Chociaż wiele osób jest zdania, że od dawna mamy równouprawnienie, to temat kobiecej menstruacji w dalszym ciągu wywołuje rumieniec na twarzy. Stosunkowo niedawno na polski rynek weszły kubeczki menstruacyjne i w nadal można znaleźć wiele dziewczyn, które nie odważyły się ich wypróbować. Dlaczego menstruacja została owiana tak wielką tajemnicą?
Clara Henry, szwedzka Youtuberka, aktorka komediowa i blogerka, postanowiła rozprawić się z faktami i mitami na temat miesiączkowania. Jej kanał na YouTubie ma 400 tys. subskrybentów. Książkę warto kupić nie tylko nastolatkom.
Clara Henry, „Tak, mam okres, a co?”, Wydawnictwo Buchmann, 2018
3. Clara Henry, „Tak, mam okres, a co?”
Ta książka jest reklamowana jako „kompendium wiedzy o protestowaniu, demonstrowaniu, budowaniu ruchu społecznego i radzeniu sobie z przeciwnościami, jakie towarzyszą takiej działalności”. Ma ona charakter przewodnika skierowanego do naukowców badających mechanizmy rządzące mobilizacją społeczną.
W publikacji przytoczono wiele badań, z czego ich lwia część była prowadzona w Polsce. Wpisująca się w nurt psychologii społecznej lektura ma aż czterech autorów - wszysy są badaczami i absolwentami psychologii:
Tomasz Besta, Katarzyna Jaśko, Joanna Grzymała-Moszczyńska oraz Paulina Górska, „Walcz, protestuj, zmieniaj świat. Psychologia aktywizmu”, wyd. Smak Słowa, 2019
2. „Walcz, protestuj, zmieniaj świat. Psychologia aktywizmu”
1. Olga Tokarczuk, „Podróż ludzi Księgi”
„Historia kobiet” to ciekawa propozycja dla rodziców, którzy chcą pokazać dzieciom, jak sytuacja kobiet zmieniała się na przestrzeni dziejów. Co ważne, tę historię, w przeciwieństwie do większości publikacji historycznych, opowiada kobieta. Autorka cofa się 30 000 lat p.n.e. wstecz, aby finalnie dotrzeć do XXI wiekuLekturę można polecić nie tylko dla feministkom, ale także wszystkich osobom, które interesują się historią. Urozmaicają ją ciekawe odniesienia do historii powszechnej, historii sztuki, społeczeństwa i religii, a dużym atutem publikacji są ilustracje autorstwa Joanny Czaplewskiej.
Katarzyna Radziwiłł, „Historii kobiet”, wyd. Muchomor, 2019