Zajrzyj do IP BOX. Można sporo odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Podatnicy mogą w zeznaniu rocznym skorzystać z ulgi badawczo–rozwojowej. Jak dużo można zyskać?
Podatnicy mogą w zeznaniu rocznym skorzystać z ulgi badawczo–rozwojowej. Jak dużo można zyskać? Jerzy Mosoń/Polska Press Grupa
Osoby prowadzące działalność w zakresie badań i rozwoju mogą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych z wytworzonych lub udoskonalonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w wysokości 5 proc. podatku PIT lub CIT. Czym jest ulga IP Box, kogo obowiązuje i dlaczego z punktu jej zastosowania ważne jest zeznanie roczne?

Spis treści

Korzystanie z ulg podatkowych może nieco skomplikować rozliczenia z fiskusem, ale pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. To z kolei szansa na zyskanie przewagi konkurencyjnej. Sprawdzamy, jakie ulgi obecnie oferuje państwo polskie w zakresie badań i rozwoju. Doradca podatkowy Ewa Flor z Kancelarii ATL Accounting & Payroll przeanalizowała je pod kątem korzyści dla innowacyjnego przedsiębiorcy.

Ulga IP Box – to zmienia od stycznia 2019 roku

Ulga podatkowa w postaci ulgi IP Box została wprowadzona 23 października 2018 r. za sprawą kilku aktów prawnych: ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

Z ulgi IP Box można skorzystać dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym, więc dochody uzyskane w trakcie roku z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podlegają opodatkowaniu według pierwotnie obranej formy opodatkowania.

Celem wprowadzenia IP BOX było pobudzenie rynku nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań, poprzez zastosowanie preferencyjnego opodatkowania 5 proc. w podatku PIT i CIT dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w miejsce:

  • 12/32 proc. (zasady ogólne PIT), 
  • 19 proc. (podatek liniowy PIT),
  • 9/19 proc. (podatek CIT).

Ulga na robotyzację wspiera firmy w usprawnieniu procesów

Przedsiębiorstwa, które zastosują roboty przemysłowe celem usprawnienia produkcji, mogą skorzystać z ulgi na robotyzację. Dzięki niej istnieje możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania aż 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. – To z kolei zwiększa wydajność, obniża koszty produkcji i poprawia jakość. Takie rozwiązanie może mieć ogromny wpływ na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynku globalnym – zauważa specjalistka.

Koszty wprowadzenia produktu na rynek można obniżyć

Ulga na prototyp, poprzez umożliwienie dodatkowego odliczenia 30 proc. kosztów dotyczących produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu, pozwala przedsiębiorcom taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji. To może prowadzić do powstania innowacyjnych rozwiązań i zwiększyć różnorodność produktów na rynku.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową ma nowy, wyższy limit odliczeń

Poza wprowadzaniem nowych ulg państwo uatrakcyjniło regulacje już funkcjonujące, np. ulgę na działalność badawczo-rozwojową. Preferencja ta pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na działalność badawczorozwojową, w tym – na zakup materiałów i surowców, ekspertyz oraz opinii czy na uzyskanie patentu. Od 2022 r. podniesiono limit odliczeń w ramach tej ulgi. Obecnie sięga on nawet 200 proc., w odniesieniu do kosztów wynagrodzeń pracowników. Jak podkreśla pani ekspert, można też łącznie korzystać z ulgi B+R z ulgą IP Box (skrót od Intellectual Property Box, funkcjonuje też jako Innovation Box).

Korzystasz z własności intelektualnej, możesz obniżyć stawkę opodatkowania

IP Box oferuje preferencyjną stawkę opodatkowania dla dochodów związanych z własnością intelektualną, taką jak patenty czy prawa autorskie. Firmy często inwestują ogromne środki w badania i rozwój – zauważa Ewa Flor. To rozwiązanie pozwala im zwiększyć zwrot z tych inwestycji poprzez niższe opodatkowanie.

Automatyzacja produkcji daje szansę na skorzystanie z IP Box

Jak zauważa doradca podatkowy, firmy działające w przetwórstwie przemysłowym wymagają stałych inwestycji w badania i rozwój. Obszar ten stwarza szerokie możliwości do prowadzenia prac rozwojowych i badań naukowych, których koszty można odliczyć w ramach tej preferencji. Technologiczne zmiany w produkcji, automatyzacja i digitalizacja procesów są kluczowe w przemyśle, co zwiększa zapotrzebowanie na badania i rozwój.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu