Studenckie życie i praca. Gdzie jej szukać? Czy godzenie studiów z pracą zarobkową jest popularne i możliwe?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Studenci poszukują pracy dorywczej zarówno na studiach zaocznych, jak i dziennych. Najczęściej pracę dostają w usługach lub w handlu. Ile mogą zarobić?
Studenci poszukują pracy dorywczej zarówno na studiach zaocznych, jak i dziennych. Najczęściej pracę dostają w usługach lub w handlu. Ile mogą zarobić? GettyImages.com
Praca w czasie studiów to optymalne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dorobić do budżetu lub w pełni samodzielnie się utrzymywać. Wynajęcie stancji, materiały edukacyjne, dojazdy, rachunki, jedzenie i rozrywka, nawet w ograniczonym zakresie kosztuje coraz więcej! Rosnące ceny żywności, a także usług sprawiają, że studenci trzymają się za kieszeń i szukają sposób na dorobienie do swojego budżetu. Gdzie mogą szukać pracy studenci? Czy można studiować dziennie i pracować?

Studenci szukają pracy. Chcą łączyć edukację z karierą

Pierwszego października około 1,2 miliona studentów rozpocznie nowy rok akademicki. Z powodu stale rosnących kosztów życia i wysokich cen wynajmu mieszkań, znaczna część z nich będzie szukała stałej lub dorywczej pracy.

Niektórzy angażują się w zajęcia związane ściśle z obraną ścieżką kariery, to dotyczy głównie sektora IT, językowców czy artystów. Inni nie potrzebują wspólnych fundamentów dla studiów i charakteru pracy, bo motywacją są po prostu dodatkowe środki na życie.

Według Trenkwalder Polska agencji HR początek roku akademickiego to istotny wzrost zgłoszeń studentów szukających pracy, zwłaszcza w miejscowościach, w których zlokalizowane są uczelnie wyższe. Dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych z dużych miast, to szansa na uzupełnienie luk kadrowych.

W Polsce największymi ośrodkami akademickimi w kraju są:

  • Warszawa,
  • Kraków,
  • Poznań,
  • Wrocław,
  • Łódź,
  • Katowice,
  • Gdańsk

– Bezrobocie w dużych ośrodkach akademickich jest przeważnie dużo niższe od średniej krajowej. Na koniec sierpnia br. w Warszawie wynosiło ono 2,3 proc., w Krakowie 2,6 proc., w Poznaniu 1,1 proc., a we Wrocławiu 1,6 proc. Dlatego wzrost zainteresowania studentów pracą zarobkową to dobra wiadomość dla tych przedsiębiorców, którzy szukają pracowników. – twierdzi Agata Kowal, kierownik biura regionalnego agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska w Lublinie.

Praca i studia. To rozwiązanie najbardziej popularne w Holandii

Łączenie pracy i studiów to coraz popularniejszy trend w Unii Europejskiej. Jak wynika z danych Eurostatu, najwyższy odsetek pracujących uczniów i studentów w wieku 15-29 lat odnotowano w Holandii, gdzie stanowią oni aż 70 proc. Na drugim miejscu znalazła się Dania (49 proc.), a za nią Niemcy (42 proc.). Polska jest dużo niżej w zestawieniu. Dane zaprezentował PIE w prostej grafice:

Podane dane dotyczą jednak studentów studiów wieczorowych i zaocznych. Jak wyjaśniają eksperci w Tygodniku Polskiego Instytutu Ekonomicznego, badanie ma obecnie inną formę i nie obejmuje studentów dziennych. PIE zauważą, że na początku studiów dziennych podejmowanie aktywności zarobkowej jest niezwykle rzadkie. Popularniejsze staje się pod koniec studiów. W badaniach sprzed pandemii wyniki pokazywały, że w Polsce pracowało 14 proc. osób uczęszczających na dzienne studia licencjackie lub inżynierskie i 20 proc. osób będących na dziennych studiach magisterskich. Od 2021 roku takie dane nie są już dostępne.

Praca szuka studenta! Ile i gdzie można zarobić?

Według ekspertki Agaty Kowal, przede wszystkim studenci znajdą pracę:

  • w gastronomi,
  • handlu,
  • usługach,
  • call center,
  • BPO i SSC.

- Najczęściej pojawiającymi się ofertami pracy w ostatnim czasie są magazynierzy i pakowacze, do czego przyczynił się spowodowany pandemią dynamiczny wzrost branży e-commerce. To nisza, którą z powodzeniem mogliby wypełnić studenci, tym bardziej że w wielu przypadkach praca ta nie wymaga doświadczenia, a na niektórych stanowiskach nie są wymagane uprawnienia UDT. Zarobki przeciętnego magazyniera w Polsce mieszczą się w przedziale od 3800 do 6300 złotych brutto. – dodaje Agata Kowal.

W gastronomii, handlu i usługach można liczyć na stawki w okolicach 27 złotych brutto za godzinę. Dużo wyższe oferują firmy z sektora BPO, SSC, call center. Tu trzeba jednak wykazać się znajomością języków obcych.

Pamiętajmy, że do 26 r.ż. studenci nie muszą odprowadzać podatków i składek ZUS od umów zleceń, więc de facto wynagrodzenie brutto staje się ich wynagrodzeniem netto.

Studenci chętnie podejmują się także:

  • udzielana korepetycji, na które jest wciąż rosnące zapotrzebowanie,
  • opieki nad dziećmi,
  • pracę jako kierowcy (dostawcy np. jedzenia na wynos).

Praca z wizją na przyszłość

Choć praca na studiach zwyczajowo kojarzy się z dorywczymi zajęciami pozwalającymi na bieżąco uzupełniać budżet, coraz więcej studentów decyduje się podejmować zatrudnienie w firmach, których działalność związana jest z wybranym kierunkiem kształcenia.

– Jeśli chodzi o tego rodzaju stanowiska, największy głód pracowników odczuwalny jest w IT, gdzie w styczniu 2022 r. pojawiło się o 87 proc. więcej ofert niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W ostatnim czasie wysokie zapotrzebowanie notują również zawody związane z prawem, skala wzrostu rok do roku wyniosła ok. 79 proc. – zauważa Kowal.

Gdzie szukać pracy dla studenta?

Studenci, którzy szukają pracy, zarówno dorywczej, jak i długoterminowej, powinni przeglądać:

  • portale pracy,
  • śledzić strony internetowe pracodawców oraz ich profile w mediach społecznościowych,
  • korzystać z agencji zatrudnienia i dołączyć do ich baz kandydatów,
  • ogłaszać się samodzielnie,
  • nie trzymać dla siebie i wąskiego grona przyjaciół informacji o poszukiwaniu pracy i np. wykorzystać siłę mediów społecznościowych, a także mówić o tym wykładowcom, znajomym z uczelni.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji