Wyspani działamy lepiej! Puchowe wyroby pościelowe w służbie komfortowego i zdrowego snu

Materiał informacyjny Notte
Udostępnij:
Jakość nocnego wypoczynku wpływa na wszystkie aktywności, które podejmujemy w ciągu dnia. Sen odgrywa w naszym życiu kluczową rolę i zależy od niego bardzo wiele – począwszy od dobrego samopoczucia z rana, poprzez zwiększoną koncentrację, efektywną naukę i pracę, a skończywszy na energii do aktywności fizycznej i pozytywnym nastawieniu. Dobry sen sprawia, że nasze „baterie” są pełne, a organizm wypoczęty. Czujemy się szczęśliwsi i łatwiej radzimy sobie z przeciwnościami.

Dobry, zdrowy sen zapewniają kołdry i poduszki wypełnione naturalnym puchem gęsim, które mają nie tylko wiele zalet wpływających na komfort snu, ale i są estetyczne oraz mogą nam służyć przez wiele lat – 10 i więcej!

Większość z nas spotkała się w dzieciństwie z typową kołdrą wypełnioną pierzem. Pierzyny to część staropolskiej tradycji. Były one jednak ciężkie i łatwo było wyczuć pióra w kołdrze, ale sprawiały, że nawet w najmroźniejszą noc było pod nimi ciepło. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło w zakresie produkcji puchowych wyrobów pościelowych. Współczesne kołdry i poduszki zawierające naturalny, nowy puch są lekkie, a jego czystość i jakość sprawiają, że to zakup na lata. Polski puch gęsi, to jeden z synonimów polskiej jakości kategorii top of the top. Chociażby w Japonii kołdry i poduszki wypełnione polskim nowym puchem gęsim, to towar luksusowy i bardzo poszukiwany przez tamtejszych konsumentów.

Naturalny puch gęsi…

Naturalny puch gęsi wypełniający kołdry i poduszki to majstersztyk matki natury. Zatrzymuje on ciepło ludzkiego ciała, ale nie powoduje przegrzania. Puch jest niezwykle lekki i przewiewny, co dodatkowo poprawia jego właściwości termoizolacyjne. Szybko i sprawnie odprowadza nadmiar wilgoci i jest niezwykle sprężysty.

Jak te cechy puchu wpływają na komfort nocnego wypoczynku? Przede wszystkim pod kołdrą puchową nie będzie nam ani za ciepło, ani za zimno – dlatego sprawdzi się ona także latem, np. kołdry letnie są szyte z zastosowaniem zimnego szwu, który wzmacnia efekt przewiewności. Puch nie pozwoli nam się przegrzać, a tym samym spocić. Kołdra całoroczna lub zimowa z kolei może nam pomóc zaoszczędzić – w sypialni wystarczy 17-18 stopni, czyli nie musimy jej ogrzewać, jak innych pomieszczeń, aby idealnie wypocząć. A ponadto kołdra puchowa jest lekka i puszysta, co przekłada się na przyjemność płynącą ze spania pod nią.

Wyspani działamy lepiej!  Puchowe wyroby pościelowe w służbie komfortowego i zdrowego snu

Puchowe wyroby pościelowe – na co warto zwrócić uwagę?

Po pierwsze należy wiedzieć, ile puchu gęsiego znajduje się w kołdrze – im więcej tym lepiej! I tak na przykład produkty Notte zawierają od 90% (Notte Amore), do 100% puchu gęsiego w kołdrze Notte Luna, czy ekskluzywnej jedwabnej kolekcji Notte Dolce (Notte - Kołdry i poduszki puchowe. Polski, biały puch gęsi). Przy marce Notte warto wspomnieć, że jest ona produkowana w Polsce z puchu pozyskiwanego w naszym kraju, a jej producentem jest firma Animex – europejski lider wśród eksporterów puchu gęsiego na cały świat!

Kolejną sprawą jest tkanina, która otula puch – powinna ona być naturalna i wysokiej jakości, np. bawełna (100%), satyna bawełniana (100%), czy jedwab. To połączenie naturalnego puchu i wysokiej jakości tkanin stanowi gwarancję harmonijnego nocnego wypoczynku. Dla poszukujących jeszcze bardziej ekologicznych rozwiązań godne polecenia są tkaniny z włókna botanicznego np. tencelu – przykładem takich puchowych wyrobów pościelowych jest polska marka Tree&Goose (Tree&Goose - Wyroby pościelowe ).

Wybierając kołdrę z puchowym wypełnieniem warto sprawdzić jaką sprężystość ma puch, który się w niej znajduje. Jest to jeden z podstawowych parametrów podawanych na wyrobach puchowych najwyższej klasy – w produktach o przeciętnej jakości parametr ten jest pomijany. Siła wypełnienia podawana jest w jednostkach cu.in. Im wyższa wartość, tym puch jest bardziej sprężysty, wysokiej jakości, co z kolei przekłada się na komfort użytkowania kołdry. We wspominanych wyrobach pościelowych Notte oraz Tree&Goose sprężystość puchu wynosi od 700 cu.in do 850 cu.in.

Warto zwrócić również uwagę na wagę kołdry, gdyż prawdziwa puchowa kołdra jest super lekka. Na przekład letnia wersja kołdry o wymiarze 160/200 cm waży około 300 gramów, a całoroczna zaledwie pół kilograma. Nieco cięższe są kołdry puchowe zimowe, których waga w podanym powyżej wymiarze wynosi około kilograma. Pamiętajmy zatem, że waga prawdziwej kołdry puchowej, to waga piórkowa!

Z poduszkami sprawa wygląda nieco inaczej głównie dlatego, że pełnią one inną funkcję podczas snu. W ich przypadku warto wybierać poduchy trzykomorowe, gdzie komora zewnętrzna posiada min. 90% puchu gęsiego, a komora wewnętrzna jest wypełniona półpuchem ze sprężystymi wysokiej jakości piórkami. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze środkowa komora zawierająca półpuch odpowiada za utrzymanie prawidłowej wysokości, a tym samym kształtu poduszki. Natomiast komory zewnętrzne poduszki wypełnione puchem gęsim dosłownie tulą nas do snu. Puch znajdujący się w komorach zewnętrznych daje poczucie miękkości, która zapewnia optymalne ułożenie głowy. Co równie ważne dobrej jakości puch cechujący się wysoką sprężystością idealnie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb osoby śpiącej.

I na koniec: czystość puchu. Puch o czystości 1000 mm daje gwarancję, że nie zawiera żadnych zanieczyszczeń biologicznych, dzięki czemu może być bezpiecznie użytkowany. Czystość puchu określa się oceniając stopień zmętnienia wody – najwyższy standard czystości puchu to 1000 mm. Pamiętajmy, że nowy czysty puch spełnia najwyższe standardy higieny i bezpieczeństwa.

Certyfikowane sypialniane inspiracje

Wszystkie wyroby puchowe wymagają stosowania odpowiednich tkanin, które nie pozwalają puchowi wydostawać się na zewnątrz kołdry lub poduszki. Tkanina puchoszczelna jest wykonana we właściwym, czyli odpowiednio gęstym splocie. Taka budowa wysokiej jakości naturalnych tkanin to puchoszczelna bariera dla wypełnienia, która jednak pozwala na przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Puch klasyfikuje się pod względem procentowej zawartości innych składników niż puch, takich jak na przykład odloty. Od ich ilości zależy, czy dany puch zaliczymy do Klasy I, II czy III. Puch Klasy I to wysoka jakość oraz trwałość puchu, a tym samym całej kołdry lub poduszki. Wspomniane wcześniej marki Notte oraz Tree&Goose są wypełnione puchem Klasy I zgodnym z europejską normą PN EN 12934.

Wyspani działamy lepiej!  Puchowe wyroby pościelowe w służbie komfortowego i zdrowego snu

Ważnymi certyfikatami potwierdzającymi jakość wyrobów pościelowych są OEKO-TEX Standard 100 Class I oraz certyfikat NOMITE. Ten pierwszy potwierdza bezpieczeństwo dla zdrowia oraz brak substancji szkodliwych, a wyroby certyfikowane w ten sposób są także przeznaczone dla dzieci. Z kolei certyfikat NOMITE przyznawany jest tylko wyrobom pościelowym, które spełniają najwyższe normy higieniczne. Certyfikat ten jest gwarancją, że dany wyrób jest odpowiedni dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego, a producenci są zobowiązani do stosowania najlepszych tkanin, które blokują namnażanie się roztoczy.

Czy kołdrę puchową można prać?

Jest kilka ważnych zasad dotyczących dbania o kołdrę puchową, których przestrzeganie pozwoli nam na jej wieloletnie użytkowanie – 10, 15, a nawet więcej lat. Po pierwsze każdego ranka po wstaniu z łóżka należy roztrzepać kołdrę.

Kołdrę puchową powinno się prać co 2-3 lata. Bardzo ważne jest to, aby nie stosować silnych detergentów, które mogą uszkodzić delikatny puch, czy nawet pozbawić kołdry naturalnej puszystości. Pranie kołdry puchowej jest dozwolone w delikatnych środkach piorących przy niskiej temperaturze. Jeśli jednak kołdra po prostu się nie mieści w pralce, to korzystajmy z profesjonalnych pralni, które właściwie zadbają o jej czyszczenie. Z kolei sami zadbajmy o systematyczne wietrzenie kołdry – najlepiej w parostopniowym mrozie, a latem nie wietrzmy jej w pełnym słońcu. Kołdrę z puchu należy także od czasu do czasu porządnie wytrzepać. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie kołdry letniej i zimowej. Taki układ pozwoli nam na użytkowanie kołdry w granicach 20 lat, ale pamiętając, że należy zarówno o jedną, jak i o drugą, dbać.

Wyspani działamy lepiej!  Puchowe wyroby pościelowe w służbie komfortowego i zdrowego snu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Strona Kobiet