Trening mentalny - dlaczego jest ważny dla sportowców

Materiał informacyjny Sensly
Rekreacyjne uprawnianie aktywności fizycznej nie wymaga bicia rekordów i pokonywania przeciwników. W przypadku zawodowych sportowców jest inaczej. Oczekiwania wobec nich są znacznie większe. Każdy sportowiec zawodowy powinien zatem korzystać z pomocy specjalistów z zakresu psychologii sportu. Dzięki niej dowie się, jak radzić sobie ze stresem, niepowodzeniami i brakiem chęci do treningów. Zawodnikom, którzy mają trudności z osiąganiem sukcesów w swojej dyscyplinie, nie zawsze pomogą trenerzy, skupiający się na technice. Umiejętności techniczne niewiele dadzą, gdy sportowiec nie radzi sobie ze stresem. Z jego skutkami można poradzić sobie, gdy rozpocznie się współpracę z trenerem mentalnym. Na czym polega trening mentalny i dlaczego warto z niego skorzystać?

Czym jest trening mentalny?

Co daje trening mentalny i na czym polega? Sportowcy, którzy skupiają się na treningu mentalnym, uczą się jak kontrolować emocje, by osiągać lepsze wyniki w swojej dyscyplinie. Z pomocą psychologa szukają przyczyn swoich problemów i poznają sposoby panowania nad stresem. Sportowiec, zgłaszając się do trenera mentalnego, ogranicza ryzyko, że nie poradzi sobie z trudnymi emocjami w czasie najważniejszych rozgrywek.

Przeczytaj więcej na https://sensly.com/specjalisci/psycholog-sportowy-online

W czym pomaga psychologia sportu?

Elementy treningu mentalnego przydają się wszystkim sportowcom. Dotyczy to nawet najspokojniejszych osób, które mają poczucie, że panują nad emocjami. Jak może im pomóc trening mentalny? Dzięki niemu mogą zdobyć większą motywację do treningów i pokonywania przeciwników. Rady udzielane przez Sensly przydają się również osobom, które uległy kontuzji i przechodzą przez żmudną rehabilitację przed powrotem do normalnych treningów. Psycholog pomaga uporać się ze zniechęceniem i koniecznością długiego oczekiwania na pojawienie się pierwszych efektów.

Trener mentalny wspiera sportowców nie tylko w czasie rozgrywek. Dzięki jego poradom osoby uprawiające sport poznają sposoby na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami w codziennym życiu. Sportowiec dowiaduje się, jak pogodzić życie rodzinne i towarzyskie z treningami, a także co zrobić, by uporać się z rozłąką z bliskimi w czasie długich wyjazdów na zawody i zgrupowania.
Przygotowanie mentalne zawodnika sprawia, że łatwiejsze jest wyznaczanie celów realnych do wykonania. Dzięki temu zawodnik może prowadzić ze sobą pozytywny dialog wewnętrzny, by znaleźć w sobie siły do ukończenia planu treningowego lub uzyskania satysfakcjonującego wyniku w czasie turnieju.

Kto może skorzystać z treningu mentalnego?

Na trening mentalny może zgłosić się każdy sportowiec bez względu na posiadane doświadczenie, wiek i uprawianą dyscyplinę. Rozmowy z psychologiem pomagają zarówno sportowcom, którzy startują w zawodach indywidualnie, jak i tym, którzy w rozgrywkach biorą udział wraz z drużyną. Trener mentalny wykorzystuje elementy psychologii pozytywnej, dlatego jego porady są istotne w szczególności dla sportowców, którzy mają tendencję do pesymistycznego myślenia i poddawania się w przypadku niepowodzeń.

Trening mentalny w przypadku doświadczonych zawodników pomaga uporać się z kryzysami emocjonalnymi z powodu spadków formy i utraty pozycji lidera. Dzięki przemyślanej pracy z psychologiem każdy zawodnik jest w stanie rozwiązać swoje problemy i powrócić na szczyt. Bez współpracy z trenerem mentalnym same treningi fizyczne mogą nie wystarczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie