Berberyna na SIBO
Berberyna to cenny antyoksydant obecny w berberysie, a do celów leczniczych pozyskiwana m.in. z berberysu indyjskiego, a także kilku innych roślin (patrz dalej w galerii). Związek zwalcza drobnoustroje i stan zapalny, działa przeciwbiegunkowo o pomaga naprawić uszkodzenia śluzówki jelita. Berberyna jest polecana zwłaszcza w SIBO wodorowym.
Melisa na SIBO
Melisa lekarska (Melissa officinalis) to zioło o właściwościach gastroprotekcyjnych, działaniu przeciwzapalnym i właściwościach wspomagających trawienie. Pomaga także redukować stres i mgłę mózgową, poprawiając samopoczucie przy chorobach zapalnych jelit. W SIBO sprawdza się także z uwagi na właściwości zwalczające groźne bakterie, takie jak Escherichia coli, Salmonella typhimorium, Listeria monocytogenes czy Staphylococcus aureus.
Lapacho na SIBO
Kora lapacho znanego także jako pau d’arco (Tabebuia impetiginosa) jest używana tradycyjnie w Ameryce Południowej przeciwko chorobotwórczym bakteriom w przewodzie pokarmowym. Jej cenne składniki takie jak lapachol wspierają także wzrost korzystnej mikroflory jelitowej.
Skrzyp polny na SIBO
Ziele skrzypu polnego (Equisetum arvense) wykazało w badaniach szerokie spektrum działania i bardzo silne właściwości zwalczające mikroorganizmy jelitowe, w tym Escherichia coli, Salmonella enteritidis, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa. To także skuteczna broń przeciwko grzybom – pleśni Aspergillus niger i drożdżakom Candida albicans.