Wyprawka szkolna 2021. Ile wydamy w tym roku? Gdzie kupimy? Co z pieniędzmi z programu Dobry Start? [GALERIA]

Redakcja
Najwięcej, bo 36 proc. badanych wydaje na wyprawkę szkolną od 301 do 500 złotych, a 31 proc. przeznaczy na ten cel pomiędzy 101 a 300 złotych.
Najwięcej, bo 36 proc. badanych wydaje na wyprawkę szkolną od 301 do 500 złotych, a 31 proc. przeznaczy na ten cel pomiędzy 101 a 300 złotych. Karolina Misztal/ Polska Press
Ile na wyprawkę dla swoich dzieci wydamy w tym roku? Gdzie najchętniej kupujemy artykuły szkolne? Jak na tę kategorię zakupów wpływa pandemia? Co z nauczaniem zdalnym? I wreszcie jak zdobyć 300 złotych z rządowego programu Dobry Start?

Jak się okazuje 7 na 10 Polaków Polacy zaczynają kompletować szkolne wyprawki dla swoich pociech już w sierpniu. Z kolei blisko 15 proc. odkłada ten moment na wrzesień. Grupa zapobiegliwych rodziców, planujących szkolne zakupy już w lipcu, jest najmniejsza i stanowi zaledwie 9 proc.- wynika z badania PAYBACK Opinion Poll.

Najwięcej, bo 36 proc. badanych wydaje na wyprawkę szkolną od 301 do 500 złotych, a 31 proc. przeznaczy na ten cel pomiędzy 101 a 300 złotych.

Wyprawka szkolna 2021. Ile wydamy w tym roku? Gdzie kupimy? ...

60 proc. ankietowanych przybory do szkoły kupuje w super- i hipermarketach. W dedykowanych sklepach z artykułami szkolnymi i biurowymi zakupy robi około 24 proc. z nas, a zaledwie 12 proc. wykorzystuje w tym celu kanał online.

Jak wynika z badania, 30 proc. ankietowanych co roku kupuje nowe artykuły do szkoły. Z drugiej strony, niemal 60 proc. respondentów wykorzystuje część przyborów z poprzedniego roku, a co dziesiąty stara się wykorzystać jak najwięcej artykułów z poprzedniego roku lub te, które wcześniej należały do starszego rodzeństwa.

– W przypadku rodziców uczniów szkół podstawowych, ponad połowa ankietowanych wskazała, że potrzebne podręczniki zapewnia szkoła. Wśród tych badanych, którzy muszą kupić książki własną rękę, 21 proc. korzysta ze sklepów internetowych, a 17 proc. z księgarni stacjonarnych. Podręczniki z drugiej ręki kupuje około 6 proc. naszych respondentów – wskazuje Katarzyna Grzywaczewska, Dyrektor Marketingu w PAYBACK Polska, cytowana w komunikacie.

W przypadku rodziców dzieci uczących się w szkołach ponadpodstawowych, zaledwie 5 proc. badanych wskazuje, że niezbędne podręczniki są zapewniane przez placówki edukacyjne. 46 proc. ankietowanych książki kupuje online, a około 16 proc. w księgarniach stacjonarnych. Z kolei 27 proc. decyduje się na zakup z drugiej ręki, a 6 proc. zdobywa je innymi sposobami.

Najwięcej, bo 36 proc. badanych wydaje na wyprawkę szkolną od 301 do 500 złotych, a 31 proc. przeznaczy na ten cel pomiędzy 101 a 300 złotych.

Wyprawka szkolna 2021. Ile wydamy w tym roku? Gdzie kupimy? ...

Oprócz przyborów szkolnych, większość badanych (85 proc.) planuje uzupełnienie garderoby swoich pociech. Z kolei 26 proc. respondentów, co może być związane z ewentualnym powrotem zdalnego nauczania, zamierza kupić sprzęt elektroniczny. Wśród tej grupy, najwięcej ankietowanych (40 proc.) planuje zakup nowego laptopa, 18 proc. – tabletu, a po 17 proc. badanych komputera stacjonarnego i smartfona.

Najwięcej, bo 36 proc. badanych wydaje na wyprawkę szkolną od 301 do 500 złotych, a 31 proc. przeznaczy na ten cel pomiędzy 101 a 300 złotych.

Zakupy artykułów szkolnych sfinansujemy przede wszystkim z bieżących dochodów i oszczędności lub ze środków z programu „Dobry Start” 300+, na co wskazało odpowiednio 38 i 37 proc. respondentów. Co ważne, w większości wypadków (66 proc.) szkolne plany zakupowe Polaków nie zostały pokrzyżowane przez pandemię. Jednak co czwarty ankietowany przyznał, że w związku z sytuacją epidemiczną przeznaczy na ten cel mniejszych budżet, a tylko 8 proc. badanych zamierza wydać na wyprawkę szkolną więcej w związku z COVID-19.

O ile pandemia nie ma większego wpływu na plany zakupowe respondentów, o tyle może budzić obawy w związku z ewentualnym powrotem zdalnego nauczania, co przyznaje 65 proc. ankietowanych. W tej grupie 26 proc. osób obawia się o zdrowie swojego dziecka, co jest związane ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu przed komputerem, 23 proc. zwraca uwagę, że taka sytuacja może niekorzystanie odbić się na wynikach w nauce, a zdaniem 22 proc. badanych – na rozwoju kompetencji społecznych dziecka.

Z kolei wśród osób, które nie oceniają powrotu zdalnego nauczania negatywnie (35 proc.), co trzeci badany zwraca uwagę, że posiada w domu miejsce, które jest dobrze przystosowane do nauki online. 23 proc. respondentów jest spokojniejszych o zdrowie dzieci, gdy te uczą się zdalnie, a 17 proc. docenia, że dzięki temu mają więcej okazji do wspólnego spędzania czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet