Ten błąd w ochronie skóry twarzy robi coraz więcej kobiet. Skutek? Przebarwienia, zmarszczki i większe zagrożenie rakiem skóry

Anna Rokicka-Żuk
Tak może być w przypadku kremów „wzbogaconych” o wysoki faktor ochronny SPF
Tak może być w przypadku kremów „wzbogaconych” o wysoki faktor ochronny SPF ArtPhoto studio/freepik.com
Na półkach drogerii obserwujemy nowy trend. To wysyp kremów pielęgnacyjnych z wysokim filtrem UV. Czy sięgając po nie chronimy lepiej twarz? Niekoniecznie, dlatego warto zrewidować nawyki. Inaczej bardziej grożą nam plamy słoneczne, przyspieszone starzenie cery i zmiany nowotworowe.

Spis treści

Krem przeciwzmarszczkowy SPF 50? Sam nie wystarczy

Jeszcze do niedawna do ochrony skóry przed słońcem służyły głównie osobne kosmetyki z filtrem UV, natomiast kremy pielęgnacyjne miały najwyżej SPF 20. Po zastosowaniu kosmetyku o działaniu nawilżającym, ujędrniającym czy przeciw zmarszczkom trzeba było nałożyć kolejny produkt.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Tak może być w przypadku kremów „wzbogaconych” o wysoki faktor ochronny SPF
Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Tak może być w przypadku kremów „wzbogaconych” o wysoki faktor ochronny SPF
ArtPhoto studio/freepik.com

Teraz przybywa markowych kosmetyków „2 w 1”, mają oferować pełną ochronę, czyli SPF 50. Ten faktor ochronny oznacza, że produkt przepuszcza 50 razy mniej promieni UV, czyli tylko 2 proc. Natomiast dla SPF 30 to ok. 3 proc. W praktyce współczynniki wyższe niż 50 wcale nie oznaczają lepszej ochrony, dlatego takie oznaczenia zwykle nie są stosowane.

Problem w tym, że stosując krem z dodanym SPF 50, wiele osób czuje się zwolnionych ze stosowania specjalistycznych kosmetyków ochronnych w prawidłowy sposób. Tymczasem bazowy krem zazwyczaj nie wystarczy, by zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem, które działa na nią niszcząco, powodując powstawanie przebarwień i zmarszczek, ora rakotwórczo.

Czym chronić skórę przed słońcem?

Do ochrony skóry przed słońcem najlepiej służą kosmetyki z wysokim współczynnikiem SPF i o szerokim działaniu, ale tylko wtedy, gdy są aplikowane we właściwy sposób.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Krem ochronny powinien być nakładany 15 minut przed ekspozycją na słońce. Pielęgnacyjny krem stosujemy jednak zazwyczaj z samego rana, nierzadko pod makijaż. Do czasu ekspozycji słonecznej mija zwykle kilka godzin, zwłaszcza, gdy wychodzimy na słońce po pracy. W tym czasie krem ściera się z części twarzy, może też „spłynąć” z potem w gorący dzień. Z ochronnego działania nie pozostaje więc wiele.

Krem SPF powinien być nakładany ponownie co 2 godziny, by zachował skuteczność. I to niezależnie od tego, jaki ma faktor ochronny. Kto jednak smaruje się kremem pielęgnacyjnym po południu (np. przed wyjściem z pracy) oraz wielokrotnie w ciągu części dnia, którą spędza na zewnątrz?

Krem ochronny może działa zgodnie z deklaracjami producenta tylko wtedy, gdy aplikowany jest w odpowiedniej ilości. Jest to ilość, która w przypadku kremu z tubki pokrywa aż 2 palce (wskazujący i środkowy) na całej ich długości, czyli aż kilkanaście centymetrów. Wiele osób nakłada jednak najwyżej połowę tej objętości, gdy stosuje kosmetyk przeciwsłoneczny. O wiele trudniej uzyskać efekt ochronny, jeśli do dyspozycji mamy tylko drogi krem pielęgnujący.

Jak długo można przebywać na słońcu? Użyj darmowego kalkulatora opalania

Jak długo można przebywać na słońcu? Użyj darmowego kalkulatora opalania

Chcesz mieć piękną opaleniznę? Uważaj na słońce, żeby się nie spalić. Jak uniknąć oparzeń słonecznych? Skorzystaj z darmowego kalkulatora opalania, za pomocą którego obliczysz ile czasu możesz się bez...

Monika Góralska
Monika Góralska

Krem z filtrem UV powinien być stosowany na suchą skórę. Jeżeli twarz się poci, filtr traci skuteczność i trzeba nakładać go od nowa. Tymczasem w przypadku np. kosmetyku ujędrniającego może to być trudne z uwagi na jego konsystencję. Wielokrotne nakładanie mogłoby też w niektórych przypadkach doprowadzić do przedawkowania składników aktywnych.

Jest jeszcze jednak kwestia. Czy z rana smarujesz drogim kremem także uszy? Szyję i dekolt? Również takie nieoczywiste miejsca wymagają ochrony.

Choć chcemy lepiej, niestety wychodzi gorzej. Nie warto więc rezygnować z właściwej ochrony skóry twarzy, jaką jest dodatkowy kosmetyk. Może to być lekki krem, sztyft albo spray – byle był używany tak często, jak powinien.

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet