IPT - pasek artykułowy

Tajemnicze miasta w Rosji – do dziś pozostają zamknięte, w przeszłości dochodziło tam do zagadkowych wypadków...

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Tajemnicze miejsca wzbudzają ogromne zainteresowanie turystów z całego świata – niestety, odwiedzenie tych miast do dziś nie jest możliwe, co dodatkowo rozpala ciekawość fanów teorii spiskowych. Strzeżone bramy, przepustki, zakazy lotów... W dzisiejszych czasach brzmi jak science fiction? To rzeczywistość tysięcy mieszkańców kilkudziesięciu enigmatycznych zakątków Federacji Rosyjskiej. Co się w nich kryje?

Spis treści

Miasta niczym twierdze. Co się w nich kryje?

Choć na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od innych, te rosyjskie miasta – do dziś zamieszkiwane przez tysiące osób – budzą ciekawość miłośników tajemnic z całego świata. Ich obywatele po osiągnięciu pełnoletności byli dawniej zobowiązani do podpisania oświadczeń o zachowaniu poufności w sprawie swojego miejsca zamieszkania. Miasta zamknięte (ZATO) od początku ich założenia są pilnie strzeżone – wjechać na ich teren mogą tylko mieszkańcy oraz osoby, które są posiadaczami specjalnej przepustki.

Ulica w mieście Krasnoznamiensk
Krasnoznamiensk oraz Mirny mają status miast zamkniętych ze względu na mieszczące się w nich obiekty, m.in. centrum sztabu oraz kosmodrom.

Domena publicznaWikipedia.org / Георгий Долгопский / Domena publiczna

Pierwsze tego typu obszary powstawały w Związku Radzieckim (aktualnie zarządzają nimi jednostki rządowe Rosji) i do 1992 roku nie było ich nawet na mapach. Przydzielano im tajne nazwy, nieznane były również oznaczenia ulic. W niektórych ZATO dochodziło do tajemniczych wypadków jądrowych... Zdumiewającą historię jednego z miast można poznać dzięki filmowi dokumentalnemu „Miasto nr 40” (reż. Samira Goetschel).

Odwiedzenie tych miejsc przez osobę z zewnątrz jest praktycznie niemożliwe. Samych mieszkańców, którzy osiedlali się w ZATO skuszeni perspektywą lepszych zarobków i wygodniejszego życia obowiązuje wiele ograniczeń, m.in.:

  • zakaz robienia zdjęć i filmowania (w niektórych),
  • zakaz lotów cywilnych nad miastami,
  • ograniczenia dot. prowadzenia działalności gospodarczych, zameldowania, a nawet korzystania z zasobów naturalnych.

Jakie tajemnice skrywają rosyjskie miasta zamknięte?

Miasta zamknięte w Polsce i na świecie

Za tworzenie ZATO w innych częściach świata odpowiedzialne było ZSRR. Strzeżone tereny w przeszłości znajdowały się chociażby w Azerbejdżanie, Kazachstanie, Kirgistanie, Białorusi, Estonii, Łotwie, Mołdawii, a także w Polsce. Najbardziej znanym przykładem miasta zamkniętego w naszym kraju jest Borne Sulinowo, Świętoszów, a także (częściowo) Hel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży