Woda z aloesem to orzeźwiający napój na upalne dni. Może obniżyć cukier we krwi oraz przyspieszyć odchudzanie. Jak zrobić wodę z aloesem?

Agata Siemiaszko
Woda z miąższem aloesu to smaczna przekąska o zdrowotnych właściwościach. Sprawdź, co się dzieje z organizmem, gdy sięgasz po aloes do picia. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Woda z miąższem aloesu to smaczna przekąska o zdrowotnych właściwościach. Sprawdź, co się dzieje z organizmem, gdy sięgasz po aloes do picia. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. fot. Getty Images
Aloes to roślina, która korzystnie wpływa na cały organizm. Dzięki zawartości antyoksydantów, picie wody z aloesem chroni komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, a tym samym spowalnia proces starzenia się skóry. Wykazano, że miąższ aloesu wspiera także leczenie łuszczycy i zmian trądzikowych. Podpowiadamy, dlaczego jeszcze warto po niego sięgać. Sprawdź, co się dzieje z organizmem, gdy pijesz wodę z aloesem.

Spis treści

Dlaczego warto pić wodę z miąższem aloesu?

Aloes do picia można przygotować w domu, jednak wymaga to znalezienia odpowiedniej rośliny, której liście mają od 2 do 5 lat. Takie liście należy uciąć u podstawy, umyć i włożyć do lodówki na 24 godziny, po to, aby zwiększyć aktywność składników czynnych. Następnie należy przekroić na połowę i zebrać substancję żelową. Sam miąższ można pokroić w kostkę lub zblendować na gładką masę. Aloes należy spożyć w ciągu 2 dni.

Łatwiejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupienie gotowego produktu, który zawiera sam miąższ, bez skórek, cukru, konserwantów i sztucznych dodatków smakowych. Takie napoje pozbawione są również antrachinionów, dzięki czemu ryzyko wystąpienia biegunek jest niewielkie. Należy również dokładnie przestrzegać zalecanej dziennej porcji do spożycia, która zawsze podana jest na etykiecie opakowania. W galerii przedstawiamy powody, dla których warto sięgać po wodę z miąższem aloesu.

Dlaczego warto pić wodę z aloesem?

Na co dobry jest aloes? Zobacz, jak stosować żel i sok z aloesu na jelita i skórę

Na co dobry jest aloes? Zobacz, jak stosować żel i sok z aloesu na jelita i skórę

Aloes zwyczajny to całkiem niezwyczajna roślina, znana ze swoich właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. W soczystych liściach kryje się bowiem żelowy miąższ, z którego pozyskiwany jest tzw. aloes ...

Właściwości zdrowotne aloesu

Aloes zwyczajny (Aloe vera) to sukulent, którego liście służą roślinie jako magazyn wody i substancji odżywczych. To właśnie one stanowią cenny surowiec, który powszechnie używany jest do produkcji artykułów spożywczych, ale również naturalnych kosmetyków.

Czytaj: Ten kosmetyk to must have latem! Zobacz, na co pomaga żel aloesowy i jak stosować go na skórę i włosy

Miąższ liści w 99 proc. składa się z wody, a resztę stanowią witaminy, związki mineralne, aminokwasy, sterole, cukry proste i antyoksydanty. Roślina jest również doskonałym źródłem witamin A, C i E, a także witaminy B12, kwasu foliowego i choliny. Substancja ta odżywia komórki nerwowe i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym demencji.

Miąższ aloesu zawiera wiele enzymów, w tym aliazę, amylazę, katalazę, peroksydazę i bradykinazę, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne, a dzięki temu wspomaga leczenie zmian skórnych.

Dodatkowo aloes jest źródłem cennych pierwiastków, w tym:

  • wapnia,
  • magnezu,
  • miedzi,
  • chromu,
  • selenu,
  • manganu,
  • potasu,
  • cynku.

Warto także wspomnieć o rozpuszczalnym błonniku pokarmowym, który obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Dodatkowo ten rodzaj błonnika na długo daje uczucie sytości i zmniejsza chęć podjadania między posiłkami.

Woda z grejpfrutem orzeźwia, ułatwia detoks i odchudzanie! Wypróbuj prosty przepis

Woda z grejpfrutem orzeźwia, ułatwia detoks i odchudzanie! Wypróbuj prosty przepis

Woda z grejpfrutem to świetny sposób na nawodnienie organizmu podczas upałów oraz przywrócenie młodego wyglądu swojej skórze. Dodatkowo spożywanie jej przed posiłkiem zmniejsza apetyt, co wspomaga odc...

Monika Góralska
Monika Góralska

Aloes do picia – przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

Aloes jest uznawany za bezpieczną roślinę, która stosowana w umiarkowanych ilościach nie powinna wywoływać skutków ubocznych. Natomiast skórki są źródłem antrachinionów, które wykazują działanie przeczyszczające, dlatego należy kupować produkty zawierające sam miąższ.

Aloes rzadko powoduje reakcje alergiczne, jednak przed pierwszym użyciem należy sprawdzić, jak skóra reaguje na produkt. Również przed spożyciem wody z dodatkiem aloesu konieczne jest upewnienie się, czy nie wywoła ona alergii. Jeśli występują jakiekolwiek niepokojące objawy, należy bezzwłocznie przerwać kurację aloesem i skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu!

Aloes może wchodzić w reakcję z różnymi lekami, szczególnie z:

  • przeczyszczającymi,
  • moczopędnymi,
  • przeciwcukrzycowymi,
  • zmniejszającymi krzepliwość krwi – warfaryną,
  • wspierającymi pracę serca – digoksyną.

Woda z aloesem może także wpływać na działanie suplementów diety, dlatego przed rozpoczęciem kuracji konieczna jest konsultacja z ekspertem. Lekarze sugerują, że aloesu nie powinny pić kobiety ciężarne i karmiące, dzieci poniżej 12. roku życia, a także osoby z niewydolnością nerek lub serca i z zaburzeniami pracy jelit.

Noworoczne wyzwanie: pij codziennie wodę z cytryną i zobacz, co się stanie

Noworoczne wyzwanie: pij codziennie wodę z cytryną i zobacz, co się stanie

Woda z cytryną na czczo bywa przede wszystkim kojarzona ze sposobem na odchudzanie. Ale plusów z rozpoczynania dnia od tego napoju jest o wiele więcej. Poranne picie wody z sokiem z cytryny pomaga m.i...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet