Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie pojawił się innowacyjny licznik. Na elewacji TAURON Areny Kraków wyświetla się "ślad wodny". O czym nas informuje?

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Licznik śladu wodnego, który pojawił się w piątek, 19 kwietnia, na elewacji TAURON Areny Kraków będzie miał za zadanie pokazywać, ile wody zużywa przeciętny Polak, gotując, pijąc, kąpiąc się, a także konsumując produkty, do których stworzenia potrzebna jest woda. Jego pojawienie się jest związane z przypadającym już za kilka dni – 22 kwietnia, Międzynarodowym Dniem Ziemi. Licznik będzie się włączał codziennie o godzinie 20.00.

W piątek, w symbolicznej inauguracji instalacji licznika wzięli udział: zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, prezes Wodociągów Miasta Krakowa Piotr Ziętara, prezes Fundacji Green Festival Grzegorz Dukielski oraz dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland Kamil Wyszkowski.

– Mam nadzieję, że pojawienie się licznika na elewacji TAURON Areny Kraków pomoże nam wszystkim uświadomić sobie, jak dużo zużywamy wody i jaki ma to wpływ na naszą planetę. Aby zapobiec katastrofie klimatycznej, musimy intensywnie działać na wielu obszarach, w tym także w zakresie edukacji przyrodniczej. Liczę więc, że ta instalacja będzie impulsem dla krakowian do wprowadzenia przyjaznych planecie zmian w swoim codziennym życiu, szczególnie do bardziej rozsądnego korzystania z wody – podkreślał zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Licznik śladu wodnego na elewacji TAURON Areny Kraków to kontynuacja projektu zainaugurowanego w roku 2021 w formie licznika emisji CO2 , licznika ginących gatunków (rok 2022) oraz licznika wylesiania (rok 2023). Tym razem uwypuklony jest kolejny istotny problem środowiskowy, jakim jest dostęp do słodkiej, pitnej wody.

Licznik pokazuje, ile wody zużywa przeciętny Polak w sposób bezpośredni (pijąc, gotując, kąpiąc się), a ile w sposób pośredni konsumując produkty, do których wytworzenia konieczna jest woda (żywność, artykuły przemysłowe, nawadnianie pól, czy rafinacja ropy naftowej).

Festiwal Filmów Ekologicznych

Piątkowe wydarzenie było też okazją do przedstawienia programu festiwalu filmów ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival, którego tegoroczna, siódma edycja odbędzie się w dniach 12–18 sierpnia w Krakowie. Widzowie przez 7 festiwalowych dni będą mogli zobaczyć najlepsze polskie i światowe produkcje mówiące o problemach środowiskowych.

W tym roku dla pokazy będą się odbywać w czterech plenerowych kinach:

  • Kino Centralne We Love Cinema (Bulwar Czerwieński, na wysokości ulicy Koletek)
  • Kino Kameralne (Bulwar Czerwieński na wysokości kortów Nadwiślan)
  • Kino dla Dzieci InPost (Bulwar Czerwieński, na wysokości ulicy Smoczej)
  • Kino Galerii Krakowskiej na Placu Nowaka Jeziorańskiego.

Wśród filmów znajdują się produkcje nagrodzone na festiwalach Sundance, Cannes i Berlinale: „Czekając na przypływ” Sarvnika Kaura, „White plastic sky” Tibora Banoczki, Sarolta Szabo czy „Czas na atom” Oliviera Stone’a. W konkursie będzie można też zobaczyć liczną reprezentacje polskich filmów, a także repertuar przygotowany specjalnie dla najmłodszych widzów.

Festiwal jest organizowany przez Fundację Green Festival, UN Global Compact Network Poland.

Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska