Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transport elementów farmy wiatrowej w Pietrowicach Wielkich zakończony. 36 tys. gospodarstw domowych skorzysta z zielonego prądu

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
36 tys. gospodarstw domowych skorzysta z zielonego prądu
36 tys. gospodarstw domowych skorzysta z zielonego prądu VSB Energie Odnawialne Polska
Zakończył się trwający od początku roku transport elementów farmy wiatrowej Racibórz, którą buduje w Pietrowicach Wielkich firma VSB Energie Odnawialne Polska. Inwestor jest już także po pracach preinstalacyjnych. Do końca roku zamierza oddać do użytku farmę, która zapewni zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych.

Zakończenie etapu preinstalacji oznacza, że przy pomocy ciężkiego sprzętu udało się ustawić dolne sekcje wszystkich 13 wiatraków, które będą produkować zieloną energię w gminie Pietrowice Wielkie. Na teren inwestycji przetransportowano także wszystkie elementy turbin, pochodzące z fabryk Nordex.

– Przewidujemy, że dalsze prace montażowe potrwają do czerwca – mówi Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska. Polegają one na posadowieniu kolejnych, wyższych sekcji wież, na których zamontowane będą gondole, przekładnie i wirniki, do których mocuje się następnie skrzydła wiatraków. – Tempo montażu dopasowujemy do warunków pogodowych. Ponieważ projekt przewiduje zapas czasowy na wypadek silnego wiatru, zachowujemy pełne bezpieczeństwo i nie ścigamy się z terminami – dodaje Marek Matkowski.

Równolegle rozpoczynają się prace instalacyjne wewnątrz turbin wiatrowych, polegające m.in. na przyłączaniu kabli średniego napięcia, prowadzących do stacji transformatorowej i sieci odbiorcy zielonej energii, którym jest Tauron Dystrybucja S.A.

Skrzydła wiatraków wzorowane sową?

Okazuje się, że w turbinach zastosowano rozwiązania technologiczne oparte na przyrodzie. Konstruktorzy skrzydeł wiatraków przeanalizowali fenomen bezszelestnego polowania sów. Zauważyli, że cichy lot sowy to zasługa specjalnego kształtu piór, niwelującego zawirowania powietrza. Mechanizm ten odwzorowano w konstrukcji turbin wiatrowych, montowanych na farmie Racibórz. Dla redukcji słyszalności turbin zaprojektowano specjalne ząbkowane krawędzie, naśladujące w prosty sposób układ piór na skrzydłach sowy.

Kolejna technologiczna innowacja to betonowe pierścienie, montowane na wieżach, których zadaniem jest tłumienie drgań. Tego typu rozwiązania zapobiegają ruchom oscylacyjnym w przypadku silniejszych podmuchów wiatru. Są stosowane także w nowoczesnych wieżowcach na całym świecie. Jak tłumaczy firma VSB, dzięki temu prostemu rozwiązaniu konstrukcje pietrowickich wiatraków mają być jeszcze bardziej bezpieczne.

Zielony prąd dla ok. 36 tys. gospodarstw domowych

Inwestycja powstaje na terenie czterech sołectw: Makowa, Cyprzanowa, Pawłowa i Kornic. Przedsięwzięcie z jednej strony wpisuje się w transformację energetyczną Polski i Europy, zmierzająca do uniezależnienia się od importu paliw kopalnych. Z drugiej, kiedy zacznie działać, oznacza wymierne korzyści finansowe dla gminy w postaci podatków i opłat za użyczenie nieruchomości, a dla właścicieli gruntów w formie czynszów za dzierżawę. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie roku i zapewniać zielony prąd ok. 36 tysiącom gospodarstw domowych.

- Dzięki mocy zainstalowanej 41,6 MW, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 tysiące ton - informuje VSB.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera