Jednak są pewne czynniki, które mają wpływ na jego pojawienie się. Jako jeden z najczęściej omawianych jest obciążenie rodzinne, bo aż u 25 proc. przypadków choroba dotknęła innych członków rodziny (babcie, mamy czy siostry). Wpływ mają także czynniki genetyczne, spowodowane mutacją genów BRCA1 i BRCA2. Jak wynika z badań, powodują one od 5 do 10 proc. przypadków raka piersi.
Inne czynniki sprzyjające chorobie:
- wiek,
- czynniki hormonalne (wczesne pojawienie się pierwszej miesiączki, przed 12 rokiem życia oraz późna menopauza po 55 roku życia),
- bezdzietność,
- urodzenie pierwszego dziecka po 40 roku życia,
- niekarmienie dziecka piersią,
- długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej,
- antykoncepcja hormonalna,
- wcześniej zdiagnozowana choroba taka jak rak jajnika lub trzony macicy,
- nadwaga i otyłość,
- zła dieta,
- alkohol,
- brak aktywności fizycznej.
Objawy raka piersi
Wczesne wykrycie raka piersi daje duże szanse na jego wyleczenie. Profilaktyka na tym etapie nie jest ani kosztowna, ani zbyt inwazyjna. Wystarczy raz w miesiącu wykonać samodzielnie badanie piersi oraz raz w roku wykonać usg lub mammografię u specjalisty.
Niepokojące objawy, które mogą świadczyć o nowotworze piersi:
- guz w obrębie gruczołu piersiowego,
- wciągnięcie skóry lub brodawki,
- zmiana wielkości lub kształtu piersi,
- zmiany skórne wokół brodawki,
- wyciek z brodawki (zwłaszcza krwisty),
- zaczerwienienie i zgrubienie skóry („skórka pomarańczowa”),
- powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym,
- poszerzenie żył skóry piersi,
- owrzodzenie skóry piersi.
10 popularnych mitów na temat raka piersi. Czy wiesz wszystk...
Profilaktyka raka piersi - jakie badania wykonywać?
Rak piersi w pierwszej fazie, która podlega całkowitemu wyleczeniu, nie daje żadnych objawów. Jedyną możliwą metodą jego wykrycia są badania obrazowe piersi. Pomimo tego, że ta choroba najczęściej dotyka kobiety w okresie około- lub po menopauzalnym, to badania należy rozpocząć znacznie wcześniej (najlepiej około 20 roku życia) zwłaszcza u osób obciążonych genetycznie lub z ze złym wywiadem rodzinnym.
Czytaj także
Samokontroli piersi powinna wykonywać każda młoda kobieta, co miesiąc (najlepiej w tym samym dniu cyklu, między 6 a 9 dniem). W tym celu najlepiej jest stanąć przed lustrem i szukać zmian w wyglądzie ciała, a następnie palpacyjnie pod prysznicem, w wannie, a oraz w pozycji leżącej szukać guzków pod skórą. Należy pamiętać także o sprawdzeniu węzłów chłonnych w dole pachowym.
Dodatkowo raz w roku podczas wizyty u ginekologa powinien on przeprowadzić podobne badanie, jak samemu wykonujemy przed lustrem oraz USG piersi i po 40 roku życia mammografię.
Profilaktyka raka piersi w kilku łatwych krokach
))