Trendy na TikToku 2023: oto najpopularniejsze typy filmików na platformie. Jak chronić młodzież przed szkodliwymi viralami? Zobacz nagranie

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Trendy z TikToka bywają zaskakujące. Wyzwania, w których chętnie bierze udział młodzież mogą być niebezpieczne. Jak z nimi o tym rozmawiać?
Trendy z TikToka bywają zaskakujące. Wyzwania, w których chętnie bierze udział młodzież mogą być niebezpieczne. Jak z nimi o tym rozmawiać? Unsplash
Tik Tok to platforma, na której młodzież bawi się, uczy, ale też miejsce inspiracji. Często kontrowersyjnych i niebezpiecznych. Dzieci łatwo poddają się wpływom viralowych filmików, co potwierdza ostatni szokujący trend... pełzania. Dlaczego tak się dzieje? Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w mediach społecznościowych? W trójce trendów na TikToku w 2023 roku umieściliśmy też dwa rodzaje filmików, które zdobywają największe liczby wyświetleń i są inspiracją do spędzania czasu dla młodzieży.

Spis treści

TOP 3 trendy na platformie TikTok w 2023 roku

Chodzenia na czworakach znajduje się w trójce trendów ze względu na zaskakująco szybko rosnącą liczbę odsłon i szokujący charakter tego trendu. Kolejne dwa nie należą do dziwacznych, a w TOP 3 znalazły się jako najbardziej popularne typy tiktokowych filmików:

  • opętanie przez pełzanie;
  • haul (szybkie zakupy i ich prezentacja);
  • daily routine (pokazywanie swojej rutyny: poranka, uczenia się, drogi do szkoły itd.).

Nagranie szokującego trendu na TikToku

Od czasu do czasu na platformie ukazują się różnego rodzaju wyzwania i akcje, które mają globalny zasięg, ale nie dostarczają, ani rozrywki, ani wartości edukacyjnej, a czasem są to nawet trendy niebezpieczne lub zarażające życiu. Socjologowie i psychologowie alarmują, aby rodzice rozmawiali ze swoimi dziećmi i interesowali się tym, jakie treści przyswajają chłonne umysły młodzieży.

– Edukacja dzieci na temat zagrożeń w wirtualnym świecie, jak również na temat hejtu, staje się kluczowym elementem w dzisiejszych czasach. Warto również być gotowym na natychmiastowe interwencje w przypadku odkrycia fascynacji niebezpiecznymi trendami, takimi jak zażywanie substancji czy ucieczki z domu – komentuje psycholog szkolny Agnieszka Juszczyk.

Tylko w pierwszym kwartale tego roku platforma TikTok usunęła 99 proc. filmów naruszających zasady dotyczące bezpieczeństwa nieletnich, a także 17 mln kont podejrzanych o wiek poniżej 13 lat, jednak trudno nadążyć za szybko rozprzestrzeniającymi się filmikami, które stają się viralami i docierają do milinów młodych widzów, jak np. szokujący trend o nastolatkach, które... pełzają po centrach handlowych.

Młodzież chodząca na czworakach lub pełzająca po sklepach to jeden z ostatnich dziwacznych i niepokojących trendów zapoczątkowany prawdopodobnie na koncie „crawly possessed” (ang. opętany pełzaniem), które do tej pory zamieściło ok. 40 nagrań. Zyskały one 24 mln polubień, a śledzi je ponad 300 tys. ludzi. Najpopularniejszy z filmików został odtworzony ponad 34 mln razy.

W Polsce w sidła trendu wpadli nastolatkowie dużych miast, zauważono np. młodzież bawiąca się w ten sposób w centrum handlowym Blue City w Warszawie. Poniższe nagranie prezentuje, na czym polega „zabawa”.

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie?

W okresie poszukiwania pasji, przynależności i budowania światopoglądu, młodzież, zwłaszcza nastolatkowie, coraz częściej odnajduje zrozumienie, wspólnotę i uwagę w świecie wirtualnym, głównie na mediach społecznościowych. Te platformy stanowią integralną część ich rzeczywistości, dlatego właśnie tam poszukują akceptacji i identyfikacji. Jak wyjaśnia nam psycholog kliniczny i szkolny Mgr Agnieszka Juszczyk, rola rodziców staje się kluczowa w zapewnianiu bezpieczeństwa i edukowaniu młodzieży na temat różnych zagrożeń.

– Ochrona dzieci przed potencjalnymi niebezpieczeństwami online wymaga od rodziców wyznaczania klarownych granic, szczególnie w kontekście zaleceń dotyczących wieku dostępu do platform, jak TikTok. To nie tylko kwestia zabezpieczenia przed treściami nieodpowiednimi dla wieku, ale również budowania świadomości na temat konsekwencji internetowych interakcji – dodaje ekspertka.

Wprowadzając żelazne zasady, warto robić to w atmosferze dyskusji, szczególnie jeśli mówimy o nastolatkach. Zachęcanie do otwartej rozmowy i słuchanie ich oceny tych treści online, które znajdujemy w sieci, pomoże nam rodzicom i nauczycielom lepiej zrozumieć młodzieńcze motywacje i ich poglądy.

– Pełnienie roli rodzica nastolatka to równowaga między ustanawianiem granic a byciem wsparciem, przy jednoczesnym przekazywaniu odpowiedzialności. Warto inwestować czas w budowanie zdrowych relacji, które umożliwią młodym ludziom swobodne dzielenie się swoimi doświadczeniami – podsumowuje psycholog.

Jakie treści znajdziemy na TikToku?

Na TikToku znajdziemy różnorodne treści dotyczące stylu życia, hobby, kosmetyki, designu wnętrz, sportu, a nawet budownictwa. Platforma oferuje szeroki zakres treści edukacyjnych, które są publikowane przez specjalistów, naukowców i pasjonatów. Są tam także treści rozrywkowe i humorystyczne, a także modne techniki relaksacyjne jak ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response), czyli nagrania różnych, często powtarzanych dźwięków m.in. codziennych czynności (np. gotowanie wody), które mają ukoić i wprowadzić w dobry nastrój.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji