#Wyroknakobiety. Trybunał Konstytucyjny orzekł: aborcja z przesłanek embriopatologicznych niezgodna z konstytucją!

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu ciężkie wady płodu jest zgodna z konstytucją. Sprawa trafiła do TK na wniosek grupy posłów kwestionujących zasadność aborcji. Mimo pandemii 22 października pod siedzibą TK zebrali się protestujący w obronie praw kobiet.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu ciężkie wady płodu jest zgodna z konstytucją. Sprawa trafiła do TK na wniosek grupy posłów kwestionujących zasadność aborcji. Mimo pandemii 22 października pod siedzibą TK zebrali się protestujący w obronie praw kobiet. Adam Jankowski / Polska Press
Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodna z konstytucją. W rozprawie uwzględniono m.in. dwie opinie Fundacji Ordo Iuris. TK podważył zasadność ustawy antyaborcyjnej.

Trybunał Konstytucyjny na wniosek grupy posłów prawicy zdecydował, żę zapisana w ustawie dostępność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu nie jest zgodna z konstytucją. Ten wyrok w praktyce oznacza wprowadzenie niemal całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Tym samym ziścił się najgorszy scenariusz, jakiego obawiały się obrończynie praw kobiet.

- Stało się. Dziś dzień hańby! #TK wprowadził całk. zakaz aborcji. Polska Kaczyńskiego i Dudy w gronie totalitarnych reżimów, jak 3 Rzesza Hitlera, ZSRR Stalina, Rumunia Ceaușescu - których prawo pozbawiło kobiety wolności i godności – napisała na Twitterze posłanka na Sejm, działaczka społeczna i przewodnicząca Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Wanda Nowicka.

W 2019 roku już po raz drugi do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek posłów podważających zgodność obowiązujących przepisów z konstytucją. Za pierwszym razem taki wniosek nie został rozpatrzony ze względu na zakończenie kadencji parlamentu. Tym razem obrady Trybunału Konstytucyjnego doszły do skutku.

Obowiązująca dotychczas w Polsce ustawa aborcyjna została zaskarżona przez 119 posłów Prawa i Sprawiedliwości, PSL-Kukiz'15 i Konfederacji, reprezentowanych przez Bartłomieja Wróblewskiego i Piotra Uścińskiego. Posłowie uważają za niekonstytucyjną przesłankę embriopatologiczną, która dopuszcza możliwość przerwania ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu lub zagrożenia jego życia. Stanowisko posłów pokrywa się z przedstawionym wiosną br. w Sejmie przez Kaję Godek projektem zakładającym zakaz aborcji w sytuacji, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu bądź nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Według przeciwników aborcji w przypadku ciężkich wad płodu przerwanie ciąży stanowi brak poszanowania ochrony godności człowieka.

W kwietniu 2020 r. Sejm odrzucił obywatelski projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Projekt „Zatrzymaj aborcję” trafił do Sejmu w trakcie lockdownu, kiedy obowiązywał zakaz zgromadzeń publicznych, przez co kobiety nie mogły wyjść na ulicę i sprzeciwić się propozycji prawicowych środowisk.

Wiele osób wywieszało wówczas plakaty w oknach na znak protestu, przedstawiające kobietę w maseczce, Miały także miejsce tzw. strajki samochodowe, polegające na jeżdżeniu po mieście samochodem oplakatowanym materiałami obrońców aborcji.

Teraz sytuacja powtórzyła się – przeciwnicy usuwania ciąży świętują w momencie, gdy wprowadzono miękki lockdown, a w czwartek 22 października rząd miał podać do wiadomości publicznej informacje na temat dodatkowych obostrzeń. Środowiska feministyczne podkreślają, że zmiana przepisów była forsowana po cichu, kiedy oczy większości Polaków są zwrócone w kierunku wiadomości związanych z COVID-19.

- Apelujemy do wszystkich członków uzurpatorskiego #TK, aby nie podejmowali decyzji ws. aborcji w trakcie pandemii! Zawsze będziemy walczyć o legalną, darmową i dostępną aborcję. Zawsze będziemy wspierać kobiety w Polsce w dostępie do zabiegów przerywania ciąży! – deklarowała na Twitterze Lewica.

Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny podkreśla, że procedury aborcyjne będą miały miejsce bez względu na obowiązujące przepisy. Jak szacuje, rocznie ok. 120–150 tys. kobiet w Polsce przerywa ciążę. Według ekspertki wyrok podważający konstytucyjność ustawy aborcyjnej oznacza faktyczny zakaz aborcji w Polsce, ponieważ obecnie większość zabiegów ma związek właśnie z wadami płodu.

Jak zaznacza Kamila Ferenc, „zakaz aborcji nie niweluje aborcji, nie sprawia, że jej nie ma, tylko przenosi ją może już nie do podziemia rozumianego w stylu lat 80., 90., natomiast na pewno zmusi to kobiety do jeżdżenia do klinik zagranicznych i opłacania zabiegów z własnych pieniędzy, mimo że mają ubezpieczenie zdrowotne w Polsce”.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny domaga się liberalizacji przepisów antyaborcyjnych. Wanda Nowicka komentowała obrady TK na Twitterze.

Zwolenniczki i zwolennicy liberalizacji obowiązujących dotychczas przepisów nie kryją oburzenia. - Współczesne stosy nie płoną. Są nimi ustawy pisane przez obłąkańców, w których kobiety są inkubatorami mającymi "robić to, do czego Bóg je powołał - rodzić dzieci", czy "rodzić śmiertelnie chore dzieci, by mogły być ochrzczone i pochowane” - napisała na Facebooku Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy i prezeska Stowarzyszenia BABA.

Z kolei Stowarzyszenie Kongres Kobiet ma zastrzeżenia do składu Trybunału Konstytucyjnego, W trakcie obrad TK organizacja podkreślała, że „w składzie orzekających są też sędziowie, którzy zostali wybrani na obsadzone już stanowiska”. Zwolennicy aborcji zastanawiali się, „czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, jakikolwiek by nie zapadł, nie będzie obarczony wadą prawną”.

Obowiązująca dotychczas ustawa antyaborcyjna została uchwalona w 1993 roku. Stanowiła ona efekt kompromisu zawartego między władzą świecką a kościołem. Przed wejściem w życie konkordatu (umowy zawartej między państwem a Stolicą Apostolską) w Polsce obowiązywały liberalne przepisy dopuszczające przerywanie ciąży.

W ramach sprzeciwu wobec zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych internautki podzieliły się swoimi doświadczeniami na Facebooku. Ich opinie, historie i przemyślenia można poznać, wpisując w wyszukiwarce hashtagi #wyroknakobiety i #powiedzkomuś.

PSL chce restrykcji dla niezaszczepionych

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nikt nie ma juz watpliwosci, ze Polska stala sie koscielnym folwarkiem. Najpierw pomogli zniszszyc Pansto Prawa a teraz chca nam narzucic fundamentalizm religijny wchodzac z buciorami w zycie nie tylko katolikow i decydowac kto i jak ma zyc. Tylko czekac jak zaplona stosy.
z
zzz
Rząd i Jarek do piachu, kobiety będą po was deptać sprzedajne świętoszkowate cioty na pasku Rydzyka i purpurantów w sukienkach
Dodaj ogłoszenie