W południowej i zachodniej Europie walentynki świętowane są już od średniowiecza! W Polsce święto zakochanych tak naprawdę zaczęło być popularne latach 90. XX wieku. Jedni je uwielbiają, inni nie mogą znieść. Taka emocjonalna rozbieżność to dobry początek do dyskusji - choćby na memy. Zobaczcie!

Zobacz galerię

Święto zakochanych przypada 14 lutego. Nazwa święta pochodzi od imienia św. Walentego. Właśnie 14 lutego obchodzone jest jego wspomnienie w Kościele katolickim.

Kim był ten święty?

Jak podaje Wikipedia, Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Dlaczego? Klaudiusz uważał, że najlepszymi żołnierzami są ci legioniści, którzy nie mają rodzin.

Zakaz cesarza złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia. A tam... zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Zaręczyli się.

Legenda głosi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. Nie wiadomo, czy dlatego, że Walenty złamał zakaz, czy dlatego, że bał się jego nadprzyrodzonych mocy.

W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Tak oto legenda o tragicznej śmierci zakochanego biskupa stała się powodem radosnego świętowania wieki później.

Co na temat walentynek mówi internet?

Zobaczcie najlepsze memy:

Zobacz galerię

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego