Wczesna menopauza oznacza wyższe ryzyko chorób serca. O ile ono wzrasta?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Opracowanie:
Ryzyko problemów z sercem wzrasta, jeśli menopauza nastąpiła przedwcześnie, co dotyka ok. 1 proc. kobiet.
Ryzyko problemów z sercem wzrasta, jeśli menopauza nastąpiła przedwcześnie, co dotyka ok. 1 proc. kobiet. 123RF.com
Kobiety przechodzące menopauzę przed 40. rokiem życia są w większym stopniu narażone na rozwój niewydolności serca i migotanie przedsionków – informuje „European Heart Journal”, pismo wydawane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Wczesna menopauza nie jest dobra dla serca

Naukowcy z Uniwersytetu Koreańskiego w Seulu przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 1,4 mln kobiet, z których 2 proc. przeszło menopauzę przed 40. rokiem życia (średnio w wieku 36,7 lat). Badacze zaobserwowali, że im szybciej występowała menopauza, tym większe było ryzyko wystąpienia niewydolności serca i migotania przedsionków po 60. roku życia.

U pań, które przeszły menopauzę przed 40. rokiem życia ryzyko niewydolności serca było o 39 proc. większe, a ryzyko migotania przedsionków o 11 proc. większe niż u kobiet, u których wystąpiła ona po 50. roku życia – wynika z badania.

Przedwczesna menopauza (przed 40. rokiem życia) występuje u 1 proc. kobiet. Wcześniejsze badania wskazywały, że zarówno przedwczesne, jak i wczesne (przed 45. rokiem życia) klimakterium ma związek z większym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, jednak dotąd niewiele było dowodów na zwiększone ryzyko migotania przedsionków i niewydolności.

Uzupełnij domową apteczkę

Układ krwionośny cierpi, gdy spada estrogen. Warto zmienić nawyki

Jak podkreślają badacze, choroby układu sercowo-naczyniowego u kobiet rozwijają się zazwyczaj około 10 lat później niż u mężczyzn. Jest to związane z korzystnym działaniem estrogenu. Zaprzestanie miesiączkowania i spadek poziomu tego hormonu sprawia jednak, że kobiety stają się bardziej podatne na choroby serca.

– Kobiety doświadczające przedwczesnej menopauzy muszą mieć świadomość, że są w większym stopniu niż ich rówieśniczki narażone na rozwój problemów układu sercowo-naczyniowego. Może stanowić to motywację do zmiany nawyków ma zdrowsze – mówi dr Ga Eun Nam, autorka analizy (DOI: 10.1093/eurheartj/ehac364).

(PAP)

Zobacz także: Rośnie jak chwast, jest dobra na menopauzę i PMS. Poznaj cenne właściwości koniczyny czerwonej

koc/ zan/
Oprac. PZ

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Molly
u mnie na szczęście jednak po 40-tce menopauza się pojawiła ;) więc liczę, że jednak większość tych dolegliwości mnie nie dotyczy, biorę od dłuższego czasu promensil forte z czerwoną koniczyną, czuję się dobrze, nie tyję i też układ kostny jest wspomagany, osteoporoza to częsta dolegliwość związana z menopauzą i wiekiem
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet