Sposoby na kreta - jak odstraszyć go z działki? Kopce to zmora w ogrodach i na polach

Redakcja Strefy Agro
Wiosna przywitała wielu rolników i ogrodników kopcami na polach i działkach. Czasem to kretowiska, czasem dowód wizyty nornic.
Wiosna przywitała wielu rolników i ogrodników kopcami na polach i działkach. Czasem to kretowiska, czasem dowód wizyty nornic. Agata Wodzień-Nowak
Siatka na krety, odstraszacze czy inne sposoby na to, jak pozbyć się kreta są pilnie poszukiwane nie tylko wiosną. Nowe kretowiska na działkach, polach uprawnych i w ogródkach pojawiają się nawet zimą. Przejrzeliśmy rady internautów i pokazujemy, jak sprytnie pozbyć się kreta czy nornic, będących autorami kopców. Jednocześnie przypominamy o korzyściach płynących z obecności kreta, który jest pod częściową ochroną.

Spis treści

Kopce są ważnym elementem wentylacji w tunelach, które ten mały ssak drąży w ziemi. Krecik to sympatyczna postać z bajki, jednak w ogrodzie nie reagujemy z uśmiechem na dowody jego obecności.

Kret w ogrodzie robił kopce nawet zimą, wiosną też jest aktywny

Użytkownicy mediów społecznościowych co roku publikują zdjęcia świeżych kretowisk nawet w środku zimy. Niebawem rusza kolejny sezon ogrodowy wokół domu lub na działce. Trwają prace porządkowe, planowanie nasadzeń i pierwsze siewy rozsad. Niestety, nasze starania bywają czasem zaprzepaszczone.

Krety są pożyteczne, ponieważ zjadają ślimaki, pędraki, drutowce oraz larwy i poczwarki licznych owadów. Polski Związek Działkowców wspomina, że krety zjadają też drobne gryzonie. Drążone przez nie korytarze napowietrzają glebę, a to kolejna zaleta.

Zasadniczo zimą krety są znacznie mniej aktywne. Schodzą głębiej pod ziemię, ale nie zapadają w sen zimowy. Kretowiska na działce mogą pojawić się nawet w środku zimy. Gdy grudzień, styczeń czy luty są stosunkowo ciepłe, nie towarzyszą nam mrozy i śnieg, krety robią świeże zapasy, szukając dżdżownic.

Domowe sposoby na kreta w ogrodzie, czyli dźwięki i siatka

Sięgamy po sposoby na odstraszenie kreta przez cały rok. Posiadacze małych ogródków i wielkich ogrodów stosują szereg różnych metod na odstraszanie kretów ze swojego terenu. Jedni montują aluminiowe puszki na paliku wbitym w trawnik – ten dźwięk ma zniechęcać ssaki do wizyt, inni inwestują w odstraszacze ultradźwiękowe i wibracyjne. Są też specjalne siatki umieszczane w ziemi, które blokują kretom drogę i tym samym chronią rośliny.

Ile kosztuje siatka na krety? Jeśli chcesz przeszkodzić kretom i zabezpieczyć teren działki albo przynajmniej warzywnika, możesz zastosować siatkę na krety. Cena jest uzależniona od ilości. Rolka 1 x 50 metrów kosztuje ok. 60 zł w sklepie internetowym. W przypadku trawnika potrzebna będzie większa ilość.

Siatka z tworzywa sztucznego wymaga zamontowania w glebie, co oznacza konieczność przekopania terenu. Jeśli siatka ma chronić trawnik, wystarczy 10-15 centymetrów, ale dla warzyw korzeniowych wskazana jest większa głębokość. Dopiero na rozłożonej i umocowaniu siatki szpilkami czy kołkami, aby się nie przesuwała, można rozłożyć warstwę ziemi. W miejscach łączeń siatka musi nachodzić na siebie, by była skutecznym rozwiązaniem i utrudnieniem dla kreta.

Co odstrasza kreta? To możesz posadzić lub rozsypać na działce

W sezonie wegetacyjnym kluczowy jest dobór roślin, których zapachu nie lubi zwierzę. Jakie sadzonki lub inne zapachowe odstraszacze powinny znaleźć się w ogrodzie? Zajrzyjcie do galerii roślin i zapachów, których nie lubi kret.

Właściciel ogrodu w województwie mazowieckim podzielił się widokiem kawałka swojego ogrodu pod koniec marca.
Właściciel ogrodu w województwie mazowieckim podzielił się widokiem kawałka swojego ogrodu pod koniec marca. nadeslane/KZ

Kret w Polsce pod ochroną, ale częściową i nie na terenie ogrodu

Kret w Polsce jest objęty ochroną częściową z zastrzeżeniem: osobniki znajdujące się poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

To też może Cię zainteresować

Ochrona ścisła danego gatunku zwierząt, roślin czy grzybów polega na całkowitym zakazie ingerencji człowieka wobec danego gatunku. W praktyce oznacza to zakaz:

  • uszkadzania,
  • niszczenia,
  • zbierania,
  • przetrzymywania,
  • niszczenia środowiska występowania,
  • zabijania,
  • płoszenia,
  • posiadania itp.

Wszelkie odstępstwa od zakazów związanych ze ścisłą ochroną gatunkową wymagają uzyskania stosownego pozwolenia.

Ochrona częściowa dopuszcza pewną ingerencję w przestrzeń życiową chronionego gatunku, pozwala na kontrolowanie pozyskanie całych okazów bądź ich części oraz redukcję ich liczebności.

Wiosna przywitała wielu rolników i ogrodników kopcami na polach i działkach. Czasem to kretowiska, czasem dowód wizyty nornic.

Sposoby na kreta - jak odstraszyć go z działki? Kopce to zmo...

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
A C
Co za chaos graficzno stylistyczny. I te literówki! "Nie ma ogrodach" hahaha
G
Gość
Kolejna legenda o kretach, których pełno na forach i w różnych komentarzach. Jedyny ich cel to zarobienie kasy na naiwniakach.

Saszetkę to sobie możesz zarzucić, na zad. Może go grzecznie poproś to się wyprowadzi:)

Kupujecie pułapki jak na wideo poniżej, nie podaję miejsca zakupu, ani producenta, należy je w miarę ciasno obkopać w tunelu i czymś wyższym (dużą doniczką) nakryć, tak aby sprężyna miała gdzie odbić.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że raz na około 15-20 szt. szkodnika, pojawia się bardziej cwana sztuka, bardziej ostrożna i schwytanie jej wymaga czasem kilku podejść. Większość łapie się jednak już za pierwszym razem.

Krety są terytorialne i na danym, nawet dużym obszarze występuje zwykle jeden osobnik, z tym że po jego wyeliminowaniu z tych samych korytarzy korzystają kolejne.

https://youtu.be/Qn3m1QH4Ri0
G
Gość
U mnie ślad po kretach zaginął, w kretowinach umieściłam saszetki kunagone i zwierzaki się wyprowadziły na inne działki. Wcześniej też długo z nimi walczyłam, a tu te saszetki okazały się zbawieniem i wcale drogo nie kosztują.