Zwiększa się różnica pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn. Według ankiety zebranej przez serwis zarobki.pracuj.pl luka płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami zwiększyła się w porównaniu z minionym rokiem.

Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni i ta różnica się pogłębia wynika z raportu przygotowanego przez serwis zarobki.pracuj.pl. Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno badanie "Kobiety i mężczyźni na rynku pracy 2016", które także potwierdziło tę tezę.

Według GUS, w październiku 2014 roku różnica ta wyniosła 764 zł. Mężczyźni w 2014 r. osiągali wynagrodzenie o 9 proc. wyższe od średniego, natomiast kobiety o 9,5 proc. niższe.

Do podobnych wniosków doszły osoby opracowujące ankiety przesyłane do serwisu pracuj.pl. Jak wskazuje ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk, według danych pochodzących z ankiet zebranych w serwisie zarobki.pracuj.pl* w 2016 roku, luka płacowa liczona jako różnica miesięcznego wynagrodzenia mężczyzn i kobiet w odniesieniu do płac mężczyzn, wyniosła 18,8% i zwiększyła się w porównaniu do zeszłego roku o 1,4 punktu procentowego (w 2016 roku wynosiła 17,4%). Jednak jak wskazuje ekspert, kiedy zestawimy ze sobą różnice w płacach mężczyzn i kobiet na tych samych stanowiskach i z takim samym doświadczeniem zawodowym okazuje się, że na 634 takich porównań, w ponad połowie przypadków, różnice w płacach mężczyzn i kobiet nie przekraczały 1o proc.

Czytaj też: W tych zawodach panie zarabiają najwięcej [galeria]

- Różnice w zarobkach na poziomie 10% są możliwe choćby z tego powodu, że większość przedsiębiorstw tworzy systemy wynagrodzeniowe dopuszczające tzw. widełki (przedział wynagrodzeń przypisanych do danego stanowiska). To, w którym miejscu w obrębie tych widełek znajduje się dany pracownik determinowane jest przeważnie w trakcie negocjacji płacowych podczas zatrudniania i rozmów okresowych. Na takie zróżnicowanie mogą mieć wpływ umiejętności negocjacyjne i skłonność do podejmowania rozmów na ten temat. – zauważa Maciej Bąk.

Zgodnie z danymi serwisu zarobki.pracuj.pl, w niektórych obszarach i specjalizacjach - stanowiących 1/5 badanych kategorii - kobiety zarabiają na podobnym poziomie lub lepiej od mężczyzn. Na przeciętne pensje wyższe od mężczyzn, pracując na podobnych stanowiskach i z podobnym doświadczeniem, mogą liczyć panie zatrudnione w takich obszarach, jak: Media/Rozrywka, PR, Marketing oraz Call Center.

Panie, które mają doświadczenie w zawodzie od 3 do 10 lat na wyższe wynagrodzenie niż mężczyźni mogą liczyć ekspertki odpowiedzialne za reklamę/copywriting/kreację, produkcje i realizację w obszarze media/sztuka/rozrywka oraz specjalistki ds. zarządzania marką.

Dlaczego panie zarabiają mniej niż ich koledzy, którzy mogą pochwalić się takimi samymi kompetencjami? Według raportu GUS kobiety ponad 2-krotnie częściej niż mężczyźni pracują w niepełnym wy­miarze czasu pracy. Jak wskazują badania, blisko 11 proc. spośród nich wykonuje pracę w niepełnym wymiarze. Niemal 79 proc. mężczyzn pracuje 40 godzin tygodniowo, a odsetek wśród kobiet wynosi 65,8 proc. Przyczyną może być także fakt, że panie częściej korzystają z urlopów opiekuńczych.

Inną przyczyną potwierdzoną w badaniach (Women Don't Ask: Negotiation and the Gender Divide, L. Babcock i S. Lascheverdane) kobiety bardziej niż mężczyźni obawiają się rozmawiać o podwyżkach.

aneta.niezgoda@polskapress.pl

Kiedy i jak prosić o podwyżkę?

Wideo: Dzień Dobry TVN/ x-news