Skrzyp polny do nawożenia roślin i zwalczania ich chorób. Jak zrobić gnojówkę, wywar i wyciąg ze skrzypu? Przepisy i wykorzystanie

Katarzyna Józefowicz
Skrzyp polny to uciążliwy chwast, który często pojawia się w ogrodach. Ale można go wykorzystać do nawożenia roślin, a także zwalczania chorób i szkodników.
Skrzyp polny to uciążliwy chwast, który często pojawia się w ogrodach. Ale można go wykorzystać do nawożenia roślin, a także zwalczania chorób i szkodników. Katarzyna Laszczak
Skrzyp polny to chwast trudny do wytępienia. Jednak warto wiedzieć, że ta roślina ma cenne właściwości. Jest wykorzystywana w ziołolecznictwie i kosmetyce, ale przydaje się też do nawożenia roślin, a także zwalczania ich chorób oraz szkodników. Ze skrzypu można przygotować gnojówkę, wywar lub wyciąg. Każdy z tych preparatów ma wiele zalet. Radzimy, jak wykorzystać skrzyp z pożytkiem dla roślin ogrodowych.

Tego dowiesz się z artykułu

Skrzyp polny to uciążliwy chwast, ale warto go wykorzystać w ogrodzie

Skrzyp jest trudnym i uciążliwym chwastem, który często gości w naszych ogrodach. Skrzyp polny, bo to on najczęściej zachwaszcza uprawy, preferuje gleby wilgotne i kwaśne, ale może zasiedlać także inne stanowiska. Jego wyrywanie nie przynosi pożądanych efektów, bo roślina potrafi zapuszczać swoje długie, kłączowe korzenie nawet na 2 m w głąb gleby i odradzać się z każdego kawałka kłącza, pozostawionego w ziemi. Skrzyp jest też odporny na wiele środków ochrony roślin, co czyni go jeszcze trudniejszym przeciwnikiem.

Zanim jednak wytoczymy ciężkie działa i całkowicie pozbędziemy się go z ogrodu, spróbujmy wcześniej skorzystać z jego cennych właściwości, bo skrzyp to wbrew pozorom nie tylko uciążliwy chwast, ale też bardzo wartościowa roślina i to pod wieloma względami.

Właściwości skrzypu polnego

W ziołolecznictwie jego bogate w krzemionkę pędy często wykorzystywane są w kosmetyce, ale też stosowane wewnętrznie jako leki ziołowe. Skrzyp polny wykazuje m.in. działanie moczopędne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i wzmacniające, a także pomaga przeciwdziałać kamicy nerkowej.

Skrzyp na nawóz i do oprysków zwalczających mszyce i choroby roślin

To jednak nie koniec możliwości skrzypu, który równie przydatny może być też w ogrodzie, gdzie przygotowane z niego preparaty mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Mogą stanowić dla roślin doskonałą odżywkę, ale też poprawiają stan i żyzność gleby (np. gnojówki).

Wywary i gnojówki pomagają również zapobiegać i zwalczać wczesne stadia chorób takich jak mączniaki, rdze, szara pleśń, kędzierzawość liści brzoskwini czy parch jabłoni.

Z kolei wyciągi ze świeżego lub suszonego skrzypu, skutecznie ograniczają liczebność mszyc i odżywiają rośliny. Preparaty ze skrzypu mogą być także dodawane do kompostu, gdyż przyspieszają tworzenie się próchnicy.

Uwaga: o ile leczniczo wykorzystuje się tylko skrzyp polny, to w ogrodnictwie można wykorzystać także inne gatunki tej rośliny.

Polecamy również poradnik: Cynamon w ogrodzie. Dzięki niemu rośliny lepiej się ukorzenią, a mrówki pójdą precz

Kiedy zbierać skrzyp na gnojówkę, wywar i wyciąg?

Skrzyp na preparaty roślinne powinien być zbierany na przełomie lipca i sierpnia, gdyż wtedy stężenie cennych składników, w tym także krzemionki, jest w nim najwyższe. Dobrze jest także część zebranych roślin ususzyć, gdyż preparaty przygotowane z suszu wykazują podobne właściwości, jak produkty ze świeżych roślin. Zanim jednak wykorzystamy skrzyp w ogrodzie, musimy najpierw poddać go odpowiedniej obróbce, przygotowując z niego wyciągi, wywary lub gnojówki.

Gnojówka ze skrzypu. Przepis i przygotowanie

Najbardziej efektywna i wartościowa jest gnojówka ze skrzypu. Do jej przygotowania potrzebujemy świeżego ziela skrzypu, które umieszczamy w plastikowej beczce i zalewamy zimną wodą (ok. 1 kg skrzypu na 10 l wody). Pojemnik nie powinien być metalowy, gdyż w czasie fermentacji może dochodzić w nim do niekorzystnych reakcji metalu ze związkami chemicznymi, wydzielającymi się podczas fermentacji. W beczce należy też pozostawić nieco wolnego miejsca w górnej części, bo jeśli napełnimy ją po same brzegi, pieniący się podczas fermentacji płyn może z niej „wykipieć”. Beczkę ustawiamy w zacienionym miejscu ogrodu i co 1-2 dni mieszamy jej zawartość. Fermentacja powinna potrwać ok. 2-3 tygodnie.

Gnojówka ze skrzypu do nawożenia i oprysków

W tym czasie można skorzystać z fermentującego płynu, rozcieńczając go z wodą w proporcji 1:50 i opryskując rośliny zagrożone atakiem przędziorków, miseczników, tarczników i mszyc.
Z kolei przefermentowanym już płynem, po jego rozcieńczeniu z woda w stosunku 1:5, możemy podlewać glebę i dokarmiać rośliny.

Jak zrobić i wykorzystać wyciąg ze skrzypu?

Z kolei wciąg ze skrzypu uzyskamy, zalewając świeże lub suszone ziele zimną wodą (1 kg świeżego ziela lub 200 g suszu na 10 l wody) i odstawiając mieszankę na ok. 12 godz. Po tym czasie gotowy płyn odcedzamy, a po rozcieńczeniu wodą w proporcji 1:5, wykorzystujemy do opryskiwania roślin zagrożonych atakiem mszyc oraz stosujemy jako odżywkę do podlewania roślin. Wyciąg musimy wykorzystać w ciągu doby od wykonania, inaczej zacznie fermentować.

Soda oczyszczona pomoże zwalczyć mszyce. Sprawdź, do czego jeszcze ją wykorzystać w ogrodzie. Przejdź do kolejnych slajdów z poradami, używając strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Soda jest tania i kupisz ją w sklepie spożywczym. Zwalczy ms...

Wywar ze skrzypu przeciw chorobom roślin

Przygotowanie wywaru ze skrzypu wygląda podobnie, jak wyciągu z tą różnicą, że zalane wodą ziele gotujemy na małym ogniu przez ok. 30 minut. Po ostudzeniu płyn przecedzamy i zlewamy do słoików. Po ich szczelnym zakręceniu, środek możemy przechowywać nawet kilka miesięcy. Wywarem po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:4, opryskujemy rośliny co kilka dni przez ok. 2 tygodnie, chroniąc je w ten sposób przed chorobami grzybowymi (m.in. mączniakiem, rdzą, kędzierzawością liści).

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom