Tak robiło się zakupy w PRL-u. Z ekspedientką trzeba było dobrze żyć. Klient stał w kolejce, licząc na to, że towar jeszcze jest

OPRAC.: Redakcja
Zakupy w latach 60. XX wieku i charakterystyczna wielka waga. Ekspedientki były ubrane w białe fartuchy.
Zakupy w latach 60. XX wieku i charakterystyczna wielka waga. Ekspedientki były ubrane w białe fartuchy. Narodowe Archiwum Cyfrowe
„W papier mi pani owinie, a nie w gazetę” – apelowała klientka na targowisku, kupując rybę. Mięso, papier toaletowy i słodycze należały do najbardziej pożądanych produktów. Nie dość, że towarów brakowało, to jeszcze żywność była na kartki, a swoje trzeba było odstać w długiej kolejce. Dziś denerwujemy się, czekając 3 minuty do kasy samoobsługowej. Zapraszamy w krótką podróż d lat 60., 70. i 80. XX wieku. Czekoladę rzucili!

Spis treści

Kolejka po papier albo mięso

31 maja przypada Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego. Z tej okazji postanowiliśmy powspominać. Czas, cierpliwość i dobre relacje z ekspedientkami, które mogły czasem coś odłożyć, a nieraz i doza szczęścia – były kluczem do owocnych zakupów w czasach PRL-u. W sklepie padały pytania: – Mięso jest? A kiedy będzie? Albo papier toaletowy? – Nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie – można było najczęściej usłyszeć.

Tak wyglądały zakupy jeszcze w latach 80. Na ladzie stała wielka waga ze wskazówką pokazującą ilość towaru. Sytuację ratowały niekiedy komitety kolejkowe, stacze kolejkowi, których można było opłacić albo peweksy.

Zakupy na kartki w PRL-u

Z robieniem zakupów w PRL-u szybko kojarzą się poza kolejkami, także kartki. Wprowadzenie kartek na towary (dotyczyły nie tylko żywności) miało je reglamentować, czyli ograniczyć obrót i w danym okresie zapobiegać niedoborom, co nie sprawdziło się w PRL, a sklepy świeciły pustkami.

Ówczesny klient mógł kupić tylko taką ilość towarów, jaka została wyznaczona na otrzymanej kartce. System kartkowy w Polsce funkcjonował w 3 okresach, a najdłuższy był ostatni:

  • 1946-1949,
  • 1951-1953,
  • 1976-1989.

Towary objęte systemem kartkowym zmieniały się. Kartki wydawane były m.in. na

  • cukier,
  • mięso,
  • mąkę,
  • kaszę,
  • ryż,
  • proszek do prania,
  • czekoladę,
  • alkohol (możliwa była zamiana na kawę lub czekoladę).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.