Związek na odległość – czym się charakteryzuje?
Związki na odległość bywają wymuszane przez zmianę miejsca nauki lub pracy, np. w przypadku wymiany studenckiej, wyjazdu na studia lub do nowej pracy. Bywa też inaczej: para poznaje się właśnie na wyjeździe, a potem każdy wraca do swojego miejsca zamieszkania. Oba te scenariusze mają wspólny mianownik: rodzą u partnerów pewne psychologiczne trudności i zmuszają do pogodzenia się z ciągłą tęsknotą.
Osoby żyjące w takich relacjach każdego dnia mierzą się z samotnością – a ta potrafi porządnie doskwierać, zwłaszcza że kilometry robią swoje.
Telefon czy komputer stają się najlepszymi przyjaciółmi, bo to dzięki nim możliwe są kolejne czułe spotkania. Często trzeba przeorganizować cały swój plan dnia, żeby móc tworzyć iluzję bliskości. Zakochani cieszą się każdą wspólnie spędzoną chwilą, ale nie mogą się sobą nacieszyć – moment rozstania zawsze przychodzi zbyt szybko i znów trzeba w udręce czekać „do następnego razu”.
Warto przeczytać"
Kto nadaje się do związku na odległość?
Związki na odległość wymagają wzajemnego zrozumienia, wytrwałości i wierności. Partnerzy muszą okazywać sobie nie tylko zainteresowanie i bliskość, ale też zaufanie – wymaga to od nich o wiele więcej starań niż w tradycyjnym związku. Dystans przejaskrawia wszystkie emocje, z jakimi mierzymy się w relacjach. Niestety, często rodzi to niepotrzebną zazdrość i inne szkodliwe obsesje. Tymczasem fundamentem udanego związku jest zaufanie. Obsesyjna kontrola i podejrzliwość na każdym kroku dadzą ostatecznie taki sam efekt, jak sama zdrada – doprowadzą do rozpadu relacji.