W polskim społeczeństwie wciąż funkcjonuje wiele mitów na temat higieny intymnej, a niektóre z nich są wręcz szkodliwe dla zdrowia. Rozpowszechniają je nawet lekarze ginekolodzy, często płci męskiej.
Kobieca higiena intymna. Jak myć się prawidłowo?
O tym, że trzeba myć się co najmniej raz dziennie, nie trzeba nawet dyskutować. W przypadku kobiet to kwestia szczególnie ważna, ponieważ ze względu na budowę anatomiczną żeńskie narządy płciowe są szczególnie narażone na infekcje. Doprowadzić może do nich już samo niewłaściwe podcieranie się – prawidłowe zawsze odbywa się tylko w kierunku od przodu do tyłu.
Głównym czynnikiem ochronnym pochwy jest kwaśne środowisko, które wytwarzają kolonizujące ją probiotyczne bakterie mlekowe, przede wszystkim z rodzaju Lactobacillus (u mężczyzn występują w cewce moczowej). To właśnie one nie dopuszczają do rozwoju chorobotwórczych mikrobów, m.in. wywołujących kandydozę drożdżaków Candida albicans. Choć ma je większość kobiet (a także panów), powodują rozwój grzybicy tylko wtedy, gdy odporność jest miejscowo osłabiona. Niestety, jest ku temu wiele okazji.
Jak więc myć okolice intymne? Czym to robić, a czym nie, kiedy i jak często? Jakich błędów nie należy popełniać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – i obalamy 10 mitów na temat higieny u kobiet.
Przeczytaj także:
ZOBACZ: Coraz więcej kobiet boi się ciąży i porodu. „Zostajemy sam na sam z tym olbrzymim lękiem, niepokojem, niewiadomą”. Ekspertki: dr n. med. Beata Wróbel, ginekolog i seksuolog, oraz Bianca-Beata Kotoro, psycholog
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna